Bilgi Deryam

Evliya Sultan Abdülhamid Han – Abdülhamid ve Faytoncu

Evliya Sultan Abdülhamid Han – Abdülhamid ve Faytoncu

Abdülhamid ve faytoncu hikayesini duymuşsunuzdur belki. Duymayanlar, bilmeyenler için Abdülhamid Han’ın torunu Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu’nun kaleminden aktarayım sizlere. İşte Abdülhamid ve faytoncu hikayesi.

Abdülhamid ve Faytoncu Hikayesi

Gecenin karanlığında bir anda uyandı dedem Sultan Abdülhamid Han. Hemen faytona binip sür dedi arabacısına. Ne olduğundan habersiz sürdü faytoncu. Sağa dön, sola dön ihtarlarıyla ilerliyordu ve bir anda dur dedi dedem. İndi faytondan ve mahalle arasında ki o evin kapısını tüm öfkesiyle çaldı.

Kapıya 20 yaşlarında bir genç çıktı, üzeri yarı çıplaktı zil zurna da sarhoş “kimsin lan sen?” dedi. Dedem
Abdülhamid Han “hiç beklemediğin o adam” dedi ve aldı kılıcını o gencin boynunu gövdesinden ayırdı. Sonrada “Elhamdülillah” dedi ve saraya gitti. Faytoncu şaşkınlıkla geçirdi o geceyi. Merakını dindirmeye çalıştı ama başaramadı.

Ve günün ilk ışıklarıyla çaldı o evin kapısını. Bir kadın çıktı 40 yaşlarında, hemen konuya girdi faytoncu. “Dün gece bu evde bir cinayet işlendi öldürülen o genç kimdi?” dedi. Kadın birazda utanarak “O benim oğlumdu. O gece sarhoş bir halde eve geldi ve bana tecavüz edecekti. Fakat bir anda kapı çaldı ve bir adam gelip oğlumu öldürdü, bu utançtan korudu beni. Peki o adam kimdi?”
Faytoncu: “ O adam Evliya Sultan Abdülhamid Han‘dı”

Abdülhamid’i anlamak, her şeyi anlamak olacaktır.” Necip Fazıl Kısakürek

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.