Bilgi Deryam

İstanbul’u tek başına koruyan Yüzbaşı Fazıl Bey

İstanbul’u tek başına koruyan Yüzbaşı Fazıl Bey

Yüzbaşı Fazıl Bey kimdir? Yüzbaşı Fazıl Bey 1889 yılında Dünya’ya geldi. Babası Kadı Abdurrahman Bey’dir. 1907 yılında girdiği Harp Okulundan 1910 yılında piyade subayı olarak çıkan 21 yaşındaki bu genç subay 8 sene sonra Türk havacılık tarihine ve türk silahlı kuvvetleri tarihine ilk büyük hava zaferini kazandıran pilot ve asker olarak geçecektir.

Yüzbaşı Fazıl Bey

25 ekim 1918’de İngilizler savaşın sonuna doğru son iki yılda olduğu gibi İstanbul üzerinde halka baskı yapmak, askerî tesisleri bombalamak ve Türk hava kuvvetlerini etkisiz hale getirebilmek için bir filo gönderilirler. 5 İngiliz savaş uçağının Çanakkale boğazını geçerek İstanbul üzerine doğru geldiği haberiyle “gerekirse hayatlarınızı da feda ederek düşman uçaklarını düşürün” emrini alan pilotlar saat 13:30’da havalanırlar.

Osmanlı’nın İstanbul’u koruyan filosunu oluşturan 5 savaş uçağının 2 pilotu alman 1 pilotu ise Avusturyalıydı. Bununla birlikte geriye kalan 2 uçak ise yavaş ve sık arıza veren uçağı kullanan pilotlardan biri sonradan hürkuş soyadını alacak olan Vecihi bey diğeri ise hava grup komutanı İşkodralı Fazıl Bey’dir.

Ardı ardına havalanan 5 uçaktan en modern ve hızlı iki uçağı kullanan Alman pilotlar hiçbir uyarı yapmadan İstanbul’un kuzeyine yönelerek gözden kaybolmuşlar ve savaştan kaçmışlardır. Avusturyalı pilot ise motor arızası sebebi ile hava alanına geri dönmüş. Yüzbaşı Fazıl’ı takip eden Vecihi bey’in uçağının motoru teklemeye başlamış sonrasında ise makineli tüfeği bozulmuştur.

Artık Yüzbaşı Fazıl bey sürekli arıza veren eski uçağıyla karşısındaki modern 5 ingiliz savaş uçağıyla başbaşa kalmıştır. Fazıl bey adalar üzerinden Üsküdar’a doğru yaklaşmakta olan düşman uçaklarına karşı Kızkulesi üzerinden ve yaklaşık 200 metre irtifadan taarruza geçmiştir.

5 düşman uçağının üstüne kararlı bir şekilde saldıran Fazıl Bey 2 makineli tüfeği ile öyle isabetli atışlar yapmıştır ki tüm İngiliz uçakları asıl görevleri olan bombardımanı unutmuş toplamda 10 makinalı tüfek bulunan 5 uçakla Fazıl bey’in zayıf motorlu, yavaş ve eski model uçağını düşürmeye çalışmışlardır.

5 savaş uçağına karşı tek kişi

Fazıl bey kıvrak manevralarla ardı ardına isabetli atışlar yaparak filo komutanı İngiliz albayı öldürmüş, bir diğer pilotu da çok ağır şekilde yaralamıştır. Uyduruk bir uçakla sadece tek bir modern İngiliz uçağında 37 kurşun deliği açan yüzbaşı fazılın kurşunlarına o gün tüm İngiliz uçakları hedef olmuştur. Bir türlü durduramadıkları bu uçak karşısında dehşete düşen İngilizler bombalarını denize bırakarak hızlı bir şekilde İstanbul semalarını terk edip kaçmışlardır.

Yüzbaşı Fazıl Bey ise son kurşununa kadar savaşmış akciğeri, karaciğeri, kolları, parmakları ve bacaklarındaki kurşun yaraları olduğu halde motoru teklemeye başlayan uçağıyla yarı baygın halde üssüne başarılı bir şekilde inmiştir. Bu hava savaşından bir hafta sonra mütareke imzalanmış ve Osmanlı Devleti teslim olmuştur.

Yüzbaşı Fazıl’ın püskürttüğü İngiliz pilotları ise İstanbul’a gelmiştir ve ilk iş olarak filolarını dağıtan kahraman pilotu araştırırlar. Yüzbaşı Fazıl beyin hastanede olduğunu duyunca çok şaşıran pilotlar hediyeler ile birlikte hastaneye giderek Yüzbaşı Fazıl bey’i tebrik ederler. Yüzbaşı Fazıl 25 ekim 1918 tarihinde türk hava kuvvetlerinin ilk bariz hava zaferini kazanmış ve İstanbul’u tek başına korumuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.