Bilgi Deryam

Halifeliğin Kaldırılması – Osmanlı Hanedanının Sürgünü

Halifeliğin Kaldırılması – Osmanlı Hanedanının Sürgünü

Halifeliğin kaldırılması ve Osmanlı Hanedanı’nın Sürgünü 3 Mart 1924 tarihinde  kabul edilmiştir. Meclis’in o günkü toplantısına Ali Fethi (Okyar) başkanlık etmiştir.

Halifeliğin Kaldırılması

Hazreti Muhammed’in (SAV) vefatından sonra İslam Devletlerinin başlarına Halifeler geçmiştir. Halifelik Emevilerden Abbasilere, Abbasilerden Memlüklere , 1517 yılında Osmanlı Devleti’nin Mısır’ı alması üzerine Halifelik Osmanlı Devleti’ne geçmiştir ve ilk Halife Yavuz Sultan Selim olmuştur.

Hilafetin kaldırılması hakkındaki kanun teklifinin altında, Saffet Efendi ve elli arkadaşının imzası vardır..Saffet Efendi Urfa mebusudur ve imzaladığı kanun teklifi şudur:

Madde 1) Halife hal edilmiştir.Hilafet, hükümet ve Cumhuriyet mana ve mefhumunda esasen mündemiç olduğundan Hilafet makamı kaldırılmıştır.

Madde 2) Hal edilmiş Halife ve kaybolmuş Osmanlı saltanatı hanedanının erkek ve kadın bütün azası ve damadlar, Türkiye Cumhuriyeti hudutları içinde ikamet etmek hakkından ebediyyen mahrumdurlar.Bu hanedana mensup kadınlardan doğan kimseler de Ali Osman’dan addedilir.

Madde 3) İkinci maddede adı geçen kimseler, kanunun ilanı tarihinden itibaren azami on gün içinde Türkiye Cumhuriyeti arazisini terk etmeye mecburdurlar.

Madde 4) İkinci maddedeki kimseler, Türkiye vatandaşlığı hakkını kaybetmişlerdir.

Madde 5)

Madde 6)
Madde 7)
Madde 8)
Madde 9)
Madde 10)

Osmanlı Hanedanı’nın Sürgünü

Bu kanun teklifi İkinci Büyük Millet Meclisi’nin ikinci ictima yılı toplantılarının 3 Mart 1924 Pazartesi günkü celsesinde kabul edilmiş ve Meclis’in o günkü toplantısına Ali Fethi (Okyar) başkanlık etmiştir.

Adliye Vekili Seyyid Bey söz alarak uzun bir konuşma yapmıştır. Sık sık ”Bravo” sesleri ve alkışlarla kesilen konuşmadan sonra Başvekil İsmet (İnönü) Paşa konuşmuştur. Trabzon mebusu Muhtar Bey’le beş arkadaşı  hanedana mensup kadınların yurt dışına çıkarılmaması teklifinde bulunmuş, bu teklif;

Hepsi gitmelidir.Ne erkeği kalsın, ne de kadını” şeklinde itirazlarla karşılanmış hatta Topçu İhsan (Eryavuz) Bey:
Ölülerinin kemiklerini bile mezarlarından çıkarıp atmak lazım gelir” diye bağırmıştır.

Neticede İhsan Bey’in teklifi reddedilmiş ve Hilafetin kaldırılması ile hanedanın yurt dışına çıkarılması hakkındaki kanun teklifi, iki mebusun muhalefetiyle kabul edilmiştir.Teklif aleyhinde oy kullanan iki mebus ise  Gümüşhane mebusu Zeki Bey ile Kastamonu mebusu Halid Bey’dir.

Halifelik Yavuz Sultan Selim’den başlayıp, Abdülmecid Efendiye kadar 29 Osmanoğluna nasip olmuştur. 3 Mart 1924 tarihinde de Halifelik kaldırılmıştır.

Peki soruyorum size. Bu alınan kararlar doğru bir karar mı ? Yorum kısmında belirtiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. Yener Yedekci dedi ki:

  Koca bir yanlış Vatikan a baksınlar Hristiyan Birliği ve Papa ne diyorsa o oluyor. Bizim ultra laik dangalaklar bunu anlamaz çünkü Halifelik İslam ı temsil eder ve bir vücudun tüm kalmasını sağlar. Halifeliğin kaldırılmasına vesile olanlar ve dahi en ufak yardım da bulunlara rabbim cennet yüzü göstermesin. Amin

 2. Mehmet Ali Dağyeli dedi ki:

  Asla doğru kararlar değildir yanlistir Osmanli Devleti Yeryüzundeki En Adaletli Devlettir Ayrımcılık Kışkırtma Yağmacıliķ Yapmamıştır Halifelik Kaldirılmammaliydi Tekrar Geri Gelmeli

 3. Üzeyir dedi ki:

  Durumumuz ortada.siz söyleyin, kaldırılması kimlere yaradı.

 4. Anonim dedi ki:

  Asla

 5. Anonim dedi ki:

  Yarabbim bir anönce gönder sahibimizi islam ülkeleri zordurmumda yardım et ALLAH ‘hım

 6. Osmanlı dedi ki:

  Böyle bir kararı tanımadık tanımayacağız.Yeniden hilafet Elhamdülillah.

 7. Talih dedi ki:

  ALLAH cc herşeyi layıkıyla görendir bilendir. Herkez yaptığının karşılığını er yada geç bulacacaktır. Her kimin bu alınan kararda payı varsa ALLAH cc cehennemin en narlı yerinde kendisini ve zürriyetini yaksın.

 8. Zafer dedi ki:

  Hata bizde. Hilafet Padişahlık gibi tek devlette kalacak bir makam değildir. Tek sahibi biz olunca bizden gayrı İslam devletleride korumaya çalışmadı. Bu kararı aslında Osmanlı muhalifi Cumhuriyetçiler değil Osmanlı’nın bizzat kendisi vermiş sayılır. Tövbe edip ümmet-i Muhammed’in tümüne hitap edecek hilafetin yeniden gelmesi için Allah’a yalvarmak bize düşen tek yoldur. Zira biz bu makamdan yedUllah’ı çekip iblisin elini üzerine bırakmışız. O pençenin altında can vermesi normaldir. Allah her şeyin ve herkesin Rabbidir.

 9. Süleyman dedi ki:

  Zulüm 1923 de başlamıştır

 10. Anonim dedi ki:

  Hilafeti kaldırmak İslam dinine bir hıyanettir. Çünkü islam dünyası başsız kalmıştır onun için kaldırdılar .islamı yok etmek istediler ama İslam dini Allahın dinidir yok edemezler ve başaramayacaklar. Bu gün tüm müslüman ülkeri sömürülüyor çünkü başsızzız halife olsaydı böyle olmaz bir araya toplar destek olurdu şu an malesef herkez kendi derdine düşmüş perişandır bunların tüm sebebi hilafeti kaldırılmasıdır onlar bunun hesabını verecekler.

 11. Levent dedi ki:

  Nasıl doğru olsun bir evin reisi olmassa o ev dağılır bizide böyle dağıttılar o İsmet denilen hain ve yandaşları bu halifeliği kaldıranlar ALLAH’TAN iki cihanda da iyi gün gormesinler ve şimdi İslam alemi bize umut bağlamış Ken bizim içimizdeki hainler sizde bu iki cihanda gün yüzü gormeyin

 12. Anonim dedi ki:

  Bu kararları alanlar sütü bozuk vatan hainleri şuanda var bu kanı bozuklar

 13. Anonim dedi ki:

  Halifelik kaldırılmasaydı müslüman alemi kan gölüne dönmezdi

 14. Serdar dedi ki:

  Kemal pasa neden mudahale etmedi acaba???

 15. Erkan şahin dedi ki:

  Hic dogru bir kararmi
  Neden hristiyan alemi papasını halen yaşatıyor,hilafet devam etseydi teknolojiye ,yaşam standartlarina ,yeniliklere tum dunya gibi bizde ayak uyduracaktik,zira bizim padişahlarimiz teknoloji doneminde osmanli topraklarini tren yollariyla donatmis,askeri harp okullari acmis,tip fakulteleri acmis,sayisiz destani osmanliyi bir gecede halkini cahil cuhela biraktilar
  Atalarimiz bizden razı olana kadar ,bu burada bitmez herkez görecek

 16. Anonim dedi ki:

  Değildir, kesinlikle, memleket e ihanet,atalara saygısızlık,yüz karası bir işlemdir

 17. Anonim dedi ki:

  Hayır dogru degil harcamışlar memleketi …

 18. Hilmi kuşçu dedi ki:

  Bu karar haince bir sürü şerefsizin islam düşmanlarının aldığı karardır inşaallah halifelik tekrar gelecek Allah’ın izniyle âmin

 19. Murat dedi ki:

  Her birine kin duyamamak elde deyil de o Topçu İhsan (Eryavuz) Bey:bunun ben kemiklerini s…………….

 20. Kerim Dağdeviren dedi ki:

  O kararı alanların Allah belasını versin inşallah

 21. Anonim dedi ki:

  Kimse Osmanlı torunuyom diye övünmesin
  Osmanlının soyunu hilafetini kaldıran yine bizim soyumuz !!
  Bize bu toprakları bırakan dedelerimizin soyunu hilafeti kaldırmakla bitirdik öbür dünyada sultanların yüzüne nasıl bakacağız !

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.