Bilgi Deryam

İlk Elektrikli Yerli Otomobil görücüye çıktı

İlk Elektrikli Yerli Otomobil görücüye çıktı

Elektrikli yerli otomobil Türkiye’de ilk defa GEN Otomobil tarafından üretildi. İstanbul’da görücüye çıkan elektrikli yerli otomobilin tasarımı ile tüm  beğenileri  topladı. Yerli otomobil için 5 yıl içerisinde yaklaşık 6.5 milyon Dolar AR-GE harcaması oldu. Otomobilin yüzde 90’ının yerli ve milli olduğu ifade edildi.

Elektrikli Yerli Otomobil TM 480

İstanbul’da Lütfi Kırdar Kongre Salonu’nda düzenlenen 3. Arge ve İnovasyon fuarında görücüye çıkan ve Türkiye’de üretilen ilk elektrikli otomobil dikkatleri ve beğenileri üzerine çekti.

Motor gücü 150 kw, beygir gücü ise 203 beygir olan otomobile yaklaşık 6,5 milyon dolar harcandı. TM 480i 100 kilometrede 10 liralık elektrik harcıyor. Fiyatı ise 200 bin lira olarak açıklandı. 200 bin lira sizi korkutmasın, bu üretilen en üst modeldir. Orta segmentleri elektrikli araç kategorisine göre çok uygun olacak. İşte dizaynıyla da oldukça dikkat çeken yerli otomobilin ilk görüntüleri.

Elektrikli yerli otomobil

Elektrikli yerli otomobil

Dr. Gürsel Güzel, “İç tasarım, dış tasarım, mekanik tasarım bütün şasisi kaportası ve motoru yerli. Motor sürücü, elektronik donanımlar bütün kontrol üniteleri ve yazılımlar bize ait” dedi. Otomobilin yüzde 90’ının ‘yerli ve milli’ olduğu ifade edildi. Kısa süre içerisinde satışa sunulması bekleniyor.

Elektrikli Yerli Otomobil fiyatı

Dr. Gürsel Güzel, ”6 ay sonra bile seri üretime başlanabilir. Bu sertifikasyon ve prosedür işlerinden dolayı 2-3 yılı bulabilir” dedi. Elektrikli otomobil TM 480’in fiyatı ise 200.000 lira olarak belirlendi ise de bu fiyat en üst segmenttir. Orta segmentteki araçlar çok uyguna gelecek.

İlerleyen vakitlerde pil üretimini de kendimiz üretebilirsek bu  aracın fiyatı 80.000 TL’ye kadar düşecektir. (üst segment)

Son gelen güncelleme ve pil sorunu halledildi gibi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bakanlığının 2020 bütçesinin görüşmeleri sırasında, yerli otomobilin Ar-Ge çalışmalarına değinerek, “Otomobil Girişim Grubu yerli elektrikli otomobil ile ilgili çalışmalarına devam ediyor.

Oradaki batarya grubu ile biz ortak çalışıyoruz. Çünkü pil teknolojileri sadece otomobil sektörünü değil birçok sektörü etkileyecek kabiliyette bir teknoloji” diye konuştu.

İşin özeti şöyle; Pil sorunu neredeyse tamamlandı. Böylelikle aracın fiyatı çok uyguna gelecek. Ayrıca yüksek ihtimalle  Aralık ayında prototipi kamuoyu ile paylaşılacak. Haydi hayırlı olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Bu dijital elektronik çağında yazılım çok önemli,yazılımı bizlere ait olmayan araçlar, her an,tehlikeli olabilir (uydu vasıtasıyla istediklerini yapabilirler gerisini siz düşünün )

 2. Anonim dedi ki:

  Dışarıda tipide çok iyi. Kendi ülkemizde üretmişler bundan gurur duymak lazım hala eleştirenler var. Bence eleştirenler yerli değil yabanci

 3. Anonim dedi ki:

  Piller yerli olursa 120 000 fiyat düşüyor. Minimum 50 000 de yerli pile fiyat biçerler arabanın pilsiz fiyatı 30 000 😀😀😀

 4. Anonim dedi ki:

  100km 10 tl lik bir elektirik ile gidecek diyor zaten kendini amorti ediyor. Bu daha başlangıç yazının tamamını okuyun pil üretimini yaptığımız takdirde 80 bine kdar ineceği söyleniyor.Bebe doğmadan yürümesini bırak koşmasını istemeniz çok saçma
  Zenginler elektirikliye biner ise ikinci el piyasası baya düşer tofaşa gidip 15 bin vermeyiz en azından akıllı olun karalama kampanyasından vaz geçin ve kendi menfetinizden önce ülkenizi düşünün.

 5. Recep dedi ki:

  İsteyen ev alsın isteyen araba araba alacaklarda ister yerli ister yabancı alsın yorum yaparken DEVRİM iunutmayın.. o gün devrime benzini kim koydurmadıysa bu gün pahalı diyenlerin elektrikli araç piyasasını bilmedikleri için böyle söylediklerine inanmak istiyorum.. aksi halde toyotanın fordun silahşörleridir yada bu iktidara kinini bu yolla kusan zulüm 1453 te başladı diyenlerin yerli versiyonları kripto dönmelerdir..bizim olana bizden olana tahammülü olmayan bizden olabilirmi

 6. Ökkeş maraşlı dedi ki:

  Haydi hayırlısı be ğülüm O PARAYI MERDEN BULACA ĞIZ ŞİMDİ BİZ.

 7. Ben dedi ki:

  Hicte Pahali deyil.Piyasada olan prta Segment Elektrikli arabalar en ucuzu 60 bim Eurodan basliyor.

 8. Ali dedi ki:

  İsmi yerli olsaydı iyiydi

 9. Ben dedi ki:

  Orta segment bir elekrikli otomobil Peugeot
  Ve Renoda 50bin Euro Mercedes ve BMW de 70 bin Euro Bence fiyat uygun.

 10. Aral dedi ki:

  Elektrikli araç kategorisine göre oldukça ucuz. Pahalı diyen chp’liler çamur atmayın ve dünyadaki elektrikli araçların fiyatlarına bakma zahmetini gösterin. Heykel dikmeye benzemez araç uçak tank üretmek !

 11. Yücel dedi ki:

  Arkadaslar teslanin fiyati 100.000 € yani 610.000 tl yapar. Elektrikli araba lüks sayiliyor. Sabirla benzinle mazotluyu bekleyim.

 12. Anonim dedi ki:

  Yerli ama pahalı

 13. ismail dedi ki:

  yerli oldugu için mi fıyat 200bintl.– bence fıyat yerli olmada çok uzak !!??- gözden geçirilmeli

 14. admin dedi ki:

  Teşekkür ederim değerli yorumunuz için. Daha çok paylaşım yapmaya gayret göstereceğiz.

 15. MARESHALLL dedi ki:

  Yorum yapan arkadaşlara katılıyorum. Evet gerçekten pahalı. Lakin gözardı edemeyeceğimiz bir konu var . Piyasadaki diğer elektrikli araçlar arasında gayet makul bi fiyatı var . Çünkü elektrikli araç piyasası çok yüksek. Bu arada admin paylaşımların gayet objektif ve bilgi verici . Başarılarının devamını dilerim . Bilgi deryam isminin hakkını veriyorsun . Ama daha çok paylaşım bekliyoruz. . .

 16. Selçuk dedi ki:

  İyide 200 bini veren ev alır arabayı napsın 😂😂😂zengin tayfası biniyor ferrarisine biz gene tofaşa talim bu paralara alan zor bulunur

 17. Anonim dedi ki:

  Ohh çok şükür. Sonunda bu milleti cebine uzanacak bir sektör daha çıktı.200bin çok ucuz.nasıl yerli oluyor.alman arabalarından daha pahalı.üretin tepe tepe binin.

 18. Anonim dedi ki:

  çok ucuzmuş 🙂

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.