Bilgi Deryam

Fatih Sultan Mehmed – Çağ Açıp Çağ Kapatan Padişah

Fatih Sultan Mehmed – Çağ Açıp Çağ Kapatan Padişah

 Fatih Sultan Mehmed  29-30 Mart 1432’de Edirne’de Dünya’ya geldi.Babası 2. Murad,annesi Hüma Hatun’dur.7. Osmanlı Padişahı’dır.Orta boylu, kırmızı beyaz yüzlü, dolgun vücutlu, sakalları  kalın, yanakları dolgun, kolları kuvvetli, burnunun ucu hafif kıvrık kartal burunlu, saçı siyah ve sık olup, kuvvetli fizîkî bir yapıya sahipti.Büyük işleri başarmak için gerekli tedbirleri alan, yorulmak bilmeyen bir azim, sabır ve sakin bir insandı.

Türk Tarihi sayılamayacak kadar çok kahramanlarla doludur.Fatih Sultan Mehmed’ de bu kahramanların başında gelenlerdendir. Çünkü o yıkılmaz denilen surları yıkmış,İstanbul’u torunlarına hediye etmişti. Peygamber Efendimiz’in  ”İstanbul’u fetheden komutan ne güzel komutan,onu fetheden asker ne güzel asker” hadisine mazhar olmuştu. Çağ açıp, çağ kapatmış, zamanındaki büyük alim ve ilim sahibi olmuştu. Yaklaşık 7 ya da 8 tane dil bilen ender kişilikli bir insandı.

Fatih Sultan Mehmed

Fatih Sultan Mehmed

Fatih Sultan Mehmed ‘in Çocukluğu

Küçük yaşta eğitimine ve yetişmesine çok önem verilen Fatih Sultan Mehmed dönemin en büyük alimlerinden ilim öğrendi. İlk hocası Molla Yegan’dı. Daha sonra meşhur din ve fen alimi Akşemseddin hazretlerinin öğrencisi oldu. 11 yaşına geldiğinde idari yönden tecrübe kazanması için, Manisa Sancakbeyliği’ne atandı. Eğitimine çok önem verildiği için, dönemin meşhur alimleri Molla Ayas, Mola Gürani yanında bulunuyor ve kendisine hususi dersler veriyorlardı.

Matematik, geometri, hadis, tefsir, fıkıh, kelam ve tarih ilimlerinde çok iyi yetişti.

Fatih Sultan Mehmed, Manisa Sancakbeyliği’ne getirildiği sene, abisi Alaaddin’in vefatı üzerine tek veliaht konumuna geldi. Gerek oğlunun vefatının verdiği ızdırap, gerekse son dönemlerde olan bunalımlı olaylar sebebiyle 2. Murad Han saltanatı oğlu Şehzade Mehmed (Fatih Sultan Mehmed)’e  vererek Manisa’ya çekildi. Osmanlı tahtına çocuk birinin geçmesi Avrupa Devletlerini harekete geçirdi, gözlerini ülke topraklarına diktiler. Bu durum karşısında, Osmanlı devlet adamları tekrardan 2. Murad Han’ı  devletin başında görmek istediler. 1 yıl 4 ay hüküm süren Fatih Sultan Mehmed tekrardan Manisa’ya döndü.

Ayrıca babasının yanında da seferlere katılmaktan geri durmuyordu. Babasıyla birlikte Arnavutluk üzerine yapılan sefere katılmış, Kosova Meydan Muhaberesi’nde de savaşı takip etmişti. Böylece kumandanlık  yeteneğini geliştirmek ve savaş tecrübesini arttırmak fırsatını da eline geçmiş ve çok iyi değerlendirmişti.

Çağ Açığ Çağ Kapatan Padişah

Fatih Sultan Mehmed  30 yıllık saltanatı boyunca tam 25 askeri harekatı bizzat komuta etmiş, 900.000 kilometre kara olan vatan toprağını 2.214.0000 kilometre kare çıkardı. 8 yaşında Manisa ve Ege’den sorumlu vali oldu. 12 yaşında padişah, 21 yaşında İstanbul’u fethetti. 2 imparatorluk, 4 krallık, 11 prenslik yıktı. İstanbul’u fethederek Peygamber Efendimiz’in hadisine mazhar oldu.

Zaferin sırrını Efendimiz’in yolundan gitmek diye açıklayan Fatih Sultan Mehmed, Peygamber Efendimize ”İstememŞiirini yazmıştır. Kısa bi dörtlük yazıyorum ki şiirdeki sevgiyi görebilmek için.

Sen kokmayan gülü neyleyim,
Neyleyim sensiz baharı?
Sen doğmayan günü neyleyim,
Neyleyim sensiz ben dünyayı?

Senin tenine değmeden gelen yağmuru istemem,
meltemi istemem.
Seni parlayacaksa parlasın yıldızlar,
Sana yanmayan yıldızı semalarda istemem..

Fatih Sultan Mehmed, 1481 senesinde yeni bir sefere çıktı. Sefer sırasında çadırındayken, ani bir şekilde hastalandı. Vefatı üzerine  iddialarda bulunmasına rağmen, zehirlenerek vefat ettiği kesindir

Bu rahatsızlık sonucunda 31 Mayıs 1481 yılında  henüz 49 yaşındayken hayatını kaybetti.

 

Bir yazımızın daha sonuna geldik.

Sevgi ile kalın..

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.