Bilgi Deryam

Dünyanın en güçlü yumruğu! Mantis Karidesi

Dünyanın en güçlü yumruğu! Mantis Karidesi

Mantis Karidesi. Bir başka adıyla Peygamber Devesi Karidesi. Dünyanın en güçlü yumrukları bu canlıya ait. Üstelik sadece 10 cm boyunda. Hayran kalmamak elde değil. Avlarını yakalamak için ön kollarını kullanan mantis karidesi, adeta bir boksör gibi yumruk atıyor. Makalenin sonuna bir de video ekleyeceğim hayran kalacaksınız. İşte Mantis Karidesi ve özellikleri.

Mantis Karidesi

Bu canlının 400 den fazla çeşit çeşit türü vardır. Bazı türlerde ön kollar mızrak şeklinde bazılarında boks eldiveni gibi bazılarında ise bildiğimiz çekiç gibi. Avına vurduğunda ölümcül bir delik açıyor. Attığı yumruk saatte 80 kilometreye ulaşabiliyor. Gücü ise 150 kg. Ağırlığının neredeyse 2500 katı.

Okyanusların en hızlı hareketi mantis karideslerine aittir. Göz açıp kapayıncaya kadar 500 defa yumruk atabiliyor. Yani her şey 800 mikrosaniye içinde oluyor.

Attığı yumruk ışık parlamasıyla sonuçlanan ve bilim adamlarının kavitasyon olarak isimlendirdikleri süpe ısıtılmış bir baloncuğa neden oluyor. Av önce yumruğu yiyor, ardından ısı baloncuğu mermi hızında vücuduna çarpıyor. Neredeyse kurtulmak için hiç bir şansı kalmıyor.  İster bir yengeç, ister bir istiridye olsun kabuklarında ölümcül delikler açılıyor.

Mantis karideslerinin attığı yumruklar o kadar güçlüdür ki, akvaryum camını bile kırabiliyor. Bu yüzden araştırmacılar ve bilim adamları bu canlıları plastik tanklarda muhafaza ediyorlar.

Mantis karideslerinin tek özelliği çok güçlü yumruklarından ibaret değil. Çok mükemmel görme yeteneğine sahipler. Dünyanın en karmaşık görsel sistem rekoru bu canlılarda.

Yeryüzünde canlıların görme yetenekleri birbirinden farklıdır. Mesela insanlarda kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere 3 fotoreseptör vardır. Köpeklerde 2 fotoreseptör, kuşlarda 4 fotoreseptör, kelebeklerde ise 5 fotoreseptör vardır. Mantis karideslerinde ise bazılarında 12 bazılarında 16’ya kadar çıkabilen fotoreseptör vardır.

Dairesel polarize ışığını görebilen dünyadaki tek canlılardır. Ayrıca her bir gözünü bağımsız olarak hareket ettirebiliyorlar.

İşte bilim adamlarının ilgisini çeken bu moleküler yapı. Bu mimariyi, askerler için daha hafif ve daha etkili bir zırh oluşturmak, otomobilleri ve diğer araçları güçlendirmek ve hatta sporcuları travmalardan korumak için kullanmayı amaçlıyorlar. Bu yapı taklit edilerek geliştirilen materyallerin yapılan testlerinde kurşun geçirmez oldukları bulunmuş. Mantis karidesi bu özellikleri ile dünyanın en güçlü canlısı olmayı hak ediyor

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.