Bilgi Deryam

Ekmek zammı ve Abdülhamid Han – Ekmeğe zam yok

Ekmek zammı ve Abdülhamid Han – Ekmeğe  zam yok

Ekmek zammı ve Abdülhamid Han‘ın takdire şayan yaptığı hamleleri. Öyle bir padişah düşünün ki, kurtlarla etrafı çevrili, yakınındaki en yakın paşaların bile hain olduğu, dört bir yandan işgal girişimleri aynı zamanda suikast ve darbe girişimleri olmasına rağmen yine de halkını düşünen büyük bir hükümdar, Abdülhamid Han. Onca siyasi mesele varken bile halkın derdine derman olan Cennet Mekan Sultan Abdülhamid Han. Okumaya değer bir yazı, ekmek zammı ve Abdülhamid Han

Ekmek zammı ve Abdülhamid Han

1899 Haziran ayında buğday fiyatlarında meydana gelen artış dolayısıyla ekmeğe de zam yapılması söz konusu olunca Sultan II. Abdülhamid Han duruma müdahale ederek özel kalem müdürüne şunları yayınlattırmıştı:  “Buğday fiyatının artmasından dolayı ekmeğe beş para zam yapılması lüzumu Belediye’den duyurulmuştur. Bunun üzerine Padişah Hazretleri derhal emir vererek bir komisyon kurdurmuş ve ekmek fiyatlarının artmasını önleyecek tedbirlerin alınmasını irade buyurmuştur.

Kurulan komisyon meseleyi görüşüp, tedbir almıştı. Padişah, o kadar sıkıntı arasında ekmek fiyatlarıyla da ilgilenmişti. Abdülhamid Han’ın emri üzerine komisyon fırıncıları denetlemiş ve ekmek zammını biraz durdurmuştu.

Aynı sene Eylül ayında, ekmeğe zam yapamayan bazı fırıncılar, bu sefer ekmek üretimini azalttılar. Maksatları bu yolla ekmeği karaborsaya düşürüp zam yapmaktı. Fakat Sultan Abdülhamid buna da hemen müdahale etti ve askeri fırınlarda, İstanbul halkı için ekmek pişirildi ve fırıncılar pes ederek normal üretimlerine başladılar.

1907 senesinde de et fiyatlarında suni bir artış görüldü. Sultan Abdülhamid Han hemen bir ferman yayınlayarak, askerin ihtiyacı için et temin eden müteahhidlerden fazlaca et aldırdı ve Belediye aracılığıyla ucuz fiyatla halka satıldı. Kasaplar bu beklemedikleri durum karşısında geri adım attılar ve et fiyatlarını ucuzlatmak zorunda kaldılar.

Aynı sene ekmek fiyatları yeniden gündeme gelmiş ve suni bir artış görülmüştü. Buna sebep olarak da, bu sene mahsulün az olması gösterilmişti. Padişah, hemen tahkikat yaptırdı ve şu fermanı yayınlattırdı:

“Bu sene mahsulün az olduğu şeklinde söylentiler var ise de, yaptırdığımız tahkikatta İstanbul’a gelen zahirenin geçen senelerden daha az olmadığı tespit edilmiştir. Anlaşılan  bazı soyguncular, mevcut zahireyi toplayıp stok yapmaktadırlar. Bunların amaçları , ellerindeki zahireyi yüksek fiyatla satmak olduğu aşikardır. Devletin görevi ise halkın ihtiyaçlarının temini için gerekli tedbirleri almaktır. ”

Ferman yayınlandıktan sonra dışarıdan buğday temin edilerek ucuz fiyatla fırıncılara verilmiş, çok hızlı bir şekilde seri üretime geçilmiş, stokçuluk  yapanların ellerindeki buğdayı pahalı fiyatla satmalarının önüne geçilmişti ve stokçuların malları ellerinde kalmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.