Bilgi Deryam

İstanbul’un ilk Camisi – İstanbul’da Ezan okunan ilk Cami

İstanbul’un ilk Camisi – İstanbul’da Ezan okunan ilk Cami

İstanbul’un ilk camisi hangisidir? İstanbul’da Ezan okuyan ilk cami hangisidir? İstanbul’un ilk camisini kim yaptırdı? Arap Cami nerededir? İstanbul’un en eski camisi hangisidir? gibi soruların cevapları bu makalemizde. İşte İstanbul’un ilk camisi

İstanbul’un ilk camisi

Bildiğiniz gibi İstanbul’u fethetmek için bir  sürü devlet İstanbul’u kuşatmıştır fakat alamamıştır. Peygamber Efendimiz’in ”Kostantiniyye elbet fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne büyük komutan, onu fetheden ordu ne büyük ordudur” bu hadisi üzerine Müslümanlar da İstanbul’u fethetmek için canla başla mücadele etmişlerdir.

İstanbul’u kuşatanlar arasında bir de Müslüman Emevi Devleti vardı. Emevi komutanlarından Mesleme Bin Abdülmelik 15 Ağustos 717 tarihinde karadan bir ordu ve denizden de büyük bir donanma ile İstanbul’u kuşattı. Bu kuşatma yaklaşık 1 yıl sürdü.

Kumandan Abdülmelik İstanbul’u alamadı ama Galata’yı kontrol altına alıp fethetti. Bunun üzerine Emevi kumandanı Mesleme Bin Abdülmelik ile Bizans İmparatoru Leon anlaşma yoluna giderler. Ve  İstanbul’un ilk camisi olan Arap Camisi’ni inşa ederler.

İstanbul’un en eski camisi olan Arap Camii, Karaköy Galata’dadır. Tersane Caddesi, Galata Mahkemesi sokağında yer alır.

İslam Ordusu toplamda 7 yıl boyunca İstanbul’da kalmış ve ibadetlerini İstanbul’un ilk camisi ve en eski camisi olan Arap Camisi’nde yerine getirmiştir. Daha sonra Şam’da  bir isyan çıkar ve Müslüman Arap Ordusu Şam’a gider. Bunu fırsat bilen Papaz ve rahipler burayı kiliseye çevirirler ve bir de çan kulesi inşa ederler.

Latinlerin ve Cenevizlerin San Paola Kilisesi olarak adlandırdıkları bu Hristiyan mabedi Batı Roma’ya bağlı Katolik Kilisesi olarak ibadet yeri olarak kullanılmaya başlanır. Kilise olarak çok uzun yıllar hizmet verir, ta ki ”Büyük Kartal” gelene kadar. Tahmin etmişsinizdir Büyük Kartal’ın kim olduğunu.

1453 yılında İstanbul, Fatih Sultan Mehmed Han (Büyük Kartal) tarafından  fethedilir. Kiliseden tekrardan camiye çevirir Arap Camisini. Papazların inşa ettikleri çan kulesini de minareye çevirir. Ek olarak mihrap ve minber de eklendikten sonra Osmanlı kayıtlarında İstanbul’un ilk camisi ve İstanbul’un en eski camisi Arap Camii ya da Arap Mescidi olarak kayıtlara geçer.

Arap Cami ve 7’nin sırrı

Arap Cami hakkında şöyle bir sır rivayet edilir;

  • Cami 717 yılında yapıldı.
  • Müslüman ordularının kumandanının ismi ”Mesleme”. Mesleme ismi Türkçe’de 7 harf.
  • Ordu İstanbul’da 7 yıl kalmıştır.
  • Ordu İstanbul’dan 7 yıl sonra ayrılmıştır.
  • Caminin içerisinde aydınlıpa açılan 70 pencere vardır.
  • Tüm jeologların verdiği bilgiye göre İstanbul Boğazı, yani İstanbul bir tufan sonucu bundan 7 bin yıl önce oluşmuştur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.