Bilgi Deryam

Hayme Ana kimdir? Hayme Ana’nın ölümü – Türbesi

Hayme Ana kimdir? Hayme Ana’nın ölümü – Türbesi

Hayme Ana nam-ı diğer Devlet Ana tarihteki önemi nedir? Osmanlı Devletinde büyük başarılara imza atmış Ertuğrul Bey’in annesi kimdir? Hayme Ana ne zaman ve nerede vefat etmiştir. Hayme Ana’nın türbesini kim yaptır, türbesi nerededir. İşte Koca bir çınar olan bir Osmanlı Hatunu’nun hayat hikayesi.

Hayme Ana kimdir

Hayme Hatun, tarihte Süleyman Şah’ın eşi, Ertuğrul Gazi’nin annesi ve Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Gazi’nin babaannesidir. Tarihte büyük acılar ve sıkıntılar yaşamış bir Osmanlı Anasıdır. Hayme kelimesi, Osmanlıca da ‘çadır’ anlamına gelmektedir. Hayme Ana ise çadır (otağ) anası, ‘Devlet Ana’ olarak adlandırılmıştır. 

Kocası Süleyman Şah’ın Fırat Nehri’ni geçerken boğularak ölmesi üzerine Kayı Boyu’nun yönetimine geçen Hayme Ana, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad’ın yer göstermesi üzerine önce Ankara Karacadağ,  ardından da Domaniç ve Söğüt’e yerleşti. Domaniç Yaylası’nı yazlık, Söğüt’ü kışlık olarak seçen Hayme Hatun, oğlu Ertuğrul Gazi ve torunu Osman Gazi’yi yetiştirerek imparatorluğun temelini attı. 

Her ne kadar Kayı obasının beyi Ertuğrul Bey olsa da, Hayme Ana’nın sözü her zaman bir ferman niteliğindeydi. Ertuğrul Gazi’yi hem öğütleriyle hem de engin tecrübeleriyle yetiştirmiştir.

Kendi obası ve çevre diyarlardaki türk obalarının beyleri başları ne zaman sıkışırsa Hayme Ana’nın kapısını çalardı. Çünkü o Süleyman Şah’ın hanımıdır. Onun engin tecrübelerine güvenir, verdiği öğütleri baş üstüne alırlardı. O yüzden tarihçiler Hayme Ana’yı bir filozof olarak görürler. Hayme Hatun’un her öğüdü şimdi bile Türk devlet adamlarına ışık tutmaktadır.

Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Gazi’yi de bizzat kendi özenle yetiştirmiştir. Yayladaki çamlarda beşik kurarak Osman’ı sallar ona ninniler söyler.

Yöredeki Beşik Çamı diye anılan çam , Domaniç İlçesi’ne bağlı Domur Köyü’ndedir. Ömrünü tamamlayan Osmanlı İmparatorluğu ile kaderini birleştirmişçesine yerde cansız yatmaktadır.

Hayme Ana
Osman Gazi’nin beşik çamı Hayme Ana

Hayme Ana’nın ölümü ve Türbesi

Ömrü mücadelelerle geçen Osmanlı Hatunu Hayme Hatun bir yayla dönüşü rahatsızlığı ve yaşlılığı sebebiyle hayata gözlerini yumar. Emeği ve mücadelesi pek gözler önünde olmasa da, Osmanlı Devleti’nin kurulmasındaki önemi çok büyüktür. Ertuğrul Gazi anasını Çarşamba Köyü’nde bir tepenin üzerine defneder.

Ertuğrul Bey her yıl Çarşamba’ya gelir otağ kurar, anasının mezarını ziyaret ederdi. 1892 yılında Sultan 2. Abdülhamid büyük ninesi Hayme Ana’nın kabri üzerine bugünkü türbeyi yaptırır. Hayme Ana Türbesi: Domaniç/ Çarşamba Köyü’ndedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.