Bilgi Deryam

Ertuğrul Gazi’nin Hayatı ? Diriliş – Ertuğtul Kimdir ? Nasıl Öldü ?

Ertuğrul Gazi’nin Hayatı ? Diriliş – Ertuğtul Kimdir ? Nasıl Öldü ?

Ertuğrul Gazi Kimdir

Ertuğrul Gazi, 400 çadırlık bir obadan Cihan Devleti’nin temelleri atan kişidir.Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu olan Osman Gazinin babasıdır. Oğuzların Bozok koluna mensup Kayı boyundan Süleyman Şah’ın oğludur. Annesi Hayme Ana’dır.

Moğolların İslam ülkelerini istila ettiği sırada babası, Selçuklu topraklarında yaşamak üzere aşiretiyle birlikte ülkesini terk etmiş, Amu Deryâ’yı aşıp, Oğuzların yoğun olduğu Ard havzasına gelmişti. 1220’lerde Horasan’ın kuzey sınırına, oradan Karakum Gölünün güneyine, oradan da Merv yoluyla Ahlat’a ulaşmıştı. Moğol ateşinin Doğu Anadolu’yu da sarması üzerine aşiretine daha uygun bir yer arayan Süleyman Şah, Rakka civarında Ca’ber Kalesi yakınında Fırat Nehrinden geçerken boğuldu.

Ertuğrul Gazi’nin babasının adı bir kısım tarihçiler tarafından Süleyman Şah olarak kabul edilir. Bir kısım tarafından da Gündüz Alp olarak kabul edilir.

Süleyman Şah’ın vefâtından sonra, Ertuğrul Gâzi aşirete reis seçildi. Ağabeyleri Sungur Tekin ve Gündoğdu, kendilerine biat eden aşiret mensuplarıyla birlikte Ahlat’a geri döndüler. Ertuğrul Gâzi ise, kardeşi Dündâr Beyle birlikte batıya doğru hareket etti.

Ertuğrul Gazi

Ertuğrul Gazi

Ertuğrul Gazi’nin Hayatı

Sivas yakınlarında konakladıkları esnada Selçuklu ordusu ile büyük bir Moğol ordusunun savaşına şâhid oldular. Selçukluların yenilmekte olduğunu görünce, kuvvetleriyle onların yardımına koşan Ertuğrul Gâzi gâlip gelmelerini sağladı. Bunun üzerine Selçuklu Devletinin hükümdârı bulunan Sultan Alâeddîn, Ertuğrul Gâziye iltifât ederek hil’at gönderdi ve Ankara yakınındaki Karadağlar mıntıkasını ıktâ olarak verdi (1230).

Bir müddet sonra, Bursa ile Kütahya arasındaki Domaniç Dağları yaylak, Söğüt ile Karacaşehir kışlak olmak üzere kendilerine verildi. Bunun üzerine Ertuğrul Gâzî kabilesiyle berâber gelip, Söğüt ve Domaniç’e yerleşti. O civarlarda oturan Afşar (Alişar) veya Çavdar aşîretleri ve  Hıristiyan tekfûrlarla da iyi geçinmeye dikkat etti. Nitekim bu hoşgörüsü, adaleti sayesinde Hristiyanların bile  sevgi ve saygısını kazandı.

Adaleti, halka yaptığı iyilikler o kadar çoktu ki, Hristiyanlar bile kendisini sevip sayıyordu.Bu hoşgörü, adalet ve yardımsever kişiliği Ertuğrul Gazi’yi günden güne güçlendirdi. Bu güçlenme Karacahisar tekfurunu kendisine cephe almaya yönelttirdi. Bunun üzerine Konya’ya Sultan Alaeddin’e giderek bu hisarın fetih edilmesine teşvik etti.

Birlikte Karacahisar’ı kuşattılar.Moğollar’ın Konya Ereğlisi’ni kuşatmasına üzerine Sultan geri döndü. Ertuğrul Gazi kuşatmayı devam ettirdi ve bir müddet  sonra Karacahisarı fethetti. Tekfuru ve esirleri kardeşi Dündar Bey ile Konya’ya Sultan’a gönderdi.

Ertuğrul Gazi, yöneticiliği döneminde kabilesinin nüfusunun az olmasından dolayı barış merkezli, tedbirli bir siyaset izledi. Çevresinde bulunan Türkmen beylikleri ve Bizans (İnegöl-Karacahisar-Bilecik) tekfurlarıyla da daima iyi geçinip onların durumlarını ve siyasi şartları gayet iyi değerlendirerek başında bulunduğu kabilesini ve idaresi altında yaşayanları sulh ve sükûn içinde yaşattı.

Yarım asır adâletle idâre ettiği bölgede Hıristiyanlara da İslâmiyeti sevdirdi. Ertuğrul Gazi, emri altındaki topraklarda yaşayan halk tarafından çok sevilen ve sayılan bir kişiydi. Söğüt’teki Hıristiyan tebaası da Ertuğrul Gazi’yi yürekten seviyor ve sayıyordu. Yurt tuttuğu bölgede huzur ve güveni sağladı.Ertuğrul Gazi, 1281 senesinde 93 yaşlarında iken Söğüt’te vefat etti. Türbesi Söğüt’tedir. Her yıl eylül ayının 2.haftası pazar günü anma törenleri yapılmaktadır.

Ayrıca Ertuğrul Gazi’nin hayatını anlatan Diriliş Ertuğrul Dizisi seyirciler tarafından ilgi ve sevgiyle izlenmektedir.Gerçekten başarılı bir proje.Başarılarının devamını dileriz.Tarihimizi anlatan bir takım eksiklikleri olsa bile böyle dizi ve filmlere ihtiyacımız var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Şükran Danaci dedi ki:

  Böyle şanlı bir tarihimiz var ertuğrul bey ve osman bey gibi atalarımız var ama toplum olarak tarihimizi dizilerden öğreniyoruz. Bu ne acı bir gerçek biraz okumaya zaman ayırarak daha güzel bir şekilde tarihimizi öğrensek hatta bazıları Osmanlı ‘dan ve padişahların hayatını yanlış kaynaklardan çarpıtarak milletimizin nefret etmesine vede padişahları haremden çıkmayan uckuruna düşkün başka bir şeyden anlamayan bir kafada olduğunu yansıtmaya çalışıyorlar maalesef insanlarımız avrupa kadar bile tarihimizi bilmiyorlar. Ne olur bir saatte olsa günlük tarihimizi okusak öğrensek tabi doğru kaynaklardan o zaman kendimize tarihimize daha çok saygı ve sevgi gösterir özgüvenimiz artar lütfen biraz çaba gösterelim okuyup öğrenelim gerçek tarihimizi yeni nesillerin de öğrenmesini sağlamak boynumuzun borcu tarihimize ihanet en büyük alcakliktir. Gözümüzü açalım ve gerçekleri görelim.

 2. EROL DÜR dedi ki:

  Bize ecdadımızı ve tarihimizi öğreten dizilerin devamının gelmesini bize ecdadımızı ve tarihimizi hatırlattıkları için bu gibi dizilerin yapımında oyunculuğunda emekleri geçen herkese yürekten teşekkürlerimi bir borç bilir saygılarımı arz eder başarılar dilerim

 3. cüneyt dedi ki:

  cok güzel olmus ben kendim yurt disinda dogdum ama esime sordugumda osmanlilari okularda bir öcügibi anlatirlarmis o yüzden tahrimizi iyi bilmek gerekiyor.

 4. Fahret dedi ki:

  Güzel

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.