Bilgi Deryam

Enver Paşa Kahraman mı yoksa Vatan Haini mi ?

Enver Paşa Kahraman mı yoksa Vatan Haini mi ?

Enver Paşa denildiği vakit toplum 2’ye ayrılır. Bazıları Kahraman der, bazıları ise vatan haini. Biz Duygusal bir milletiz.  sevgimiz de öfkemiz de zirvededir. Biz sevmediğimiz insanın hiçbir olumlu tarafını bile kabul etmeyiz. Sevdiğimiz zaman da yere göğe sığdıramaz Başımıza Gönlümüze dünyamıza taç ederiz.

Biz de siyah vardır bir de beyaz başka bir rengi bilmeyiz gri mi oda ne ki ?  Haydi o zaman buyrun makaleye. Enver Paşa hain mi yoksa Enver Paşa kahraman mı ?

Enver Paşa kimdir?

Paşa 1881 yılında İstanbul’da doğar. Okumaya önem veren bir aileye sahiptir. Babası Ahmet bey İstanbul belediyesinde vazifeli güngörmüş bir beyefendidir.

Mahalle mektebini bitirdikten sonra soğuk Çeşme askeri Rüştiyesi’ni yani orta okulunu bitirir ardından lise ve en harp akademisinden sonra tecrübe kazanmak ve Avrupalı silahları tanımak için Almanya ya eğitime gönderilir.

İşte bu gezide yani bu eğitim sürecinde çok sıkı bir alman hayranı olur. Türkiye’ye döner gönüllü olarak Trablusgarp cephesine gider. Mustafa Kemal Trablusgarp’ta Derne ve Tobruk Cephelerinde görev alırken Enver Paşa Bingazi cephesinde görev alır.

Yenilgilerden sonra hep beraber yurda dönerler. İttihat ve terakki cemiyeti ile çok sıkı fıkıdır. Hatta çok kısa bir sürede cemiyetin yönetici merdivenlerini üçer beşer atlar. Bu esnada rütbesi binbaşıdır ve saraya damat adayıdır. Eş olarak aday olduğu kız sultan Abdulmecit Han’ın oğlu ve Sultan Vahideddin Han’ın kardeşi Şehzade Süleyman Efendi’nin kızı olan Naciye sultandır.


Hatta derler ki şehzade kızı olan Naciye Sultan’a aynı anda iki kişi talip olur. Tabi gidip saraya kızla konuşmak tanışmak bir şeyler içmek kimin haddine. İki resim gider saraya iki vesikalık fotoğraf Naciye Sultan kendisine talip olan bu iki genç Osmanlı subayının fotoğraflarını eline alır uzun uzun inceler sonra;

“ Ben sarışın sevmem” der Elindeki sarışın mavi gözlü subayın resmini masaya koyar,
“ Bu esmer olan gelsin der” Sarışın sarılığından kaybeder esmer karanlığından kazanır. 

Sarışın olduğu için padişah torunu ile evlenemeyen ve resmi masaya konan sarı saçlı mavi gözlü subay Mustafa Kemal Paşa’dır. Enver paşa ile Mustafa Kemal Paşa aynı kıza talip olmuşlar ama kader Enver Paşa’nın yüzüne gülmüştür.

Enver Paşa Kahraman mı yoksa hain mi

Gelelim asıl sorumuza. Enver Paşa hain mi yoksa kahraman mı. Enver Paşa, vatanı seven, vatanını kurtarmak için canını feda etmekten çekinmeyen birisidir. Ama bir hamle yaptığında ilerisini pek göremeyen, A planından başka B,C,D vs. planı olmayan birisidir. Yani vatansever aynı zamanda cesur biri ama zeka olarak devlet yönetemeyecek kadar basiretsizdir.

İstiyordu ki Osmanlı devletini tıpkı Kanuni Sultan Süleyman Han Dönemindeki gibi dünya hakimi ve süper bir güç kılalım ama buna ne kendi zekası, feraseti ve ilmi yetmiyordu.

İşte bütün problem burada. Çok temiz niyetli, memleketi için yapıyor ama bu arada üç beş el sonrasını düşünemediği için çokta zeki olmadığından attığı bir hamlenin sonunun ne olacağını kestiremediği için kendisini de zor duruma soktu devletini de.

İyi niyetli olduğu için çok kişi tarafından kullanılmıştır. İttihak ve Terakki cemiyetinin önderlerinden biridir. Yani dönemin padişahı Abdülhamid Han’a koyu muhalefet eden birisidir. İttihat ve Terakki cemiyeti 31 Mart Vakası’nı düzenleyip Abdülhamid Han’ı tahttan indiren cemiyettir.

Kandırılmıştır Enver Paşa. O da Abdülhamid Han’ı anlayamayanlardandı. Hatta padişahın tahttan indirilmesinde de parmağı olduğu söylenir. Daha sonra Abdülhamid Han’ı anlayıp şu cümleleri söyleyecektir:

Turan yapacaktık, viran olduk. Bizim en büyük günahımız, hatamız Sultan Hamid’i anlayamamaktır. Yazık paşam, çok yazık! Siyonistlerin oyununa âlet olduk ve onların hıyanetine uğradık!”

Enver Paşa’nın ölümü ve mezarı

Enver Paşa, I. Dünya Savaşı’nın mağlubiyetle sonuçlanması üzerine diğer İttihatçılarla birlikte yurttan ayrıldı. Önce Kafkasya’ya, oradan da Berlin’e daha sonra Moskova’ya gitti.

Sovyetlerden beklediği desteği göremeyince Buhara’ya gitti ve Ruslara karşı savaşan Özbekleri teşkilâtlandırmaya çalıştı. Halifenin damadı ve orduların başkomutanlığını yapmış birisi olarak çok ilgi gördü ve Ruslarla büyük bir mücadelenin içini girdi.

4 Ağustos 1922’de Kurban Bayramı sabahında Tacikistan’da, Belçivan yakınlarında Agop Melkovian komutasındaki Kızıl ordunun kuşatmasını yarmak için yalın kılıç girdiği çarpışmada koynunda taşıdığı Kur’an’la yaralandı, ardından vefat etti. Enver Paşa’nın mezarı Tacikistan sınırları içerisinde kalan Abıderya Köyü’ndeki Çegan Tepesi’ndedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Enes keskiner dedi ki:

    Mehmet akif,şiirinde ne diyor 3 tane aptal ülkeyi yaktı. Zaten Türkiye cumhuriyeti tarafından vatan haini ilan edilmiştir ülkeyi terk edip kaçtığı için

  2. KUTLU dedi ki:

    Koskoca imparatorluğu ne uğruna feda etmiştir de enver kahraman oluştur? Hainin dik alasıdır. Üç hain paşanın ülkeyi felakete terk ettiği zeminde yapacak hiçbir şeyi olmayan Vahdettin’i hain yaptık. Yazık ki okullarımızda hala bu konularda hakikatleri gizleyip yalanı-yanlışı çocuklarımıza öğretiyoruz.

  3. Turan dedi ki:

    o bir turan kahramani anlayana

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.