Bilgi Deryam

Gençliğin Sırrı Hikayesi – 90 Yaşındaki Adamın Gençlik Sırrı

Gençliğin Sırrı Hikayesi – 90 Yaşındaki Adamın Gençlik Sırrı

Gençliğin Sırrı Hikayesi

Vakti zamanında memleketin birinde 90 yaşlarında ama çok dinç ve genç görünümlü bir ihtiyar yaşarmış. Etrafında bulunan herkes ona çok özenir ve sorarlarmış; “bu gençliğin sırrı nedir?” diye. İhtiyar adam güler geçermiş her sorulduğunda bu soruya. Ama sorular sıklaşıp soranlar çoğalınca cevap vermek vacip olmuş sanki. Düşünmüş nasıl anlatırım bu sırrımı kolayca herkese diye. Sonra karar vermiş tüm meraklıları yemeğe davet etmeye. “Bu davette size sırrımı açıklayacağım,” demiş.

Gençliğin Sırrı

Herkes merakla davete gelmiş. Yemekler yenilmiş, içilmiş, sohbetler edilmiş vakit iyice gecikmiş. Ama gençlik sırrı ile ilgili tek kelam edilmemiş. Herkes konu ne zaman açılacak diye merek ederken, adamcağız huri gibi sevimli hanımına seslenmiş: “Hatun, şu kilerde bir karpuz var getirir misin bize sana zahmet!” Hanım hemen doğrulmuş, kilere giderek kaş ile göz arasında bir karpuz getirmiş. Adamcağız şöyle eliyle bir vurmuş tık tık diye sonra da: “Bu olmamış hanım, güzel çıkmayacak, başka getirir misin bir zahmet,” demiş. Hanım onu götürmüş bir tane daha getirmiş. Adam onu da bir yoklamış, yine beğenmemiş; “Hanım sana yine zahmet olacak ama bu da olmamış. Başka bir tane getirirmisin?” demiş. Bu böylece üç dört sefer daha tekrarlamış. Adamcağız beşincide karpuzu beğenmiş ve karpuz kesilmiş, misafirlere ikram edilmiş.

Herkes karpuzunu afiyetle yerken, ihtiyar sormuş; “Eeee? Arkadaşlar işte benim gençliğin sırrı burada anladınız mı?” Herkes birbirinin yüzüne bakmış, kimse bişey anlamamış. “Aman dede,” demişler. “Bu nasıl bir sırmış böyle? Biz hiç birşey anlamadık…” “Efendiler,” demiş ihtiyar. “O gördüğünüz karpuz kilerde bir tanecikti, tekti. Ben hanıma; ‘git de başka getir,’ dedikçe o kilere gidip geliyor aynı karpuzu getiriyordu. Bir kere bile; ‘aman be adam, deli misin nesin? Şu tek karpuzu defâlarca ne taşıttırıp duruyorsun bana?’ demedi. Beni sizin önünüzde mahcup duruma düşürmedi. İşte ben bütün gençliğimi bu hanımıma borçluyum. Biz birbirimizi hiç başkalarının önünde zor duruma düşürmeyiz. Aile içindeki hiçbir şeyi dışarıya yansıtmayız. Hep
birbirimize destek olur, dert ortağı olur, yardım ederiz. Birbirimizle
ilgili olan problemleri yine birbirimize anlatırız. İyi kötü her olayı da
birlikte paylaşırız,” demiş..

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.