Bilgi Deryam

Fatiha Suresinin sırrı – Fatihanın faydaları ve fazileti

Fatiha Suresinin sırrı – Fatihanın faydaları ve fazileti

Fatiha Suresinin sırrı nedir? Bazı alimlerin görüşüne göre Fatiha Suresi Kur-an’ın sırrıdır. Fatiha Suresinin sırrı ve faydalarını öğrendikten sonra lütfen bir yakınınızla da paylaşın.

Fatiha Suresinin sırrı

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (S.a.v) buyurdular:
“ Cebrail (a.s) bana dedi ki: Allah-u Teâlâ sana selam söylüyor ve buyuruyor ki: Kul benim huzurumda namaza durup “Allah-u Ekber” dediğinde onunla aramızda bulunan perdeyi kaldırırım.

Kul “elhamdü” dediğinde Allâhü Teâlâ, “Hamd kime mahsustur?” diye sorar, o da “lillâhi” diye cevap verir.
Allâhü Teâlâ, “Allah kimdir?” diye sorunca “Rabbilâlemîn” der. “Alemlerin Rabb’i kimdir?” buyurunca “Errahmânirrahîm” der. “Rahman ve Rahim kimdir?” diye sorunca “Mâlikiyevmiddîn” der.

Bunun üzerine Allâhü Teâlâ, “Ey kulum, din gününün sahibi benim” der. Kul, “İyyâke na’budu ve iyyâke nesteîn; Yalnız sana kulluk eder ve yalnız senden yardım isteriz” deyince Allâhü Teâlâ, “Ey kulum, mademki yalnız bana kulluk edip yalnız benden yardım istiyorsun, o halde istediğini dile ki sana verilsin” buyurur.

Kul “İhdinâ; bize hidayet et” deyince Allâhü Teâlâ,
“Hangi hidayeti istiyorsun?” buyurur. Kul “Essırâta’l-müstakîm; “Sırât-ı müstekîmi, doğru yolu” deyince Allâhü Teâlâ,
“Hangi yolu istiyorsun?” diye sorar. Kul “Sırâtallezîne en’amte aleyhim” “Kendilerine in’âm ettiğin bahtiyarların yoluna” deyince Allahü Teâlâ:
“Ey meleklerim, siz de şahit olun ki ben bu kulumu, kendilerine nimet verdiğim peygamberler, sıddîklar, şehitler ve salihlerle beraber kıldım” buyurur.

Kul, “Ğayri’l-mağdûbi aleyhim veleddâllîn; Ne o gadap olunanların, ne de sapkınların” deyince Allâhü Teâlâ tekrar meleklere, “Şahit olun ki ben bu kulumu nimet verdiğim kimselerden kıldım, gazaba uğramışlardan ve sapkınlardan eylemedim” buyurur.
Kul “Amin” deyince onunla beraber bütün melekler de “Amin” derler..

Fatiha Suresinin faydalar:

Fatiha suresi fiil ve davranışlarınızı zabteder ve sözlerinizi düzene koyar.
Haset, kibir, ucub ve gurur gibi hastalıklarınıza şifa olur.
Sinir gibi negatif tüm davranışlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Fatiha suresi mikrop, hastalık, haset ve nefret gibi tüm manevi belaları defeder .

Muhakkak yatmadan önce bilinçli bir şekilde Fatiha Suresini okumaya gayret gösterelim. Ayrıca bir işe başlarken de Fatiha Suresi okunmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.