Bilgi Deryam

Gündoğdu Bey kimdir? Gündoğdu obaya geri dönecek mi?

Gündoğdu Bey kimdir? Gündoğdu obaya geri dönecek mi?

Gündoğdu Bey kimdir ? Gündoğdu Bey obaya geri dönecek mi? Tarihte Gündoğdu Bey nasıl öldü? Gündoğdu Bey’in mezarı nerede? Gibi sorular son zamanlarda vatandaşlar tarafından internette araştırılmakta. Ekranların sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul’un son bölümlerinden sonra bir hayli merak konusu oldu. Bizde araştırdık ve yazdık. İşte detaylar.

Gündoğdu Bey’in hayatı

Süleyman Şah’ın en büyük oğludur. Süleyman Şah gibi bir baba ve Hayme Ana gibi bir anneden dünyaya geldiği için Gündoğdu da hiç şüphesiz yiğit alp idi. Bunu kardeşi Ertuğrul Gazi ile Alaaddin Keykubat’ın yardımına gittikleri Yassıçemen Meydan Muharebesi’nde göstermiştir.

Bu savaş sonrasında Anadolu Selçuklu Hükümdarı 1.Alaaddin Keykubat Gündoğdu’nun kardeşi Ertuğrul Gazi’ye Hilat (Elbise-Hükümdarlık Sembolü) giydirerek kendisine Ankara yakınlarındaki Karacadağ ve çevresini vermiştir.

Moğol zulmünden kaçıp kendilerine yeni yurt aramak için göç eden Kayı Obası, bir yandan da ana vatanları olan Orta Asya’ya geri dönmek istiyorlardı. Obanın büyük kısmı Orta Asya’ya dönmek istiyordu. Lakin Ertuğrul Bey ve onu destekleyenler Anadolu’da kalmak istiyordu.

Gündoğdu ve Sungur Tekin Bey yaklaşık 1000 hane ile doğuya doğru yani Anavatan (Orta Asya)’a gitmiş, Ertuğrul Bey ve kardeşi Dündar Bey ise batıya doğru gitmişlerdir. Nihayetinde Osmanlı Devleti’nin temellerini atan Ertuğrul Bey ve 400 çadırlık bir oba olmuştur.

Gündoğdu ve Sungur Tekin Bey’in bu hamlesi bazı tarihçiler için büyük bir hata olarak yorumlanmıştır. Nitekim Gündoğdu Bey’in ölümü hakkında ve mezarı hakkında bir bilgi yoktur. Böylelikle tarih sahnesinden sessiz sedasız kaybolmuştur.

Gündoğdu Bey geri dönecek mi?

Yukarıda verdiğimiz bilgiler gerçek tarihte yer alan bilgilerdir. Fakat dizide geri gelme olasılığı çok yüksek. Hatta geçenlerde geri döneceğinin sinyalini bile verdi.

Gündoğu Bey’i canlandıran Kaan Taşaner, geçtiğimiz günlerde bir röportajında geri dönebileceğinin sinyallerini verdi. İşte Kaan Taşaner’in açıklaması.

Geçtiğimiz günlerde bir alışveriş merkezinde gazetecilerle sohbet eden Kaan Taşaner, “Bildiğiniz gibi ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisinden ayrılmıştım, tekrar dönüş yapabilirim. Şu an net bir şey yok, görüşmeler devam ediyor, bakalım bekleyip göreceğiz” diyerek sürpriz bir açıklama yaptı. 

Peki sizce Gündoğdu geri dönecek mi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.