Bilgi Deryam

İbretlik Hikayeler – Papazlar Osmanlı’ya Hayran Kaldı

İbretlik Hikayeler – Papazlar Osmanlı’ya Hayran Kaldı

İbretlik hikayeler serimizde bugün sizlere Osmanlı’da yaşanmış olayları yazacağız. Her biri birbirinden güzel hikayeler ile hepimizin ders alacağı olaylar. Bu hikayeler de adalet, huzur, saygı ve sevgi kokusu bolca bulunmaktadır. Lafı fazla uzatmadan Osmanlı’da yaşanmış ibretlik hikayeler ve olaylara geçelim. Ayrıca hikayeye başlamadan önce ibretlik hikayeler serimizin devamının gelmesini istiyorsanız, yorumlarda belirtebilirsiniz.

ibretlik hikayeler

Fatih Sultan Mehmed İstanbul’u fethettikten hemen sonra bir af ilan etmiş ve Bizanslı mahkumları serbest bırakmıştı. Bu mahkumlar arasında  baya bilgili iki papaz da bulunuyordu. Fatih Sultan Mehmed, onlara cezalarının sebebini sordu. İki papaz da :

”Sultanım, biz Bizans’ın en ileri gelen papazları idik. Kralın halka yaptığı zulümlerden, işkencelerden ve gereksiz eğlencelerden dolayı  uyardık. Böyle giderse akıbetiniz kötü olur kralım. Devletin yıkılışı yakındır, eğer ki kendinizi ve yönetiminizi düzeltmezseniz devletiniz  çöker. Kral da bu  uyarımıza kızarak bizi zindana attı” dediler.

Sultan Mehmed’in dikkatini çekmişti bu ifadeler. Papazlara, Osmanlı Devleti hakkındaki düşüncelerini sordu. Onlar da daha yeni zindandan çıktım Sultanım, bize bir müddet zaman veriniz, dediler.

Papazlar her yere girip çıktılar, sabahın erken saatlerinde  bir bakkala girip bir şeyler almak istediler. Bakkal onlara:

Ben siftah yaptım. Alışverişinizi siftah yapmayan yan komşumdan alınız” dedi. Bakkalın bu sözleri üzerine iki papaz da adeta şaşkına dönmüştü. Biraz daha gezerken bir çarşıya girdiler. O sırada ezan okunuyordu. Ezan sesini duyan esnaf, dükkanını kilitlemeden camiye akın ediyordu. Papazlar şaşkınlıkla izliyordu bu olanları. Halbuki Bizans zamanında değil dükkanı kapatmadan bir yere gitmek, tuvalete gidince bile mutlaka birileri dükkanda kalırdı.

Bu seferde ibadetlerine bakmak istediler. Caminin dışından seyrediyorlardı Müslümanların ibadet şekillerini. Sanki herkes birinden teminat almış gibi idi. Namazlarını huzur içerisinde, sanki son namazları imiş gibi huzur içinde kılıyorlardı diye mırıldanmışlar birbirlerine.

Baya şehir gezmişlerdi ama mahkemelerde hiç ağır suçlar ile karşılaşmamışlardı. Hırsızlık, cinayet, tecavüz, dolandırıcılık gibi suçlara hiç denk gelmemişlerdi. Derken bir mahkeme papazların baya dikkatini çekti.

İbretlik Dava

Bir gün kadı efendiye bir davacı ve davalı gelmiş. Davacı kadıya:

”Efendim, ben bu din kardeşimin falan tarlasını belirli bir ücret karşılığında satın aldım. Ekin için çift sürerken, toprağın altında bir küp buldum. İçi ağzına kadar altınla doluydu. Küpü alıp satın aldığım tarla sahibine götürdüm:

-Bu küpü çift sürerken sürdüm, al bu senindir dedim.

O da: ”Ben bu tarlayı altı ve üstü ile birlikte sana sattım. Bu benim hakkım değildir” deyip kabul etmedi. Halbuki bu küpün kendi toprağından çıkacağını bilse satmazdı bana”

Kadı efendi sözü davalıya verdi. O da:

”Mesele aynen bu din kardeşimin dediği gibi oldu. Fakat ben tarlayı ona satınca  toprağın altı ve üstü ile birlikte sattım. Nasıl ki üstündeki mahsulden bir hakkım yoksa, altındakinden de hakkım yoktur” dedi.

Papazlar şaşkınlıkla izliyorlardı olan bitenleri. Bir yandan hayranlıkla tüm olan biteni izliyorlardı. Bir yandan da kendi aralarında ”bu millet birbirlerinin haklarına çok saygı duyuyorlar” diye mırıldanıyorlardı.

Kadı efendi durumu iyice analiz etti. Birinin salih oğlu olduğunu, diğerinin de saliha, temiz bir kız olduğunu öğrenince, davalı ve davacı arasından aracı oldu. İki kişinin ve çocukların da rızasını alarak, bu iki gencin nikahlarını kıyıp evlendirdi. O bir küp altını da, gençlerin düğün masrafları için harcattırdı.

Osmanlı’da İffet ve Namus – ibretlik hikayeler

Papazlar bütün bu olayları gördükten sonra, hava kararırken kızlarını bir medreseye gönderirler. Kızlar kapıyı açan genç talebelere:

Hava karardı, yolumuzu kaybettik. Bizi bu gece misafir eder misiniz? Çaresiziz’‘ dediler.

Talebeler iyice düşündükten sonra kızları içeriye alırlar, kendi odalarını kızlara verirler. Araya perde çekerler ve odanın en uç köşesine mangalın başına geçerler. Sabahleyin de kızları yolcu ederler.

Papazlar, gecenin nasıl geçtiğini kızlarına sorarlar. Onlar da şöyle anlatır:

”Kendi yerlerini bize verdiler. Araya bir perde çektiler ve odanın en ucuna  çekildiler. Ortadaki mangal ateşini ellerine alıp alıp, bırakıyorlardı ve birbirlerine dehşetle:

Allah’ım bizleri Cehennem ateşinden koru! Bizleri bir anlık zevklerini, ahiretine değiştirenlerden eyleme! ” diyorlardı. Bizlere bir kere bile dönüp bakmıyorlardı.”

Bu olay Osmanlı Devleti’nin  iffet ve namus kavramlarına ne kadar da önem verdiğini göstermektedir. Böyle olaylar çoktur. Mesela Fatih Sultan Mehmed’in Bosna fethinden sonra çıkarttığı bir fermanda:

Sakın ola, Sırp kızları su almak için çeşme başlarına geldiklerinde, askerlerim kesinlikle oralarda bulunmayalar! demesi de Osmanlı’nın namus ve iffet kavramlarına ne kadar da özen gösterdiklerinin kanıtıdır.

İstanbul Çok Değişmişti. – ibretlik hikayeler

Osmanlı şehirlerini gezip gören bu papazlar, bir de Hristiyan mahallelerini de görelim diye Fener semtine doğru yol aldılar. Fener semtine gelip biraz gezdikten sonra yine hayran kaldılar bu medeniyete.

Önceden pislikten geçilmeyen sokaklar, tertemiz olmuştu. Artık kimse kimseye zulmetmeye cesaret bile edemiyordu. Herkes huzur içinde yaşıyordu. Eskisi gibi zil zurna sarhoş olup, sokaklarda bağıramıyorlardı. Fakir ailelere bile ev verilmişti.

Papazlar bu uzunca yolculuklarından sonra izin alıp Fatih Sultan Mehmed’in huzuruna çıktılar. Ve dediler ki:

Bu millet ve bu Devlet, böyle giderse kıyamete kadar yıkılmadan huzur içinde hüküm sürer. Böyle bir adalete, ahlak ve yaşayışa sahip olan insanların dini, elbette hak dindir!

Ve bu iki papaz Kelime-i Şehadet getirip Müslüman oldular.

Bizim tarihimizde böyle yüzlerce  gerçekten yaşanmış  olaylar, ibretlik hikayeler var. İbretlik hikayeler ve yaşanmış olaylar serimizin devam etmesini istiyorsanız, aşağıda bulunan yorum kısmında fikirlerinizi belirtebilirsiniz. Bir başka ibretlik hikayeler de görüşmek üzere.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Duran Baysal dedi ki:

  Rabbim bizede böyle yaşamak nasip etsin cümlemizin iyiliğini versin

 2. Fatih PEKER dedi ki:

  ALLAH C.C bizi islam ahlakı ile yaşamayı nasip etsin

 3. hüseyin aydogan dedi ki:

  rabbim biz günahkarları o güzel günleriyaşamış ejdadlarımıza layık kılıp günahlarımızı affedsin…

 4. ismet dedi ki:

  alâ. takıp ederim

 5. Anonim dedi ki:

  Harika gerçekten

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.