Bilgi Deryam

Kadir Mısıroğlu’nun vasiyeti – Atatürk ve Said Nursi

Kadir Mısıroğlu’nun vasiyeti – Atatürk ve Said Nursi

Kadir Mısıroğlu’nun vasiyeti 06.05.2019 tarihinde vefat etmesi üzerine tekrardan gündeme geldi. Ömrünü kemalistler ile mücadeleye adayan Kadir Mısıroğlu’nun vasiyeti ve Said Nursi hakkında düşünceleri.

Said Nursi Hakkında vasiyeti

Ünlü tarihçi Kadir Mısıroğlu Cumartesi Sohbetleri’nde “Bediüzzaman’a hayran” olduğunu söyleyen Kadir Mısıroğlu, Bediüzzaman Said Nursi aleyhinde konuşulmaması gerektiğine de vurgu yaparak şunları söylemişti:

“Hakikat namına bir şeyler daha söyleyeyim. Sizin yüreğinizi ferahlandırayım. Öyle bir mevsimdeyiz ki. Vallahi, billahi, tallahi ben şeriatın galip ve hakim olduğu bir devirde yaşamaya bugünü tercih ederim.

Hatta Mustafa Kemal’in gününde yaşasaydım da bu hizmetin çok cüzünü yapabilseydim. O gün hizmet edenlere, Bediüzzaman Said Nursi’ye, Süleyman Efendiye vs. hayranım. O günkü hizmet edenlerin altın değerindeydi hizmetleri. Sakın hiç birinin aleyhinde konuşmayın.” 

Kadir Mısıroğlu’nun vasiyeti – Atatürk

Kadir Mısıroğlu, en çok da resmi tarih ve Atatürk eleştirileri ile biliniyor. Atatürk’ü sevmediğini her fırsatta dile getiren Mısıroğlu, sözlerini şöyle sürdürmüştü:

“Hiçbir icraatı Müslümanlığın lehine değildir. Eğer bir Müslüman Atatürk’ü seviyorum derse ya ahmaktır ya sahtekardır.

Bana kükreyenlerden bir tanesi inanıyorum ki Nutuk’u okumamıştır. Ben bunun Osmanlıcasını ilk mektebi bitirdiğim sene okudum. Benimle konuşacak kalitede bir adamınız yok. Ancak söversiniz.

Evet ben Mustafa Kemal Paşa’yı sevmiyorum. Bu benim hakkımdır, istersem babamı da sevmem. Bundan dolayı beni kimsenin kınamaya hakkı yoktur.

Beni eleştirenler bir kamyon çakıl taşı. Beni metheden, doğruyu söyleyenler de altın. Bundan sonra kim söverse sövsün bu cevap yeter. Bundan sonra avukatıma söyleyeceğim suç işlerse dava açsın. Allah düşmanlarına düşman olduğum sabit oldu.”

Kadir Mısıroğlu, 31 Ağustos 2017’de Twitter’dan canazesiyle ilgili vasiyetini açıklamıştı. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın hemen sonrası attığı tweette, “Mustafa Kemal Atatürk’ü sevenler cenazeme gelmesin” notunu düşmüştü.

Kadir Mısıroğlu’nu kısaca özetlersek eğer: Hukuk Fakültesi mezunudur. 4 dil bilen, 64 kitap yazan biridir. Ömrünü tarihe adamış bir karakter, her konuşmasında delil ile konuşan biridir.

İster sevin ister sevmeyin. Kadir Mısıroğlu bu ülkenin tarih renklerinden biridir. Koca Çına Kadir Mısıroğlu’na Allah’tan rahmet dilerim. Ailesine, yakınlarına, sevdiklerine Allah’tan sabır vermesini niyaz ederim. Mekanı Cennet Olsun.

Bu yazıyı yazarken faydalandığım kaynaklar: Risale haber, Kadir Mısıroğlu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.