Bilgi Deryam

Fransızlara dans etmeyi 100 yıl yasaklayan mektup

Fransızlara dans etmeyi 100 yıl yasaklayan mektup

Dansı yasaklatan mektup ve Kanuni Sultan Süleyman. Vay be, insan gurur duyuyor gerçekten. Sadece bir mektup ile Fransa’ya dansı yasaklıyor. Gurur duymamak elde değil. İşte bizim tarihimizde nice gurur duyulacak böyle hadiseler vardır. Bugün ki yazımızda Kanuni Sultan Süleyman’ın sadece bir mektubu ile Fransa’da dansı 100 yıl boyunca yasaklatan mektubunu göreceğiz. İşte dansı yasaklatan mektup.

Dansı yasaklatan mektup

Kanuni Sultan Süleyman Han’ın  tahtta olduğu yıllarda Fransa’da başlayan dans modası, İstanbul’dan gelen bir mektupla 100 yıl boyunca yasaklanmıştı. Sultan Süleyman, yolladığı mektupta Fransızları dans etmeyi bırakmaları için sert bir dille uyarmıştı. Nedeni ise, bize ders olacak türden. İşte dansı yasaklatan mektup.

“Ben Sultanlar Sultanı, Hakanlar Hakanı, Hükümdarlara taç giydiren, Akdeniz’in ve Karadeniz’in ve Rumeli’nin ve Anadolu’nun ve Azerbaycan’ın ve Şam’ın ve Halep’in ve Mısır’ın ve Mekke ve Medine’nin ve Kudüs’ün ve bütün Arap diyarının ve Yemen’in ve nice memleketlerin Sultanı ve Padişahı Sultan Bayezid Han oğlu Sultan Selim Han oğlu Sultan Süleyman Han’ım.

Sefirim Kebirimden aldığım mazhara göre malumatım oldu ki, memleketinde dans namında Ala Mele İnnas Fuhşiyyat ve Lubiyat yapıyormuşsun. İş bu Name-i Humayunumun eline vusulünden itibaren bu mel’anet rezalete son vermediğin takdirde, Ordu-yu Humayunumla gelip seni kahretmeye muktedir olurum.

Mektubun Günümüz Türkçesi Anlamı:

Elçimden aldığım habere göre bildiğim oldu ki, sizin ülkenizde adı dans olan, kadın ve erkek arasında münasebetsizce oynanan bir oyun ortaya çıkmış. Bu mektup eline geçtiği anda ya bu rezil oyunu hemen yasaklarsınız ya da ben gelir ülkenizi başınıza yıkarım.

Kanuni Sultan Süleyman mektubunda, dansın kendi ülkesine sirayet etmesinden endişe duyduğunu ve bu vesileyle bu rezil şeyin derhal kaldırılmasını istediğini söylüyordu. Fransa’da, bu mektuptan 100 yıl sonrasına kadar dans yapılmadı.

Ayrıca bu mektup, Fransa Kralı 1. Fransuva’ya yazılmış bir mektuptur. İşte dansı yasaklatan mektup hadisesi böyle gerçekleşmiş. Tarihimiz böyle bir sürü olaya şahitlik etmiştir. Mesela Almanlara yeniçeri kıyafeti yollayarak, Almanları Fransa zulmünden uzun süre korumuştur. En kısa zamanda Yeniçeri kıyafeti hikayesini yazıp sizinle paylaşacağım.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.