Bilgi Deryam

Kabe Hakkında Pek Bilinmeyen Gerçekler

Kabe Hakkında Pek Bilinmeyen Gerçekler

Kabe Hakkında Pek Bilmediğiniz Gerçekler.

Kabe Hakkında Pek Bilinmeyen Gerçekler

1- Kabe defalarca yeniden inşaa edilmiştir. Doğal afetlere ve birtakım saldırılara da maruz kalmıştır. Bu saldırı ve doğal afetler sonucu  zarar görmüş ve onarılmıştır. Çoğu tarihçi Kabe’nin yaklaşık on iki defa yeniden inşaa edildiğini iddia etmektedir. En  son onarım ise 1996 yılında yapılmıştır.

2- Hz .Adem, Hz. İbrahim, Hz. İsmail ve Hz. Muhammed (sav) kendi zamanlarında Kabe’nin inşalarına ve  onarımlarına bizzat katılmışlardır.

3- Kabe’nin içinde ne var? Kabe iç taraftan, aralarında fenerler asılı olan üç sütunla desteklenmektedir. Parfümler için  sütunların arasında  küçük bir masa bulunmaktadır. Onarım ve yenileme yapmış hükümdarlar anısına levhalar asılıdır. Ayrıca sağ taraftaki duvarda çatıya çıkmak için  merdivene açılan “Bab AtTaubah” adında altın bir kapı vardır

4- Kabe’nin birden fazla kapısı vardı. Başlangıçta biri giriş ve diğeri çıkış olmak üzere iki kapısı, duvarların birinde de bir penceresi vardı. Günümüzde yalnızca bir kapısı vardır ve hiç penceresi yoktur. Sadece çatıya çıkmak için kullanılan bir iç kapısı bulunmaktadır.

Kutsal Mekan Kabe

5- Hacerü’lEsved taşı kırılmıştır. Başlangıçta tek bir büyük taş olan Hacerü’l-Esved, günümüzde değişik büyüklüklerdeki yaklaşık sekiz parça halinde gümüş bir çerçevenin içerisinde bulunur. Bu kırılmaya ise sel, sayısız kuşatma ve hırsızlık da dahil olmak üzere birçok talihsiz olay sebep olmuştur. İlk gümüş çerçeve ise Abdullah bin Zubair tarafından yapılmıştır.

6- İslam öncesi zamanlardan beri Kabe’nin anahtarını AlSheibi ailesi muhafaza etmektedir. Son 15 yüzyıldır  aynı aile sorumludur ve her seferinde ailenin en yaşlı üyesi tarafından devralınır.

7- Yılda iki kez Kabe’yi temizleme töreni düzenlenmektedir.  Al-Sheibi ailesi tarafından bir temizlik töreni düzenlenir. Bu tören Şaban ve Zilkade aylarında yapılır. Zemzem suyu, Taif gül suyu ve pahalı Ud yağından oluşan özel bir temizlik karışımı hazırlanır.

8- Bir zamanlar Kabe’nin kapıları herkese açıktı. İçeriye girmek isteyen hacı sayısı arttıkça artık herkes için mümkün olmamaya başladı. Şimdilerde ise  yalnızca ara sıra özel misafirler için açılmaktadır.

kabe ile ilgili bilinmeyenler

9- Kabe’nin etrafındaki tavaf asla durmaz. Sel olayları esnasında dahi insanlar yüzerek tavafı gerçekleştirmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.