Bilgi Deryam

Fransızların Bulaşıklarını Yıkayan Müşfika Sultan

Fransızların Bulaşıklarını Yıkayan Müşfika Sultan

Müşfika Sultan  2. Abdülhamid’in hanımıdır. Ne yazık ki Halifeliğin kaldırılması ve Osmanlı Hanedanı’nın sürgün edilmesinden sonra, Fransa’da bir mekanda bulaşık yıkayarak geçimini sağlamaya çalışmıştır. Daha sonra dönemin başbakanı Adnan Menderes Türkiye’ye getirmiştir.

Müşfika Sultan ve Adnan Menderes

Adnan Menderes NATO toplantısı için 1952 yılında Fransa’ya gider. Bİr müddet sonra Paris’teki Türk Büyükelçesini yanına çağırtır ve Büyükelçiye;

-”Osmanoğulları ailesi Paris’te yaşıyor olması lazım. Bu aile ne yer ne içer, nerede kalır, nasıl geçinirler?” diye sorar. Büyükelçinin  Osmanoğulları ailesi hakkında hiçbir şey bilmediğini gören Adnan Menderes, büyük bir üzüntü ve hayıflanma içerisinde;

-”Sana 24 saat müddet! Ya Osmanoğulları ailesinin adresleri ile gelirsin, ya da istifanla” der. Bir vakit sonra büyükelçi elinde adresler ile gelir. Hiç vakit kaybetmeden verilen adrese gider. Osmanlı Hanedanı’nın ziyaretine giden Adnan Menderes gördükleri karşısında deliye döner.

Osmanlı Devleti’nin ulu hakanı Sultan 2. Abdülhamid’in seksen yaşındaki eşi Müşfika Sultan, Altmış yaşındaki kızı Ayşe Sultan ve diğer hanedan mensubu hanımları, Paris’te bir bulaşıkhanede, Fransızların bulaşıklarını yıkarken görür. Merhum Menderes bu hüzünlü tablo karşısında daha fazla dayanamayıp göz yaşlarına boğulur.

Anneciğim Affet Bizi, Geç Geldik

Adnan Menderes kendini toparladıktan sonra Müşfika Hanıım’ın ellerine sarılarak;

-”Anneciğim ne olur affet bizi, geç kaldık” der.

Müşfika Sultan bu olay karşısında şaşırır ve Menderes’e

Sen Kimsin evladım? diye sorar. Adnan Menderes’de;

Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanıyım der. Bu sözleri işiten Müşfika Sultan sevinçten çığlık atar, kalbi duracak gibidir ve oracıkta bayılır. Hanedana mensup diğer hanımlar da gözyaşlarını tutamazlar.

Osmanlı Hanedanı İçin Af Kanunu

Adnan Menderes Türkiye’ye döner dönmez ilk iş olarak dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın huzuruna çıkar ve;

Osmanlı Hanedanının hanımlarını Fransızların bulaşıklarını yıkarken gördüm. Onların Türkiye’ye dönmeleri için af kanunu çıkaracağım der. Celal Bayar da;

”“Adnan Bey sus! Sakın bir daha bu konuyu başka yerde açma, malum gazetelerin kışkırtmasıyla, silahlı kuvvetlerin içindeki cuntacılar Türkiye’de darbe yapar” der.

Merhum Menderes cebinden bir çıkarır, masanın üzerine koyar ve dışarıya çıkar. Mektupta şunlar yazılıdır:

Analarının ve babalarının Fransa’da hizmetçilik yaptığı bir ülkenin başbakanı olmaktan utanç duyuyorum, istifamın kabulünü arz ederim. ”Adnan Menderes”

Bu istifanın üzerine Menderes’i ikna etmeye çalışırlar. Fakat başarılı olamazlar. Menderes’in tek bir şartı vardır, o da Osmanlı Hanedanı’nın Türkiye’ye kendi öz topraklarına dönmesidir. Menderes’i istifadan vazgeçirmek için epeyce uğraşılır. Sonunda Hanedan’ın Türkiye’ye gelmeleri için izin verilir ve Menderes istifasından vazgeçer.

Osmanlı Hanedanının Türkiye’ye Dönüşü

Adnan Menderes’in sayesinde Hanedan üyeleri Türkiye’ye  dönmüşlerdir. Gelenler arasında Sultan Abdülhamid’in Eşi ve kızı da vardır. Bir gün sabahın erken saatlerinde Müşfika Hanım’ın Teşvikiye’deki evlerinin kapısı çalınır. Kapıyı Ayşe Sultan açar. Karşısında Adnan Menderes’i görür. Adnan Menderes;

-”Valide Sultan kabul buyururlarsa kendilerini görmek isterim” der. İçeriye girer. Karşısında elinde tespih, başında tülbent olan Müşfika Hanım vardır.

-”Evladım, hoş geldiniz. Keşke önceden haber verseydiniz de hazırlık yapardık” der. Menderes;

Hoş buldum efendim, teşekkür ederim. Ben buraya sizin eliniz öperek hayır duanızı almak ve bir ihtiyacınızın olup olmadığını öğrenmek için geldim.” der.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. türk dedi ki:

    bir millet atalarından bu kadarmı nefret eder siz anladınız

  2. Mustafa dedi ki:

    Atalarımızi bu hale koyanları allah kahretsin

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.