Bilgi Deryam

Hızır (a.s)’ı görmek isteyen kaymakam

Hızır (a.s)’ı görmek isteyen kaymakam

Ladikli Ahmet Ağa Konya velilerinden olup, büyük bir Allah dostudur. Kendisini Hakk’ın rızasına, halkın hizmetine adamış, her zaman ve her yönde halkımıza önder, rehber, teselli ve ümit kaynağı idi. Kendisine bir şey sorulduğu zaman; -Durun gardaşım, şimdi cevabınızı getiririm.. der, gider Hızır Aleyhisselam’a sorar, cevabını alır getirirdi. Kimseyi kırmaz ve geri çevirmezdi.

Ladikli Ahmet Ağa

Akşehir Kaymakamı Ladikli Ahmet Ağa’ya: – Ahmed Ağa, demiş siz hep görüşüyorsunuz, bir de bana göster Hızır Aleyhisselâmı! Ahmed Ağa, Kaymakamın talebine yuvarlak çerçeveli bir cevap vermiş: – Oğlum, nasipse görürsünüz inşallah demiş.

Ahmed Ağa’nın hayranlarından olan Kaymakam, bir Ramazan günü, iftara yakın, iftar sofrasına oturmuşlar, ailecek iftar topunu bekliyorlar. Kaymakam  sigara tiryakisiymiş. Kaymakam tiryakiliğin verdiği ruh haliyle beklerken, kapısı üç kez çalınmış. Çıkmış bakmış kaymakam, kapıda bir adam:

-Biseciii! Bise alırmısınız efendiii? Arkasında da bir deve, geviş getiriyor geve geve.

Ne desin Kaymakam? – Ne bisesi be adam? Biseyi ne yapayım ben?

– Peki efendi kızma! Bizden sorması, sanki ısmarlamış gibiydiniz de. Hadi iftar-ı şerifler hayrolsun! demiş, çekmiş devesinin yularını: – Biseciii! Bise alan, katran alan…

Kaymakam kapıyı kapatıp da sofraya dönerken, mırıldanıp kendi kendine içinden: Allah Allaaah! Bu saatte bise mi satılır be adam? Mübarek iftar vakti. Fesubhanallah! çekmiş.

Bir müddet sonra tekrar Ladik’e gittiği zaman:

– Aşk olsun Ahmed Ağa, bize Hızır Aleyhisselâmı daha göstermeyecen mi Hacı Babam? diye sitem etmeye kalkınca, Ahmed Ağa:

– Size de aşk olsun hay guzum! Kapınıza gelen Hızır’ı kovarsınız, ondan sonra da gelir bize sitem yaparsınız! demiş.

Kaymakam şaşkınlık içinde:

– Ne demek o? Ne zaman geldi Hacı Babam? diye sorunca, Ahmed Ağa:

– Ramazanın son günlerinde, siz sofrada beklerken kapınıza bir Biseci geldi mi?

– Geldi?

– Devesinin semerindeki katran küplerine dikkat ettin mi, semere bağlı mıydı, değil miydi?

– Ben bu tiryaki kafasıyla nerden dikkat edecem ona Hacı Babam?

– İçeceksen sen iç cigarayı oğlum! Cigara seni içmesin!… Hem sen nasıl bir Hızır bekliyordun? Yakası kartlı, kravatlı birini mi bekliyordun? Kolalı gömlekli, ütülü pantolonlu birini mi bekliyordun? Neyse. Gördün işte gayrı. Görmedim diyemezsin! Kaçırdın ammaa, gördün işte yine de, demiş ve teselli etmiş Kaymakamı. Ama Kaymakam epey eyvah çekmiş tabiii.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.