Bilgi Deryam

İlk Elektrikli Yerli Otomobil görücüye çıktı

İlk Elektrikli Yerli Otomobil görücüye çıktı

Elektrikli yerli otomobil Türkiye’de ilk defa GEN Otomobil tarafından üretildi. İstanbul’da görücüye çıkan elektrikli yerli otomobilin tasarımı ile tüm  beğenileri  topladı. Yerli otomobil için 5 yıl içerisinde yaklaşık 6.5 milyon Dolar AR-GE harcaması oldu. Otomobilin yüzde 90’ının yerli ve milli olduğu ifade edildi.

Elektrikli Yerli Otomobil TM 480

İstanbul’da Lütfi Kırdar Kongre Salonu’nda düzenlenen 3. Arge ve İnovasyon fuarında görücüye çıkan ve Türkiye’de üretilen ilk elektrikli otomobil dikkatleri ve beğenileri üzerine çekti.

Motor gücü 150 kw, beygir gücü ise 203 beygir olan otomobile yaklaşık 6,5 milyon dolar harcandı. TM 480i 100 kilometrede 10 liralık elektrik harcıyor. Fiyatı ise 200 bin lira olarak açıklandı. İşte dizaynıyla da oldukça dikkat çeken yerli otomobilin ilk görüntüleri.

Elektrikli yerli otomobil

Elektrikli yerli otomobil

Dr. Gürsel Güzel, “İç tasarım, dış tasarım, mekanik tasarım bütün şasisi kaportası ve motoru yerli. Motor sürücü, elektronik donanımlar bütün kontrol üniteleri ve yazılımlar bize ait” dedi. Otomobilin yüzde 90’ının ‘yerli ve milli’ olduğu ifade edildi. Kısa süre içerisinde satışa sunulması bekleniyor.

Elektrikli Yerli Otomobil fiyatı

Dr. Gürsel Güzel, ”6 ay sonra bile seri üretime başlanabilir. Bu sertifikasyon ve prosedür işlerinden dolayı 2-3 yılı bulabilir” dedi. Elektrikli otomobil TM 480’in fiyatı ise 200.000 lira olarak belirlendi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Ben dedi ki:

  Hicte Pahali deyil.Piyasada olan prta Segment Elektrikli arabalar en ucuzu 60 bim Eurodan basliyor.

 2. Ali dedi ki:

  İsmi yerli olsaydı iyiydi

 3. Ben dedi ki:

  Orta segment bir elekrikli otomobil Peugeot
  Ve Renoda 50bin Euro Mercedes ve BMW de 70 bin Euro Bence fiyat uygun.

 4. Aral dedi ki:

  Elektrikli araç kategorisine göre oldukça ucuz. Pahalı diyen chp’liler çamur atmayın ve dünyadaki elektrikli araçların fiyatlarına bakma zahmetini gösterin. Heykel dikmeye benzemez araç uçak tank üretmek !

 5. Yücel dedi ki:

  Arkadaslar teslanin fiyati 100.000 € yani 610.000 tl yapar. Elektrikli araba lüks sayiliyor. Sabirla benzinle mazotluyu bekleyim.

 6. Anonim dedi ki:

  Yerli ama pahalı

 7. ismail dedi ki:

  yerli oldugu için mi fıyat 200bintl.– bence fıyat yerli olmada çok uzak !!??- gözden geçirilmeli

 8. admin dedi ki:

  Teşekkür ederim değerli yorumunuz için. Daha çok paylaşım yapmaya gayret göstereceğiz.

 9. MARESHALLL dedi ki:

  Yorum yapan arkadaşlara katılıyorum. Evet gerçekten pahalı. Lakin gözardı edemeyeceğimiz bir konu var . Piyasadaki diğer elektrikli araçlar arasında gayet makul bi fiyatı var . Çünkü elektrikli araç piyasası çok yüksek. Bu arada admin paylaşımların gayet objektif ve bilgi verici . Başarılarının devamını dilerim . Bilgi deryam isminin hakkını veriyorsun . Ama daha çok paylaşım bekliyoruz. . .

 10. Selçuk dedi ki:

  İyide 200 bini veren ev alır arabayı napsın 😂😂😂zengin tayfası biniyor ferrarisine biz gene tofaşa talim bu paralara alan zor bulunur

 11. Anonim dedi ki:

  Ohh çok şükür. Sonunda bu milleti cebine uzanacak bir sektör daha çıktı.200bin çok ucuz.nasıl yerli oluyor.alman arabalarından daha pahalı.üretin tepe tepe binin.

 12. Anonim dedi ki:

  çok ucuzmuş 🙂

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.