Bilgi Deryam

Fesleğen – Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir – Nasıl Kullanılır

Fesleğen – Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir – Nasıl Kullanılır

Fesleğen denilince ilk akla gelen şüphesiz etrafına saçtığı güzel kokusudur. Yaz aylarında balkonlarımızın tacı olur. Yemeklerimize  enfes bir lezzet, yanında güzel bir koku verir. Bitkisel tedavilerde ise şifa kaynağı olarak kullanılır.

Fesleğen

Fesleğen

Fesleğen

Ballıbabagiller  familyasına mensup olan Fesleğen, halk dilinde değişik isimleri vardır. Reyhan otu, peslan, rahan, ırıhan gibi isimleri de vardır. Bu bitkinin kulanım alanı oldukça geniştir. Zayıflamak için, sivrisineklerden korunmak için, bitkisel tedavilerde şifa bulmak için, yemeklerimize lezzet ve güzel koku vermek için ve da bir sürü faydaları vardır. Peki yan etkisi ya da zararı olur mu fesleğenin ?

Yukarıda öve öve bitiremediğimiz fesleğenin elbette yan etkileri vardır. Yan etkilerini anneannemin güzel öğütleriyle anlatacam size. Anneannem hep derdi ki; oğlum en çok ne yapmayı ne yemeyi seviyorsun ?  Mahallede top oynamayı ve çikolatalı ekmek yemeyi seviyorum derdim. O da hep derdi ki oğlum herşeyi ölçüde tut. Eğer çok fazla çikolata yersen dişlerine zarar verir, türlü türlü hastalık peydah olur sende. Çok fazla top oynarsan terleyip hasta olursun. Sen sen  ol herşeyi ölçüde tut derdi bana.

Fesleğenin abartılacak bir yan etkisi kesinlikle yoktur. Anneannemin dediği gibi ölçülü tutarsanız, çok fazla tüketmezseniz hiçbir yan etkisini görmezsiniz. Fakat ciddi hastalıkları olan ve sürekli ilaç kullanmak zorunda kalan kişiler kesinlikle ama kesinlikle doktor kontrolü altında tüketmeleri lazımdır.

Fesleğenin Faydaları

  • Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde kanser riskini azalttığı görüldü.
  • Sindirim sistemine yardımcıdır. Sinir sistemine de iyi gelir.
  • Anne sütünü arttırır. Bebeklerde de olumlu etkileri görülmüştür. Gaz çıkarmada kolaylık sağlar.
  • Gerginlik, uykusuzluk, depresyon anlarında rahatlatıcı özelliği vardır.
  • Migren hastalarına şifa kaynağıdır.
  • Baş dönmesi, öksürüğe ve boğmaca hastalığına karşı faydaları büyüktür.
  • Sivrisinek savar özelliğine sahiptir. Saksıda yetiştirip pencerenizin dibine koyarsanız  yaz aylarının kabusu sivrisineklerden kurtulabilirsiniz.
  • Kilo vermede çok yardımcı olur. Büyük faydası vardır. Muhakkak uzmanlardan yardım almaya çalışın. 

Uzun süreli ve uygun miktarda tüketildiğinde hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Eğer ciddi rahatsızlığınız varsa muhakkak doktor kontrolünde tüketiniz. Sağlıklı, mutlu, huzur dolu günler dileğiyle…

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.