Bilgi Deryam

Gazneli Mahmud Hindistan Seferi ve Adak Hikayesi

Gazneli Mahmud Hindistan Seferi ve Adak Hikayesi

Gazneli Mahmud Hindistan Seferi’nde düşmanın çok kalabalık olduğunu görür ve Allah’a dua ederek bir adak adar, eğer ben bu savaşı yenersem elde ettiğim tüm ganimetleri yoksullara dağıtacağım diye. Savaşı kazandıktan sonra sonra adağını yerine getirmede tereddüt eder ve bir meczuba danışır. Meczubun verdiği cevap hem düşündürücü, hemde ders çıkartacak cinsten. İşte Gazneli Mahmud Hindistan Seferi ve Adak Hikayesi.

Gazneli Mahmud Hindistan Seferi

Padişahlar meclisinin kandili Sultan Mahmut Gazne’den kalkıp Hintlilerle savaşa gitmişti. Hintlilerin pek kalabalık olan ordularını görünce canı sı­kıldı, şaşırdı. O adil sultan bir adakta bulundu; ” Eğer bu orduyu yenebilirsem, elde edeceğim bütün ganimetleri yoksullara dağıtacağım.” Nihayet savaş bitti. Sultan Mahmud galip gelmiş, sayısız ganimetler elde edilmişti. O kara yüzlü düşman bozulup dağılmış, ardına da bir parçasına bile kimse­nin değer biçemeyeceği ganimetler bırakmıştı.

Sultan, hemen adamlarından birini çağırıp dedi ki: – Bu ganimetleri yoksullara dağıt. Çünkü savaştan Önce Allah’a adakta bulunmuştum. Şimdi bu adağımı yerine getirmem la­zım. ”  Herkes itiraz etti.

– Bunca mal, bunca altın değer bilmez bir avuç yoksula verilir mi? Ya askere ver, memnun olsun, düşmanına kinlenerek savaşa hazırlansın, ya da emret hazi­nene götürsünler” dediler.

Sultan tereddüde düştü, düşünceye daldı. Adağımı yerine getirip yoksullara mı dağıttırayım, yoksa dediklerini mi yapayım, diye şaşırdı kaldı. Tam o sırada Ebul Hüseyn denen zeki bin meczup ordunun içinden geçiyordu. Sultan Mahmut onu uzaktan görünce “hah” dedi, “Şu meczubu yanıma getir­teyim, ona sorayım, ne derse onu yapayım. Çünkü o ne asker tanır, ne de sultan. Söylenecek sözü sakınmadan söyler.”

Ebul Hüseyn’i yanına çağırdı, olayı ona olduğu gibi anlattı. Meczup dedi ki:
-Sultanım şimdi iki şeyden birini yap­mak gerek. Eğer bir daha Allah’a işin düşmeyecekse merak etme; bunların dediğini yap, adağını düşünme. Yok, bir za­man gelecek, yine işin ona düşecekse utan, onlara uyma sa­kın, adağını yerine getir. Madem Allah sana yardım etti, işini düze çıkardı; demek ki kendisine düşeni yaptı. Sana düşen iş nerde peki? Niçin sözünü yerine getirmiyorsun?

Sonunda Sultan Mahmut ganimetin hepsini yoksullara dağıttırdı, Gazneli Mahmud Hindistan Seferi ile hem Hintlilerin büyük kısmının Müslüman olmasına vesile oldu, hem de Allah’a verdiği sözü tutmuş oldu.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.