Bilgi Deryam

Esir düştüğü halde Mareşal gibi karşılanan kumandan

Esir düştüğü halde Mareşal gibi karşılanan kumandan

Gazi Osman Paşa namı diğer ”Plevne Fatihi” çok büyük işlere imza atarak hem Osmanlı Devleti’nin padişahı Sultan 2. Abdülhamid Han’ın övgüsünü alımış, hem de esir düştüğü halde Rus çarının iltifatlarına ve övgüsüne mazhar olmuştur. Gösterdiği kahramanlıklardan dolayı halk tarafından da ayrıca sevilir. Bu makalemizde Plevne  Savunmasında esir düşerken, Rus çarı  ile aralarında geçen kısa bir diyaloğu aktaracağız.

Plevne Fatihi Gazi Osman Paşa

Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa, kaleyi  çok büyük kuvvetlerle aylarca kuşatan Rus ordusuna yaralı olarak esir düşmüştü. Topallaya topallaya merdivenlerden çıkarken Rus Çarı II. Alexandr ve bazı generaller onu odada bekliyorlardı.

Osman Paşa Rus Çarının huzuruna getirildi. Çar ve Osman Paşa birbirleri ile bir müddet bakıştılar. Osman Paşa’nın bıraktığı tesir pek kuvvetliydi. Herkes büyük bir adamın huzurunda bulunduğundan heyecan içindeydiler. Alexandr tercüman vasıtasıyla:

”-Kumandan! Plevne’den nereye gidiyordunuz? Bilmiyor musunuz ki, Rus askeri sizi muhasara etmişti”, dedi.  Osman Paşa: ”-Biliyorum. Fakat tutabildiğim bölgeye gitmek üzere askerinizi yarıp çıkacaktım. Rus Çarı ; ”-Niçin silahlarınızı teslim etmediniz?”

 Osman Paşa ; ”-Devletim bana, düşmanı gördüğün zaman silahını terk et demedi. Buraya beni savaş için gönderdi. Çok kere düşman çok olduğu halde yinede  harp kazanılır. Nitekim bizim sizinle olan savaşlarımız gibi.

Bu askerce sözler Rus Çarı’nın hoşuna gitti: -Bravo! Siz Osmanlı ordusuna şeref bahşettiniz. Hakikaten cesur bir adamsınız. Bizim yanımızda bulunduğunuz müddetçe üniformanızı, kılıcınızı ve nişanlarınızı taşımak hakkına sahipsiniz. Sizin gibi bir kumandanın kılıcı alınmaz. Burada ve Rusya’da kılıcınızı taşıyınız. Rusya’da bir Mareşal gibi kabul olunacaksınız.

Esir hayatından kurtulduktan sonra, Sultan 2. Abdülhamid Gazi Osman Paşa’ya ”Sen benim yüzümü ağarttın. İki cihanda da yüzün ak olsun!” demiştir.

Tuna Nehri Akmam Diyor

Osman Paşa ve kahraman ordusu için yazılan beste.

Tuna Nehri Akmam Diyor
Kenarımı Yıkmam Diyor
Ünü Büyük Osman Paşa
Pilevneden Çıkmam Diyor

Düşman Tunayı Atladı
Karakolları Yokladı
Osman Paşanın Kolundan
Beş Bin Top Birden Patladı

Kılıncımı Çaldım Taşa
Taş Yarıldı Baştan Başa
Ünü Büyük Osman Paşa
Askerinle Binler Yaşa

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Ruhlarına rahmet olsun’

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.