Bilgi Deryam

İlk hava harp şehidimiz Cengiz Topel nasıl şehit edildi

İlk hava harp şehidimiz Cengiz Topel nasıl şehit edildi

Cengiz Topel tarihimizde olan sayısız kahramanlarımızdan biridir. Bazı rivayetlere göre 30 saat aralıksız işkence edilmesine rağmen, düşmana tek kelime bile etmemiştir. Cumhuriyet tarihinin ilk hava harp şehidi Cengiz Topel kimdir? Nasıl ve nerede şehit edilmiştir? İşte soruların cevabı…

Cengiz Topel ve şehit edilişi

Cengiz Topel Kıbrıs Harekatı sırasında Eskişehir’den Kıbrıs’a, dörtlü kol komutanı olarak görevlendirilir. Uçağı arıza yapınca paraşütle yere atlayan Topel, Rumların kontrolündeki bölgeye iner.Rumlar barış gücü askerlerinin gözü önünde onu esir aldıktan sonra Lefkoşa’ya götürürler.

Türkiye Lefkoşa BE aracılığıyla Yüzbaşının serbest bırakılmasını ister. Rumlar Yüzbaşı Cengiz Topel’in hayatta olduğunu ve sorgulandığını bildirirler. Fakat beş gün sonra Topel’in naaşını Birleşmiş Milletler barış gücü askerleri vasıtasıyla Türk yetkililere gönderirler.

Ceset üzerinde işkence gördüğü anlaşılır. Rumlar Cenevre Sözleşmesi’ni hiçe saymışlar, genç Yüzbaşıyı korkunç işkencelere tabi tutarak şehit etmişlerdir. Naaşı inceleyen Eşref Düşenkalkar’ın ifadesi gerçeği bütün çıplaklığıyla ortaya koymaktadır.

Eşref düşenkalkar derki Türk doktorların ve Birleşmiş Milletler askerlerinin huzurunda Topel’in naaşını dikkatle incelediğimde, sol gözünün Rumlar tarafından tahrip edilmiş ve her iki kolunun pazusunun matkapla delinmiş olduğunu gördüm. Edep yerleri ezilmiş, kafatasının sol tarafına bir beton çivisi çakılmıştı. Sol ayağı da kırılmıştı. Bunlar yetmezmiş gibi, boğazından göbeğine kadar göğsü yarılmış ve çuval diker gibi yeniden dikilmişti. İç organlarını çalmışlardı, akciğeri ve kalbi noksandı der.

İşte birçoğumuzun ismini bildiği fakat nerede ne şekilde şehit edildiğinin bilinmediği Yüzbaşı Cengiz Topel’in öyküsü. Kıbrıs, Adana, Ankara ve İstanbul’da yapılan törenlerden sonra 14 Ağustos 1964 tarihinde Edirnekapı’daki Sakızağacı Hava Şehitliği’nde toprağa verildi.

İçinde Rum sevgisi besleyen eşiniz, dostunuz, akrabanız, arkadaşınız varsa lütfen bu yazıyı ona gönderin. Gönderinde kime hayran olduklarını öğrensinler.

Anlamıyorum arkadaş, Rumlar Cengiz Topel’i saatler boyunca işkence ederek şehit ederler. Yunanlar Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin türbesini tekmeleyerek güya intikam almak ister, Doğuda Ermeniler hamile kadınların karnını canlı canlı yararak içindeki bebeği çıkarırlar.. Bizim milletimizden bazı kişilerde bu milletlere hayran olurlar.

Gözünüzü açın dostlar. Atalarımız boşu boşuna ”Domuzdan post, gavurdan dost olmaz” dememişler. Söyleyeceklerim bu kadar, umarım mesaj alınmıştır. Selametle kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.