Bilgi Deryam

Dünyanın ilk denizaltısı Tahtelbahir – Osmanlı üretmişti

Dünyanın ilk denizaltısı Tahtelbahir – Osmanlı üretmişti

Dünyanın ilk denizaltısı Tahtelbahir midir, yoksa 1879-1883 AB şirketleri tarafından yapılan denizaltı mıdır? AB şirketleri diyiyorsanız yanılıyorsunuz. Her ne kadar resmi kayıtlarda AB şirketleri kabul görünse de işin aslı bambaşka. İşte Dünyanın ilk denizaltısı Tahtelbahir.

Dünya’nın ilk denizaltısı Tahtelbahir

Osmanlı toprakları, 18’inci yüzyılın başlarında dünyanın henüz hayal dahi edemeyeceği bir keşfe şahit oldu. Sultan III. Ahmet, şehzadelerinin sünnet düğünü için unutulmaz bir şenliğe imza attı. Timsah şeklinde olan Dünyanın ilk denizaltısı tahtelbahir böylece tarih sahnesine çıktı.

Tahtelbahir’in serüveni Osmanlı zamanında tertip edilen bir sünnet şöleni ile başladı. O dönemde Osmanlı’da sünnet şölenleri görkemli bir şekilde yapılır, şenlik yeri olarak genellikle Topkapı Sarayı merkeze alınır ve Dolmabahçe’den Kâğıthane’ye uzanan çok geniş bir alanda çeşitli etkinlikler düzenlenirdi. Hokkabazlar, müzisyenler, şekerciler, atlıkarıncalar, dev kuklalar, ip cambazları rengârenk çadırlarda halkı eğlendirir ve böylece şenlikler günlerce devam ederdi.

Tahtelbahir’in serüveni

Sultan III. Ahmet, 1719 yılında şehzadelerinin ve 5 bin fakir çocuğun sünnet düğünü için çok büyük bir şenlik düzenledi. Günlerce sürecek olan bu şenliğin ilk gününün sonunda, diğer tüm şenliklerden farklı bir şey yapıldı.

İnsanlar önce denizin üzerinde suların köpürdüğünü, sonra suyun içinden devasa timsah görünümünde, yaklaşık 15 metre uzunluğunda bir cismin çıktığını gördüler. Bu devasa cisim suya dalıp çıkıyor ve görenleri büyük bir hayrete düşürüyordu.
Padişahın önüne geldiğindeyse, timsah ağzını açtı. Böyle bir şeyi hayal etmenin bile çok uzak olduğu yıllarda insanlar, şaşkınlıkla çığlıklar atıyorlardı.

Halkın ilk kez gördüğü bu cismi tersane Baş Mimarı İbrahim Efendi tasarlamıştı. Suya dalıp çıkabilen cismin içinde 4-5 kişi saatlerce kalabiliyordu. 1719’da yapılan ve Tahtelbahir olarak adlandırılan bu cisim, dünyanın ilk denizaltısı olarak tarihe geçti.

Baş Mimar İbrahim Efendi’nin üstün zekası

Ağız kısımlarından birleştirilmiş kayıklardan oluşan denizaltı, su geçirmemesi için katranla kaplanmıştı. Batıp tekrar su yüzüne çıkmasını sağlayan sistemse, halatlarla tekneye bağlanan ağırlıkların bırakılıp tekrar toplanmasıyla sağlanıyordu.

Teknenin dış tarafında ise, yelpazeye benzer uçlar su altında içeridekilerin hava almasını sağlamak amacıyla bir havalandırma sistemini oluşturuyordu. Mimar İbrahim Efendi bu sistemin gövdede çirkin görünmesini önlemek için dışarıdaki uçların gövdeye konan kuş görünümünü almasını sağlamıştı.

Seyyid Vehbi’nin Sürnâme-i Hümayun’da anlattığı bu mucize buluş, bize Osmanlı’da denizaltıların ilk denemelerinin başarıyla gerçekleştiğini gösteriyor. Dünyanın ilk denizaltısı Tahtelbahir bilim ve medeniyet konusunda, Türklerin Batı’dan çok daha önce uzun yollar kat ettiğinin bir göstergesi.

Torpido atan ilk denizaltı ve Abdülhamid Han

Zamanın çok ötesinde olan bu buluştan bir asır sonraysa, dünya tarihi yine bir buluşa şahit olacak ve Sultan II. Abdülhamid’in direktifleriyle, dünyanın ilk torpido atabilen ilk denizaltısı donanmamıza kazandırılacaktı. 6 Eylül 1886 yılında suya indirilen ve Abdülhamid adı verilen denizaltı, dünya tarihinin savaşçı özellikleri taşıyan ilk denizaltısı. Hedefi tam isabet vuran ilk denizaltı olarak tarihe geçen bu denizaltının parasının Sultan Abdülhamid tarafından bizzat ödendiği belirtiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.