Bilgi Deryam

İstanbul’un ilk kadın mafyası Baltalı Hano

İstanbul’un ilk kadın mafyası Baltalı Hano

Baltalı Hano gerçek adıyla Hanzade, lakabını 21 erkeği baltayla öldürmesinden elde etmiştir. İstanbul’un ilk kadın mafyası olan Baltalı Hano ve hikayesi.

Baltalı Hano

Annesi ve babası çiftçi bir aileydi. Bebekliği dönemin şartları gereğince fakirlik ve sefalet içinde geçti. İlkokulu bitirip, ortaokulu okumadı. Ailesiyle birlikte çiftçilik yapmaya başladı. Babasıyla pazar pazar dolaşıp, ürettiklerini o günün fakir halkına satmaya çalışıyorlardı.

Osmanlı her anlam da savaştaydı. Yıkılış süreci çoktan başlamıştı. Hano küçük yaşına rağmen babasının ısrarları sonucu devrin zenginlerinden birinin oğluyla evlendirildi. İlk başlarda kocasını istemese de zamanla ondan bir çocuk dünyaya getirdi.

Evladı 6 yaşlarındayken kocası vefat etti. Orta halli bir servetin üstüne oturan Baltalı Hano hazırları yemeye başladı. Ee günümüzde bile kimse o paraları tek yiyemezken, o dönemdeki sefalette hiç yedirmezler. Devrin ileri gelen kabadayılarından Solak Ligor pişmiş etin kokusunu almış ki Hano’ya deli divane aşkını haykırıyordu. Gel zaman git zaman Hano’yla sevgili oldular.

Solak Ligor, Hano’nun oğlu evde uyurken onu sırtladığı gibi kapıp kaçtı. Eve geldiğinde oğlunu bulamayan Hano aramadık sokak, girmedik delik bırakmadı ama oğlunu bulamadı. Ne zaman aramaya çıksa sevgilisi onu engelliyordu. Bir müddet sonra bu engellemelerin üzerine Solak’tan şüphelenmeye başladı.

Erkek kılığına giren Hano bütün gün sevgilisi Solak Ligor’u takip etmeye başladı. Kimi zaman haraç aldığını görüyor, kimi zaman kavga ettiğini. En son gece yarısı hamama girdiğini gördü ve peşinden girdi. Kapı açılır açılmaz oğlunun Hamamda çalıştığını gördü ve deliye döndü.

Odunları yarmak için duran baltayı kaptığı gibi tek tek herkesi gafil avladı. Tam 21 kişinin kafalarını vücutlarından ayırıp göbek taşına dizdi ve hamamın kapısını çarpıp çıktı!

İstanbul’un ilk kadın mafyası Baltalı Hano

Birkaç güne bütün İstanbul Hano’yu öğrenmişti. Dönemin iç isyanları ve dış savaşları Hano’nun yakalanması için başlatılan çalışmaları engelliyordu. Bir sene kadar bütün semti haraca bağlayan Hano, kendi adamlarını çoktan tutmuştu. Devrin erkek kabadayılarını kaçırtıp, kellelerini alıyordu. Kimisinin kellelerini sallandırıyor, kimisini İstanbul sokaklarında rezil ediyordu. Servetini belki de 100’e katlamıştı.

Yaptığı zulümler de bir yere kadardı. Sonunda yakalanarak hapse atıldı fakat bu yeterli değildi. Kurşunla idamına karar verildi ve 17 aylık Baltalı Hano hükümdarlığına son verildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.