Bilgi Deryam

Epifiz Bezi nedir? Diş macunu ile kör ediyorlar bizi

Epifiz Bezi nedir? Diş macunu ile kör ediyorlar bizi

Epifiz Bezi nedir? Uzmanlar tarafından 3. gözümüz diye tabir edilen çok önemli olan bu bezin amacı nedir? Diş macununun epifiz bezine zararı nelerdir? İşte yıllarca kandırıldığımız, alttan alttan bizi yok eden oyun.

Epifiz Bezi 3. Göz

On yıllardır sürekli “yatarken dişlerinizi fırçalamayı unutmayın” sloganı ile büyüdük yetiştik. Ama bu slogan en çok florürlü diş macunu reklamlarında öne çıktı. Fluorid geçmişte bazı devletlerce askerlerin beyinlerini davranışlarını kontrol edebilmek, robotlaştırmak için kullanılan bir madde.

Peki neden bu maddeyi ihtiva eden diş macunlarını kullanmamızı ve özellikle gece yatmadan evvel kullanmamızı tavsiye ediyorlar ?

Çünkü gece uyuduğumuzda melatonin, seretonin gibi en önemli ve hayatî salgıları salgılayan beyin parçacığı olan ve “üçüncü göz” olarak ta bilinen, beynin tam ortasında bulunan fasulye tanesi büyüklüğündeki Epifiz Bezi’nin en etkili düşmanı fluorid’tir. Çalışma saatleri 23:00 ile 05:00 olan Epifiz Bezi’nin çalışmasını büyük oranda hatta tamamen durdurur.

Epifiz Bezi ise beynimizin hatta tüm vucüdumuzun en önemli organlarından birisidir ve sadece tamamen karanlık bir ortamda aktif olur. Uykumuzun geldiği uyarısını gönderen de Epifiz Bezi’dir aslında. “Ben hazırım, aktif olacağım ama gözlerini kapatıp uyuman gerek” uyarısını gönderir ardarda.

Fakat fluorid sebebiyle bloke olan Epifiz Bezi melatonin salgılayamadığı için uyusanız da aslında melatonin’in salgılandığı uyku evresi olan “derin uyku” moduna geçiş yapamadığınız için uyumamış olursunuz ve yorgun uyanırsınız.

Daha önemlisi; melatonin kanseri önleyen en önemli hormondur. Melatonin salgılamayan vücudun melatonin salgılayan vücuda göre kansere yakalanma riski 24 kat daha fazladır.

Diş temizliği de şart elbette fakat doğal, zararsız diş macunları da var, hiçbir şey bulamazsanız misvak alın kullanın, en iyi diş temizleyicisidir ve önemli bir sünnettir.

Misvak kullanmak, diş çürümelerini önler. Zekayı güçlendirir, İştahı artırır. Balgamı keser. Görüşü güçlendirir. Sesi berraklaştırır. Verem hastalığını önler. Yemeğin sindirilmesine yardımcı olur.

Misvakın önemini anlamak için şu hadisi de paylaşmak istiyorum: ”Eğer ümmetime güçlük vermeyeceğini bilseydim, her namaz için abdest almalarını ve her abdestte misvak kullanmalarını emrederdim. ” [Buhari,Müslim]

Uyurken de tamamen karanlık bir odada uyumaya özen gösterin. Göz kapalı olsa bile, Epifiz Bezi en ufak bir ışığı bile algılayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.