Bilgi Deryam

Elektrikli yerli otomobil özellikleri ve fiyatı hakkında bilgiler

Elektrikli yerli otomobil özellikleri ve fiyatı hakkında bilgiler

Elektrikli yerli otomobil nihayet tanıtıldı. Otomobil özellikleri ile bir hayli kendinden söz etmeyi başardı. İşte Elektrikli yerli otomobil özellikleri ve fiyatı hakkında bilgiler.

Elektrikli yerli otomobil

Türkiye’nin merakla beklediği yerli otomobilin yürüyen ilk ön gösterimi gerçekleştirildi. “Türkiye’nin Otomobili”nin ön gösterim aracının tanıtımında konuşan TOGG CEO’su Karakaş, “200 ve 400 bg iki alternatif, arkadan itiş veya 4 çeker olacak. 500 km menzil ve 30 dakikanın altında şarj edilebilir olacak” dedi.

Toplantıda konuşan TOGG CEO’su Gürcan Karakaş şunları söyledi: “Dünyada oyunun kuralları değişiyor. Otomobil akıllı bir cihaza dönüşmekte.

Projeye başlamadan önce 18 şirketi inceledik. Fikri mülkiyeti yüzde 100 bizim olan bir otomobilden bahsediyoruz. 15 yıl içinde 5 modelimiz olacak. Neden SUV’u seçtik? Dünyanın en büyük segmenti. Yüzde 95’i ithal olan bir segment.

Markanın adlandırma sürecini önümüzdeki senenin ortasında tamamlamayı düşünüyoruz. 200 ve 400 bg iki alternatif, arkadan itiş veya 4 çeker olacak. 500 km menzil ve 30 dakikanın altında şarj edilebilir olacak. Bataryasını sıfırdan geliştirdik. Aracın holografik asistanı var.”

TOGG Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konuşmasında şunları kaydetti: “Bu sefer Allah’ın izniyle başaracağız. 2017 Mayıs’ında Cumhurbaşkanımıza söz verdik. Dalga geçtiler. 2018 Haziran’da şirketi kurduk, güldüler. Daha yolumuz uzun ama bugün buradayız. Bu 82 milyonun gururu.

Markası bizim olacak, tasarımı bizim olacak. Lisans satacağız. Montaj yapmayacağız, montaj yaptıracağız. Başkasının patenti için çalışmayacağız. 15 yılda en az 22 milyar lira yatırım yapılacak. En az 3,5 milyar lira sermaye taahhüdü veriliyor.  2021’de fabrikamızı tamamlayacağız. 2022’de de inşallah ilk aracımız banttan çıkmış olacak. Ezberleri bozacağız. “

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da şöyle konuştu: “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubuna ev sahipliği yapan bu merkezdeki birçok girişim, kritik yerli ve milli teknolojilerin öncüsü olacak.

Türkiye’nin otomobili sadece bir araba üretme projesi değil. Yeni fırsat pencerelerini yakalama hamlesidir. Fotoğraf paylaştım arabalar mı büyük yoksa bakanın boyu mu kısa diye tartışmalar oldu. Soru işaretleri de tamamen ortadan kalkmış olacak.”

Yerli elektrikli otomobil üretimiyle ilgili ayrıntılar Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanlığı kararına göre yerli otomobil üretim tesisi 22 milyar TL sabit yatırımla Bursa’da kurulacak.

Üretim tesisinde 4 bin 323 kişi istihdam edilecek. Bu kişilerin 300’ü nitelikli personel olacak. Otomobil üretimi 5 ayrı modelde olacak.Yıllık üretim kapasitesi 175 bin adet olacak.

Elektrikli yerli otomobilin fiyatı ne kadar

Elektrikli yerli otomobilin fiyatı 70 bin lira ile -250 bin lira arasında olacak. Bu rakamlar taban ve tavan rakamlardır. İlk çıktığı zamanlar 200 bin lira denilmişti fakat şu anda pilleri kendimiz ürettiğimiz için fiyatının baya düşmesi lazım. Eğer fiyatı 250 binin üzerinde olursa vatandaş yine yabancı markaları tercih edecektir. O yüzden fiyatı çok uygun olmalıdır.

Elektrikli yerli otomobil ile ilgili resimler.

otomobil özellikleri
yerli otomobil fiyatı ve özellikleri
Elektrikli yerli otomobil özellikleri
Elektrikli otomobil fiyatı
yerli otomobil özellikleri


yerli otomobilZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.