Bilgi Deryam

Jobaria Çok Kundaklı Lançer ile Dünya Rekoru Kırdık

Jobaria Çok Kundaklı Lançer ile Dünya Rekoru Kırdık

Jobaria Çok Kundaklı Lançer  ile yeni bir rekora imza attık. ROKETSAN tarafından geliştirildi. Birleşik Arap Emirlikleri için geliştirilen Jobaria Çok Kundaklı Lançer, namlu sayısı bakımından dünyanın en büyük roket topçusu olarak ”Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Jobaria Çok Kundaklı Lançer

Yaklaşık 30 yıldır Türk Savunma Sanayisi’ne katkıda bulunan, yenilikçi ve özgün ürün üreten, yüzde 87’lik yerlilik oranına ulaşan ROKETSAN, yeni bir rekor başarıya imza attı. Son 2 yıldır  ismini ” Defense News Top 100” e yazdırdı. ROKETSAN, en başta Türk Silahlı Kuvvetleri’ne  ve küresel tehditlere karşı mücadele için, azimli bir şekilde çalışıp başarıdan başarıya koşup, tehditlere etkin çözümler üretiyor.

ROKETSAN’ın  ürettiği Jobaria Çok Kundaklı Lançer, ”ordu araçları” kategorisinde, dünyanın en güçlü 122 mm topçu roket sistemi ile Guinness Rekorlar Kitabı’nda yerini aldı. 10 tekerlekli yarı romörk üzerine yerleştirilen 4 adet 122 mm roket kundağına sahip. Tek seferde 240 adet roketi 2 dakikada fırlatabiliyor. Azami menzili 37 kilometre, bütün roketlerle tahrip edilen alan büyüklüğü ise 4 kilometre kare.

ROKETSAN Birleşik Arap Emirlikleri’nde 2003’ten beri çok önemli projelere imza attı. Bu ülkeye  bir sürü ürününü ihraç etti.

Çok Sayıda Roket ile Yoğun Ateş

Jobaria Kundaklı Lançer’in geliştirilmesinde daha önceki yıllarda TSK’ya teslim edilen sistemlerdeki tecrübelerden yararlanıldı. Atış kontrol, dengeleme ve yönlendirme gibi bileşenlerle karmaşık bir yapıya sahip olan bu sistem, çok sayıda roketle bir bölgenin yoğun ateş altına alınmasını sağlıyor.

ROKETSAN, 1992 yılında teknoloji transferi ile lisans altında üretimle başlamıştı yolculuğuna. Daha sonra roket ve füze alanında çok kısa sürede dünyanın öncü firmalarından biri oldu.  1992’de Stinger Avrupa Ortak Üretim Projesi kapsamında başlamıştı. Kısa sürede Dünya devi olan bu şirket, aktif bir şekilde bir sürü özgün ürünlerinin seri üretimini gerçekleştiriyor ve uluslararası dev projelerde boy gösteriyor.

Son zamanlarda yerli ve milli ürünlere talep arttı. Yerli ve milli ürün üreten, özellikle savunma sanayi alanında projeler geliştiren firmalarımıza sahip çıkmak hepimizin görevidir. Bize bu gururu yaşattığı için ROKETSAN’a Bilgi Deryam Web Sitesi olarak teşekkür ediyoruz. Başarılarının devamını dileriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.