Bilgi Deryam

İdam edilmeden önce yazdığı Adnan Menderes’in mektubu

İdam edilmeden önce  yazdığı Adnan Menderes’in mektubu

Adnan Menderes’in mektubu ölmeden önce darbecilere hitaben yazılmıştır. Oy kullanmak için sıraya giren giren Türkiye’nin en nazik başbakanını kalleşçe idam ettiler ama bu millet unutmadı onu. İşte Adnan Menderes’in mektubu.

Adnan Menderes’in mektubu

Mektuba geçmeden önce çok kısa bir şeyler söylemek istiyorum. Adnan Menderes öylesine nazik ve kibar bir insandı ki; bir gün bir mitingde aniden bir genç delikanlı Adnan Menderes’in boğazına yapışır ve sıkmaya başlar. Daha sonra Adnan Menderes ne istiyorsun evladım der.

Delikanlı hürriyet istiyorum hürriyet. Bunun üzerine Adnan Menderes şu sözleri sözler: ”Sen şimdi koskoca Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı’nın boğazını sıkıyorsun, bundan ala hürriyet mi olur.” der

Rahmetli Adnan Menderes,idam edilmeden önce darbecilere hitaben yazdığı mektupta şöyle diyor :

“Ölüme kadar metanetle gittiğimi silahların gölgesinde yaşayan efendilerinize söyleyebilecek misiniz ?Şunu da söyleyeyim ki milletçe kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi ve efendinizi yine de 1950′ de olduğu gibi kurtarabilirdim.

Dirimden korkmayacaktınız ama şimdi milletle beraber el ele vererek Adnan Menderes’in ölüsü sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. “İdam sehpasında ” Allah milletimize zeval vermesin.Hayata veda etmek üzere olduğum için şu anda devletim ve milletime ebedi saadetler dilerim. “

Tanrı uludur diye okutulan ezanı aslına yani Allah-u Ekber’e çeviren koca yürekli adam, bu millet seni asla unutmayacak. Adnan Menderes Fransızların bulaşıklarını yıkayan, Sultan Abdülhamid Han’ın eşi Müşfika Sultan’ı da Türkiye’ye getirtip maaş bağlatmıştır.

Dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar’a durumu anlatır. Abdülhamid Han’ın eşi, bazı akrabaları Fransa’da bir bulaşıkhanede bulaşık yıkarken gördüm, onları buraya kendi öz vatanlarına getirmek istiyorum der.

Celal Bayar, ”“Adnan Bey sus! Sakın bir daha bu konuyu başka yerde açma, malum gazetelerin kışkırtmasıyla, silahlı kuvvetlerin içindeki cuntacılar Türkiye’de darbe yapar” der.

Merhum Menderes cebinden bir kağıt çıkarır, masanın üzerine koyar ve dışarıya çıkar. Mektupta şunlar yazılıdır: ”Analarının ve babalarının Fransa’da hizmetçilik yaptığı bir ülkenin başbakanı olmaktan utanç duyuyorum, istifamın kabulünü arz ederim. ”Adnan Menderes”

Bu istifanın üzerine Menderes’i ikna etmeye çalışırlar. Fakat başarılı olamazlar. Menderes’in tek bir şartı vardır, o da Osmanlı Hanedanı’nın Türkiye’ye kendi öz topraklarına dönmesidir. Menderes’i istifadan vazgeçirmek için epeyce uğraşılır. Sonunda Hanedan’ın Türkiye’ye gelmeleri için izin verilir ve Menderes istifasından vazgeçer. İşte o böyle bir adamdı. Mekanı Cennet Olsun.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Selahattin zorluturk dedi ki:

    Mekani cennet olsun inşallah yigit adam bu millet seni asla unutmayacaktir.sen asiliyorsun diye tencere tava calan bir yerde buyuyen cocuktum o zamandan beridir chp.denilen yobaz bir partiden her zaman nefret etmisimdir.allah mekanini cennet etmistir.insallah.rahat uyu buyuk insan.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.