Bilgi Deryam

İslam karşıtı kitap yazarken Müslüman olan Hollandalı vekil

İslam karşıtı kitap yazarken Müslüman olan Hollandalı vekil

Müslüman olan Hollandalı vekil Joram Van Klaveren’in hikayesi ile tanıştıracağım sizleri. Aşırı sağ partide vekil olan aynı zamanda Müslümanlara kin kusan biriyken, daha sonra sadece bir kitap vesilesi ile Müslüman olmuştur. İşte Müslüman olan Hollandalı vekil Klaveren.

Müslüman olan Hollandalı vekil Klaveren

Joram van Klaveren, İslam dinini eleştirmek adına “Kur’anKerim zehirdir” diyecek kadar aşırı sağ görüşlere hakimdi. Ancak, Hollanda toplumunu İslam’a karşı uyarmak gerekçesiyle çıktığı kitap yazma yolculuğunda hayatı değişti. 

“Amacım başta İslam’ı eleştiren ve yanlış olduğunu kanıtlayan bir kitap yazmaktı ama kendimi bambaşka bir yerde buldum” diyen 39 yaşındaki Joram van Klaveren, bu kitap çalışmasının sonunda 2018 yılının ekim ayında İslamiyet’i seçti.

“Mürted” adlı kitabı nedeniyle nefret söylemlerinin hedefi olan Klaveren, “Pek çok kişi kızdı. Hele ki din değiştirmem ciddi hayal kırıklığı oldu. Çünkü benim Hristiyanlığı savunmamı bekliyorlardı. Kendi ailem son derece anlayışlı yaklaşırken Hollanda genelinden tanımadığım insanlardan nefret mesajları yağdı” dedi.

Joram van Klaveren, 2010-2017 yılları arasında aşırı sağcı Özgürlük Partisi saflarında milletvekili olarak siyaset yapıyordu. Irkçı söylemleriyle tanınan parti lideri Geert Wilders’in sağ koluydu.

Klaveren, “Wilders, Faslıların Hollanda’daki birçok sorunun kaynağı olduğunu düşünüyor. Bir gün parlamentoda ‘Daha az Faslıya var mısınız?’ diye seslendiğinde destek tezahüratları yükselmeye başladı. O an durumun çoktan siyasetten çıkıp başka bir yöne evrildiğini gördüm ve partiden ayrıldım” ifadelerini kullandı.

Avrupa’daki temel meselenin İslam’ın yanlış yansıtılış biçimi olduğu görüşünde olan Klaveren, “Şimdi sadece İslam’ı eleştirmek değil, nefret söylemleri kullanmak da normalleşti.

İnsanlara her gün televizyon ve gazetelerde İslam’ın nasıl şiddet dolu bir din olduğu anlatılıyor. Kimse Hazreti Muhammed’in şefkatinden, hastalara yardımından ya da diğer dinlere gösterdiği hoşgörüden bahsetmiyor” diye konuştu.

Klaveren, İslam’ı eleştirmek için kitap yazmaya karar verdiğinde kendisiyle çalışmak isteyen yayınevlerinin daha sonra sırt çevirdiğine dikkat çekiyor.
Tüm engellere rağmen Klaveren’ın ilk baskısı tükenmiş durumda. 

İkinci baskısı hazırlanan kitabın İngilizce, Arapça ve Türkçeye çevrilmesi de planlanıyor.

Ne güzel bir haber demi Müslüman olan Hollandalı vekil. La galibe illallah. Hak din İslam’dır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.