Bilgi Deryam

Dünyanın ilk siyahi pilotu Arap Ahmet Ali Efendi

Dünyanın ilk siyahi pilotu Arap Ahmet Ali Efendi

Dünyanın ilk siyahi pilotu Arap Ahmet aslen Nijeryalı asıllıdır. Nijerya asıllı bir Türk olan Ahmet Ali Efendi’nin anneannesi 19.yy.’da Afrika’dan alınarak İstanbul’da satılan son kölelerden biriydi. Türkiye’ye gelişleri bu şekilde olan aile sonradan İzmir’e yerleşti. Ahmet Ali de İzmir’de 1883 yılında dünyaya geldi ve ‘’Arap Ahmet’’ olarak tanındı.

Arap Ahmet – Ahmet Ali Efendi

1904 yılında Haddehane Mektebi’ne girerek iyi bir eğitim aldı ve 4 yıl sonra mülazım-ı evvel, yani üsteğmen olarak mezun oldu. Ahmet Ali’nin amacı denizci olmaktı yalnız ilk uçakların havalanması ile Alman, Fransız ve İngiliz ordularının pilot yetiştirmeye başlaması Osmanlı Devleti’ni de harekete geçirdi ve 1910 yılında askeri havacılığın kurulması için çalışmalar başladı.

1912 yılında Yeşilköy yakınlarında bir uçuş alanı, 2 hangar ve bir tayyare mektebi açıldı. Bundan 2 yıl sonra da bu okulun yanına Deniz Tayyare Mektebi de kuruldu ve Ahmet Ali buraya atanan ilk deniz subaylarından biri oldu.

Yalnız Ahmet Ali eğitim almaya devam etti ve Yeşilköy’de kurulan bu alanda uçuş eğitimi aldı ve tayyarecilik sınavlarını başarılı bir şekilde verdi. Böylece 1916 yılında dünyanın ilk siyahi pilotu oldu.

1917 yılında yüzbaşı rütbesi ile Berlin’e gönderilerek eğitim uçuşlarını tamamlayan Ahmet Ali, I. Dünya Savaşı’ndan kalan Haliçteki uçakların Anadolu’ya kaçırılmasına yardım etti.

Bunun dışında İstanbul Boğazı çıkışından itibaren Batı Karadeniz’deki düşman gemilerini takip etti, bunlar hakkında rapor hazırladı ve deniz harekatını koruma görevini üstlendi.

Savaş sırasında Prevezeli göçmen Hatice Hanım’la evlenen Ahmet Ali’nin beş çocuğu dünyaya geldi. Hepsi iyi eğitim gördüler.

Oğulları Muammer ve Yılmaz Çelikten babaları gibi havacı oldu. Muammer Bey, Hava Kuvvetleri’nden astsubay emeklisi olarak THY’de pilotluk yaptı. Şu anda hayatta olan en küçük oğlu Yılmaz ise, havacı astsubay olarak emekli oldu.

Bahri Tayyare Madalyası ödülü alan Arap Ahmet Ali 1949 yılında emekli oldu, 1969 yılında ise hayatını kaybetti. Ahmet Ali Efendi, 147 öğrenci yetiştirdi ve onlardan hep gururla söz etti. Bunların arasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na yükselmiş olan da vardı.

Sonradan ABD’de kurs görerek simülasyon (aletli uçuş) öğretmeni olan Muzaffer Ali Çelikten 1993’te öldü. Ahmet Ali (Arap Ahmet)Çelikten Ailesi bugün Afrika’dan gelen atalarının 19’uncu yüzyıl sonunda kendilerine bir yuva kurduğu İzmir’de yaşamlarını sürdürüyor.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.