Bilgi Deryam

Kabe’yi yıkmaya gelen filler ve kafir Ebrehe’nin feci sonu

Kabe’yi yıkmaya gelen filler ve kafir Ebrehe’nin feci sonu

Kabe’yi yıkmaya gelen filler ve beraberinde gelen devasa bir ordunun küçücük ebabil kuşları tarafından yok edildiğini biliyor muydunuz? Çok ibretlik bir olay olan Fil Vakası bugünkü makale konumuz. İşte Kabe’yi yıkmaya gelen filler ve Ebrehe’nin hazin sonu.

Kabe’yi yıkmaya gelen filler

Yemen valisi Ebrehe, Roma imparatorunun da yardımı ve desteğiyle San’a’da yaptırdığı kili­seye arzu ettiği ölçüde önem gösterilmediğini görünce son derece sinirlendi. Ardından Arapların eskiden beri kutsallığını kabul edip ziyaret ettikleri Kabe’yi yıkmaya karar verdi.

İçinde, günümüz teknolojisinin tankları sayılacak olan fillerin de bulunduğu büyük bir ordu hazırlayarak Mekke üzerine yürüdü. Böylece insanların yönlerini, kendi yaptırdığı kiliseye çevire­cekti.

Ebrehe Mekke’ye varmıştı. Abdülmuttalib’in develerini gasp etmişti. Korkusuz bir adam olan Abdülmuttalib hazretleri gasp edilen develerini geri istemek için Ebrehe’nin karşısına dikilir ve develerini ister.

Bunun üzerine Ebrehe ; “–Ben Kâbe’yi yıkmaya geldim. Sen ise develerini düşünüyorsun!” demiştir. Abdülmuttalib hazretleri ise “Onun sahibi var! O, onu korur!”  demiştir.

Ve Ebrehe ordusuna Kabe’ye saldırmaları için emir verir. Fakat Mina ile Müzdelife arasındaki Vâdi-i Muhassirʼe gelince filler yürümez oldu. Gökyüzü ebabil kuşlarıyla doldu. Onlar, ayaklarında getirdikleri pişkin tuğladan yapılmış taşları Ebrehe ordusunun üzerine dolu taneleri gibi boşaltmaya başladılar.

Bu taşlar, kime isabet ediyorsa, onu yerle bir ediyordu. Mekke’nin önü bir anda insan ve fil mezarlığına döndü. Sıska küçücük kuşlar, tonlar ağırlığındaki filleri ezip yere serdiler. Bu dehşet dolu ilahi kudretin tahakkuk ettiği yıla “Fil Senesi” denildi.

Hiç dikkatinizi çekti mi bilmem ama; Tanrılık taslayanlar, yaratıcı olduğunu iddia edenler, Allah’a karşı isyan edenler, kibir ve üstünlük taslayanların birçoğunun sonu çok basit denilebilecek şekilde sonlanmıştır.

Mesela Ebrehe’nin ordusu döneminin en büyük ve güçlü ordularındandır. Filleri sayesinde gittiği yeri ezip geçiyordu. Ama gel gör ki ufacık kuşların nohut tanesi büyüklüğündeki küçük taşlarla helak oldu.

Mesela tanrı olduğunu söyleyen Nemrut’un ölümü çok ibretliktir. Ufak bir sineğin burnundan içeri girmesiyle acı çekerek ölmüştür.

Yine tanrı olduğunu söyleyen ve her şeyin kendisine ait olduğunu söyleyen Firavun ise, sözde kendisine ait olduğunu söyleyen suda boğulup gitmiştir.

Kuvvet ve kudret sahibi yalnızca Allah-u Teala’dır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.