Bilgi Deryam

Fuat Paşa Kimdir? Mısır Hidivi Fuat Paşa’nın ölümü

Fuat Paşa Kimdir? Mısır Hidivi Fuat Paşa’nın ölümü

Fuat Paşa kimdir? Mısır Hidivi Fuat Paşa’nın ölümü nasıl olmuştur? Halife olmak isteyen lakin başaramayan Fuat Paşa, Sultan Abdülhamid‘in gözüne bir şekilde girmeyi başararak Saray’da üst düzey görevlere kadar yükseldi. İngilizler ve Siyonistlerle işbirliği yaparak Osmanlı Hanedanı’nı tahttan indirmeyi ve yerine krallığını ilan etmeyi planlıyordu. Peki Fuat Paşa kimdir, gerçek hayatta böyle bir kişilik var mıydı? İşte detaylar…

Mısır Hidivi Fuat Paşa

Dizide adı Fuat Paşa olarak geçen kişi gerçek hayatta yaşamı ve adı da Mısır Hidivi Ahmed Fuad Paşa’ydı. Ahmed Fuad Paşa ya da daha sonradan kazandığı unvanıyla Kral Fuad, 26 Mart 1868 tarihinde Kahire’de Gi­ze Sarayı’nda soylu bir ailenin bireyi olarak dünyaya geldi.

Babası da Mısır Hidivi’ydi. Babasının adı ise İsmail Paşa’ydı. Fuad Paşa, ilk eğitimini Kahire’de al­dıktan sonra babasının Babıâli hükümeti tarafın­dan 1879’da Mısır hidivliğinden azledi­lerek sürgüne gönderilmesi üzerine tah­siline bulunduğu Avrupa şehirlerinde, özellikle Cenevre (İsviçre) ve Torino’da (İtalya) devam etti.

1885 yılında İtalyan Askerî Akademisi’ne girdi. 1887’de Ro-ma’da kraliyet ordusunda görev yaptı. Ardından Viyana’daki Osmanlı sefaretin­de askeri ataşelik yaptıktan sonra İs­tanbul’da Sultan Abdülhamid’in fahri yaverliğinde bulundu.

Fuat Paşa 1892 yılında Kahire’ye dön­dü. 1908-1913 yılları arasında Kahire Üniversitesi’nin ilk rektörü olarak görev yaptı. Bu arada Mısır hidivlerinden II. Abbas Hilmi’nin üç yıl kadar baş yaverli­ğinde bulundu.

II. Abbas Hilmi’den son­ra hidivlik yapan ağabeyi Hüseyin Kâmil’in vefatı üzerine “sultan” unvanıyla 9 Ekim 1917 tarihinde İngiliz hakimiyetindeki Mısır’ın başına Hidiv olarak atandı. Yani İngiliz kuklası oldu.

Fuad Paşa’nın hayali Osmanlı Hanedanı’nı yıkıp yerine geçmekti. Bu hayalini gerçekleştiremedi, fakat başka hayaller peşinde koştu. Halife olmak istiyordu. İslam aleminin halifesi olmak istiyordu.

1920’li yıllarda Arap dünyasında başla­yan hilâfetin geleceğiyle ilgili tartışma­lara da katıldı. 1924’te Türkiye’de hilâfetin kaldırılması üzerine halife olmaya talip olduysa da onun bu isteği diğer Arap li­derleri tarafından kabul edilmedi.

Fuat Paşa’nın ölümü

Fuad Paşa 14 yıl krallık yaptıktan sonra, 68 yaşında Kahire’de öldü. Kral Fuat, önce Prenses Şivekâr, sonra da Kraliçe Nazlı ile evlenmiştir. 5 kızı ve 1 oğlu vardı. Ölümünden sonra yerine oğlu Faruk geçti.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.