Bilgi Deryam

Fatih Sultan Mehmed’e suikast düzenleyen Kazıklı Voyvoda

Fatih Sultan Mehmed’e suikast düzenleyen Kazıklı Voyvoda

Kazıklı Voyvoda başka bir deyişle Kont Drakula’nın Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmed Han’a suikast düzenlediğini ve Sultan Mehmed’in bu suikastten kıl payı kurtulduğunu biliyor muydunuz? İnsanlara büyük işkenceler yapan, kazıklara çakan ve işkence ettiği insanların kanlarını içen Kazıklı Voyvoda’nın hayatı ve hazin sonu.

Kazıklı Voyvoda

Kazıklı Voyvoda düşmanlarını çeşitli yöntemlerle cezalandırırdı. Bu yöntemler arasında en meşhuru olan “kazığa geçirme”, ölümünden sonra kendisine “Kazıklı Vlad” (Vlad Ţepeş) adının verilmesine neden olacaktı. Bunun yanında kazığa geçirilenlerin kanlarını fıçılarda toplatıp şarap gibi içtiğine dair söylentiler mevcuttur. Bu Vlad’ın bir vampir olduğu efsanesine yol açmıştır.

Kazıklı Voyvoda, 1459 yılından itibaren Osmanlı İmparatorluğu’na vergi ödemeyi reddetti ve Macaristan Krallığı’yla ittifak yaptı. 1460-1461 yılları arasında Tuna nehrini geçerek Sırbistan’a ve Karadeniz kıyısına kadar ilerledi. Kendi ifadesiyle 23.884 Türk ve Bulgar’ı öldürdü. 20.000 Osmanlı savaş esirini kazığa geçirdi.

Bu yapılan zulümler karşısında Osmanlı ordusu 1462 yılında Fatih Sultan Mehmed Han komutasında Eflak voyvodasına karşı sefere çıktı. Çok uzun mesafeler boyunca Osmanlı askerleri içilecek bir damla su bile bulamadı. Sıcak dayanılır gibi değildi. Türk askeri Eflak’ın başkenti Târgovişte’ye ulaştığında Fatih Sultan Mehmet’in gördüğü manzara yaklaşık 5 kilometre boyunca kazıklarla dizili bir alandan geçiyordu.

Alan yaklaşık üç kilometre boyunda bir kilometre enindeydi. Yerde uzun kazıklar dikiliydi. Yaklaşık 20 bin kadar insan erkek, kadın ve çocuk olmak üzere kazığa geçirilmiş durumdaydı. Bu kadar çok insanı kazıkta gören Osmanlı askerinin moralleri bozuldu, aklını kaçıracak duruma geldi. Ama yine de Osmanlı savaştan galip geldi.

Tarihe Târgovişte gece baskını olarak geçen olayda birçok Osmanlı askeri öldürüldü, asıl amaç Fatih Sultan Mehmet’i öldürmek olsa da Vlad ve ordusunun yanlış çadıra girdiği söylenir. Osmanlı’ya bir darbe olsa da, gelen ordu 90.000 civarında askerden oluştuğundan dolayı kaçmak zorunda kalmıştır.

Kaçışı sırasında su kuyularını ve kaynaklarını zehirledi, ekinleri yaktı vebalıları ve hapisteki suçluları Osmanlılar’ın arasına salarak, farklı bir savaş taktiği denedi.

1476 yılında ise tekrar hükümdarlık için Osmanlı’ya saldırdı,Mihaloğlu Ali Bey ve yanındakiler Kazıklı Voyvoda ve 300 kişilik ordusunu yenerek, Kazıklı Voyvoda’nın başını Fatih’e gönderdiler.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.