Bilgi Deryam

Geven Otu ve Çayı Nedir? Faydaları nelerdir. Gençliğin sırrı

Geven Otu ve Çayı Nedir? Faydaları nelerdir. Gençliğin sırrı

Geven otu nedir? Faydaları nelerdir diye merak edenlere cevap olarak sadece 2 kelime söylemek istiyorum. Geven otu gençliğin sırrıdır. Bu kadar açık ve net. Bitki çayı ve merhem olarak genelde kullanılır. Faydaları saymakla bitmeyen geven otunun faydaları makalemizde.

Geven Otu nedir

Otsu ve küçük çalılıklar şeklinde görülen geven otu, kökleri sert ve nişastalı bir yapıya sahiptir. Tatlı ve şekerimsi bir yapıda olmasının sebebi nişastalı içeriğidir. Bununla beraber geven otunun üzerinde bulunan meyvelerine ise badıç ismi verilmektedir. Çoğunlukla çok sıcak ve de çok soğuk ortamlarda büyüyebilmektedir.

Toprak seçimi daha çok çorak araziler olan geven otunun, dağlık alanlarda bolca bulunduğu görülmektedir.  Tercihe bağlı olarak otlak, çimenlik yerlerde de yetiştirilebildiği bilinmektedir.

 Kökleri 4 metreye kadar ulaşabilen geven otunun çok fazla suya ihtiyacı yoktur. Zor iklim koşullarında yetişebilmesi bu nedenle kolay olmaktadır. Mevsimi geldiğinde beyaz, mor ve mavi çiçekler açan bitki, kabuklu meyve verebilmektedir.

Geven otunun kökleri, gövdesi, yaprakları ve çiçekleri ayrı ayrı tüketilebilmektedir. En yaygın kullanım alanının ilaç sanayisi olması ise şifalı olduğunun kanıtıdır.

Bu nedenle ilaçların içeriği için büyük alanlarda üretilip kullanılabilmektedir. Bitkinin kendisini kurutarak taze olarak tüketmeniz mümkündür. Bunun yanında parçalara ayırarak yemeklere ve çorbalara karıştırmanız da fayda sağlayacaktır. Anavatanı olan Asya’da öğütülerek tüketilen geven otunun özel bir baharat olarak yemeklerde kullanıldığı dikkat çekmektedir.

Geven otunu ilaç sanayine gerek kalmadan kendiniz de kullanabilirsiniz. Her türlü yaralanma için çare olabilen bitki, hazırlanıp merhem olarak tüketilebilmektedir.

Bunun için bir çorba kaşığı öğütülmüş geven otunu çay tabağına almalısınız. Üzerine bir tatlı kalığı bal ilave etmelisiniz. Karıştırıp merhem kıvamına getirmelisiniz. İstenilen macun kıvamını aldığında yaranın üzerine uygulayabilirsiniz. Hazırladığınız merhemi açık ve kanayan yaralar üzerine uygulamamalısınız. Aksi halde enfeksiyon kapma ihtimaliniz olabilir.

Geven Otu Çayı: Bir bardak kaynar suyun içerisine bir yemek kaşığı geven otu atıp demlenmesini beklemelisiniz. 10 dakika sonra süzüp içebilirsiniz. Aynı çayı yalnızca köklerini kullanarak da tercih edebilirsiniz. Geven otu, başlı başına fayda sağlayan bir bitkidir

Geven otunun faydaları

Geven otunun bilinen en genel faydası bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.Dolayısıyla başta kanser olmak üzere tüm hastalıklara karşı vücudunuzun gücünü artırmaktadır. Vücuda yerleşen virüs, bakteri ve mikroplara karşı beyaz kan hücrelerini yenileyen bitki, hastalıklara karşı mücadele etme gücünüzü de yükseltecektir. Yaşlanma hücreleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olan geven otu, cildin buruşmasını geciktirmektedir.

Tazelik ve canlılık kazandırma açısından son derece etkili olduğunu söylemek mümkündür. Cildin gençleşmesiyle beraber esneklik kazanmasına da yardımcı olmaktadır. Sperm sayısını artırdığı tespit edilen geven otunun, sperm kalitesi üzerinde de etkisi olduğu tespit edilmiştir. Vücudun yaralanmalara karşı onarılmasını hızlandıran bitki, onarım hücrelerinin sayısını arttırmaktadır. Bu şekilde iyileşme sürecini kısaltmaktadır.

Yan Etkileri: Geven otunun bilinen en genel yan etkisi, kan basıncı üzerinedir. Dolayısıyla tansiyon ilaçlarıyla beraber reaksiyon gösterdiği tespit edilmiştir. Kalp ve kan dolaşımı açısından sıkıntısı olan bireylerin geven otunu kullanmamaları daha sağlıklı olacaktır. Fazla tüketilmesi sonucunda çarpıntı, panik atak ve gerginliğe neden olan geven otukalbi zorlayabilmektedir. Bu nedenle kalp sağlığına güvenen ve kararlı ölçüde kullanan kişilerde tüketilmesi önerilmektedir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.