Bilgi Deryam

Hatmi Çiçeği Nedir? Hatmi Çiçeği’nin Faydaları Nelerdir?

Hatmi Çiçeği Nedir? Hatmi Çiçeği’nin Faydaları Nelerdir?

Hatmi Çiçeği denildiğinde akla ilk, stresi azaltması, uykusuzluğa, grip ve öksürüğe iyi gelmesi gelir. Deve gülü, Gülhatmi ve silindir çiçeği olarak da bilinir.

Hatmi Çiçeği Nedir?

Halk arasında  Deve gülü, Gülhatmi ve silindir çiçeği olarak da bilinir. Tüylü bir yapıya sahip olan bu  çiçeğin kökleri yaklaşık olarak 50 cm’e kadar, boyu ise 150 cm’e kadar ulaşabilmektedir. Genellikle pembe ve mor renkte bulunan bu çiçekler tam bir şifa kaynağıdır. Öksürük, grip, sindirim, uykusuzluk ve strese iyi geldiği bilinmektedir.

İçerisinde; yağ, aspargan, sakkaroz, galaktoz, nişasta ve tanen bulunur. Bu çiçeğin şifasından yararlanmak isteyenler, kök, yaprak ve çiçeklerini kullanabilirler.

Hatmi Çiçeği

Hatmi Çiçeği

Hatmi Çiçeği Çayı

Çay tarifine geçmeden önce 7 yaşından büyüklerin tüketilmesi uygundur. 7 yaşından küçüklerin tüketmesi durumunda bazı sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

Hatmi Çiçeği Çayı yapmak için önce su kaynatılır. Kaynayan suyu fincana koyduktan sonra içine bir tutam kadar hatmi çiçeği ilave edilir. İyice karıştırdıktan sonra fincanın üstü kapatılır. Kapalı bir şekilde 3 dakika boyunca demlenmesi gereklidir. Demlendikten sonra özellikle sıcak şekilde  içilmesi gerekmektedir. Taze içilmesine özen göstermek gerekir. Gün içerisinde 2 veya 3 fincan içebilirsiniz. Çayı tükettikten sonra en az 30 dk sigara ve asitli içecekler içmemeye özen göstermeniz gerekir.

Hatmi Çiçeği Faydaları

  • Böbrekte biriken toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. İdrar söktürücüdür. Karında oluşan şişliğe iyi gelir ve gazın dışarıya atılmasında kolaylık sağlar. (Aşırı tüketilmediği sürece herhangi bir şekilde zarar görmezsiniz)
  • Enfeksiyonlara karşı direnç sağlar. Adeta enfeksiynlara savaş açar. Diş etinde, ağızda ve boğazda oluşan enfeksiyonların  iyileşmesini sağlar.
  • Ağrı kesici – giderici özelliği vardır. Yaprakları kaynatılıp lapa haline getirilip, vücudun herhangi bir ağrıyan bölgesine sürüldüğünde  ağrıları hafifleten özelliği vardır.
  • İnatçı öksürükler için birebir şifa kaynağıdır. Ciddi anlamda öksürüğe iyi gelmektedir.
  • Kış aylarının vazgeçilmez hastalıkları olan; soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi sağlık sorunlarına çok iyi gelir. Bitki çayını günde 2 veya 3 defa tüketerek rahatlıkla soğuk algınlığı, nezle, grip gibi sorunlardan kurtulabilirsiniz. Ayrıca balgam söktürücü ve boğaz yumuşatıcı özelliği de vardır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Rahim kanserine  iyi geldiği söylenmektedir. Ayrıca  bu bölgede oluşan  iltihaplanmaları da  iyileştirir
  • Sağlıklı bir şekilde kilo vermenizde yardımcı olur. Diyet programlarının vazgeçilmez ismidir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.