Bilgi Deryam

Gemileri Karadan Yürüten İlk Türk Umur Bey Kimdir

Gemileri Karadan Yürüten İlk Türk Umur Bey Kimdir

Umur Bey Kimdir? Gemileri karadan yürüten ilk türk Umur Bey midir? Reyting rekortmeni Diriliş Ertuğrul Dizisi’ne Ünal Silver’in canlandıracağı Umur Bey karakteri geliyor. Bu gelişmenin ardından Diriliş Ertuğrul seyircileri Umur Bey’in hayatını araştırmaya başladı. Biz de bu merakı gidermek için Gemileri karadan yürüten ilk türk Umur Bey’in hayatını yazdık. İşte detaylar.

Umur Bey kimdir. Umur Bey’in Hayatı ve Dönemi

Gazi Umur Bey, Aydınoğlu Beyliğinin kurucusu olan Aydınoğlu Mehmet Bey’in oğludur. 1309 yılında Leşkerieli’nde dünyaya geldi. Dönemin en iyi hocalarından dersler aldı. 12 yaşında çeşitli silahlar kullanmaya başladı. Uzun boylu, heybetli ve etkileyici bir yapıya sahipti. Lakabı ise ”Bahaüddün”dir. Dinin güzelliği anlamına gelir.

Babası Mehmet Bey’in vefatından sonra 25 yaşında beyliğin başına geçmiştir. Umur Bey’in zamanında beylik en parlak, en güçlü dönemini yaşamıştır. Cesareti, atılganlığı ve sağlamlığı ile ön plana çıkan Umur Bey, Türk milletinin tarih boyunca yetiştirdiği en büyük kahramanlardan biridir.

Ege Denizi’nde kurduğu büyük donanmayla yıllarca Haçlı, Ceneviz ve Bizans donanmalarına kök söktüren Umur Bey ilk Türk denizcilerimizden biridir. 1328 yılında İzmir Kalesi’ni ve limanını Cenevizlerden aldı. Ertesi yıl sekiz gemilik filosuyla denizlere açıldı ve Çanakkale Boğazı’nda ilk savaşını gerçekleştirdi.

1329 yılında Saruhan ve Menteşe beyleri ile beraber Bozcaada’ya çıktı. Bu arada donanması günden güne büyüyordu. 1330’da 45 gemiyle Sakız Ada’sına baskın yaptı. 1332 yılında Saruhanoğlu Timur Bey ile Çanakkale Boğazı’nı kontrol altına alıp Bizans Donanması’nı Marmara Denizi’ne hapsetmek için Gelibolu’ya asker çıkardı.

1333 yılında Venediklilere karşı yaptığı Eğriboz Deniz seferinde 250 gemiye komuta ediyordu. Aynı yıl 170 gemi ile Yunanistan kıyılarına saldırdı. Askerleriyle birlikte Atina kapılarına dayandı. Karaya çıkan akıncılar Atina kapılarına kadar dayandılar. 1335 yılında 276 gemi ile Mora’ya gitti.

Gemileri karadan yürüten ilk Türk Umur Bey

Gazi Umur Bey 1338 yılında yani Fatih Sultan Mehmet Han’dan tam 115 yıl önce Karadeniz seferi sırasında 300 gemiden oluşan donanmasını karadan yürüterek Patras Körfezi’ne geçirmiştir. Türk tarihini çok iyi bilen ve inceleyen Fatih Sultan Mehmet, Umur Bey’in bu dahice hareketinden ilham alarak gemilerini karadan Haliç’e indirmiş ve savaşın kaderini değiştirmiştir. Bu nedenle Gazi Umur Bey’den “gemileri karadan yürüten ilk Türk” olarak tarihte bahsedilir.

Hükmü Paşa kıldı ettiler yerak,

Karadan gemi çeker olup yayak,

Tahtalar döşeyüb sabunla,

 Gemiler çektiler anlar onunla.

Eğer görsen anı gazi Umur Beğ,

Derya olmaya bu donanmada yeğ.

 Mavnalar, kadırgalar bu üzre

Sadasın dağlar yürür su üzre.                        (Enveri: Düstûr-name)

Gavur İzmir deyimi buradan geliyor

Avrupalılar Umur Bey’le başa çıkamayacağını anlayınca, Venedik, Ceneviz, Rodos, Kıbrıs ve Papalık gemilerinden oluşan büyük bir Haçlı Donanması oluşturdular. Bu güçlü orduyu İzmir’e gönderdiler. Rodos’taki Saint-Jean Şövalyeleri, İzmir’e baskınlar düzenledi, Aydınoğulları’nın donanma ve tersanelerini yaktı. Halkı kılıçtan geçirerek, Limanı kontrol altına aldılar.

Fakat yukarı kale Türkler’in elinde kaldı. Böylece ”Müslüman İzmir” ve ”Gavur İzmir” diye şehir ikiye bölündü. Günümüzde canlılığını koruyan bu deyim hakkında türlü türlü açıklamalar olsa da gerçek budur.

Donanması Haçlı Orduları tarafından yakıldıktan sonra  Umur Bey, dostlarından ve müttefikleri olan Menteşeoğulları, Saruhanoğulları ve Karesioğullarından yardım istedi. Gelen yardımlar sayesinde  yeni bir donanmaya sahip oldu. Hemen Gelibolu Yarımadası’na asker çıkartarak Bulgar kuvvetlerini yok etti.

Daha sonra 1348 yılında İzmir Körfezi’ndeki Gavur İzmir denilen  Sen Piyer Kalesi’ne saldırdı. Kaleyi geri almak için birden fazla saldırı yaptı. Gazi Umur Bey, askerlerinin hareketlerini görebilmek için, en önde olan tırmandığı merdivenin ortalarına geldiği sırada miğferini kaldırırken alnının ortasına bir ok isabet etti ve hendeğe yüzüstü düşerek şehadet şerbetini içti.

Şehit Umur’a Ağıt

Çok burçlu sur gibi yıkılmaz kalemizdi

Adalar Denizi’ne çağlayan nehrimizdi,

Adalar’dan Rumeli’ye esen yelimizdi,

Otuz dokuz yaşında öksüz bırakıp gitti.

Dalgasız Kadifekale’de tutsak kaldık biz,

Deryadan gaddarca silindi namımız izimiz,

Ayasuluğ’a tıkıldı onlarca ticaret gemimiz,

Gavur İzmir’e baka baka solup, eridik biz.  ”Ayten Dirier”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Maşallah tarih kitapları n da hiç duymadik çok yazık bu millete

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.