Bilgi Deryam

İngiliz savaş uçağını tüfekle düşüren Osmanlı askeri

İngiliz savaş uçağını tüfekle düşüren Osmanlı askeri

Gümüşhaneli Osman oğlu Mehmet unutulmuş bir kahramandır. Kut’ül Amare’de görev yapan bir mehmetçiktir. Her ne kadar unutulmuşsa da necip milletimize hatırlatmak bizim görevimizdir. İşte Gümüşhaneli Osman oğlu Mehmed ve Kut’ül Amare Zaferi.

Gümüşhaneli Osman oğlu Mehmet

Sosyal medya üzerinden daha önce yayımladığımız, bugünlerde gündeme gelen Kutü’l-Amare kahramanımız Gümüşhaneli Osman oğlu Mehmet ‘in bilgilerini veren Arşiv dosyasını sizlerle paylaşıyoruz. Osman oğlu Mehmed’in kim olduğunu bulmak için ipuçlarını barındıran bu belge herşeyin kanıtıdır.

15 Günde bir yayımlanan Harp Mecmuası, Mayıs 1334 (Şaban 1336). (Kaynak: T.C. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü)

Gümüşhaneli Osman oğlu Mehmet

Irak cephesinde mevkimizi bombardımana gelen on bir İngiliz savaş uçağından birini tam isabetle havada vuran ve içindekilerle beraber imha etmeye muvaffak olan Cebel Bataryası nişancısı efradından Gümüşhaneli “Osman oğlu Mehmed” ve düşürdüğü tayyare enkazının fotoğrafıdır yukarıdaki resim.

Osmanlı Ordusu’nun Irak’ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı büyük zaferin üzerinden 100 yıl geçti. 13 bin 300 İngiliz asker ile 13 İngiliz general ve 418 İngiliz subayın esir edildiği Kut’ül Amare’de 40 bini aşkın İngiliz asker de öldürülmüştü.

Zorlu şartlar altında gelen zaferin mimarı, Osmanlı askerinin kahramanlığıdır. Bu kahramanlardan biri, İngiliz savaş uçağını tüfeğiyle düşüren Gümüşhaneli Osman oğlu Mehmet’tir.

Kısaca Kut’ül Amare Zaferi Nedir

30 Eylül 1915’te Kut’ül Amare İngilizlerin eline geçti. 5 Ekim’de Osmanlı güçleri 6. Ordu altında birleştirili. Mareşal Colman von der Goltz Irak Ordusu’nun başına atandı. 4 gün sonra, Rus cephesinde savaşan III. Ordu Sağ Cenah Grubu Komutanı Albay Halil Bey emrindeki iki tümenle birlikte Irak Cephesi’ne gönderildi.

22 Kasım 1915’te Selmanı Pak’ta İngiliz güçleri yenilgiye uğradı. 3 Aralık 1915’te geri çekilen İngilizler Kut kasabasına sığındı. Aralık ayının sonunda General Goltz Bağdat’a ulaştı. Nurettin Bey Kut’ül Amare’yi kuşattı. 6 Ocak 1916’da Şeyh Saat Muharebesi’nde 4 bin askerini kaybeden İngilizlerin Kut’u kurtarma girişimi başarısız oldu. Bu arada Nurettin Paşa, komutayı Halil Bey’e devretti.

13 Ocak 1916’da İngiliz Ordusu Vadi Muharebesi’nde 1600 ve 21 Ocak Hannah Muharebesi’nde 2700 asker kaybıyla geri püskürtüldü. Aynı yılın Mart ayında İngilizler, Sabis mevkisinde 13. Kolordu’ya hücum etti, fakat 3500 kayıpla geri çekildi. 19 Nisan 1916’da tifüsten öğlen Goltz Paşa’nın yerine Irak ordusunun başına Halil Paşa atandı. 29 Nisan 1916’da İngilizler teslim oldu.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.