Bilgi Deryam

Dündar Bey kimdir? Tarihte Dündar Bey’in ölümü

Dündar Bey kimdir? Tarihte Dündar Bey’in ölümü

Dündar Bey Süleyman Şah’ın en küçük oğlu, Ertuğrul Gazi‘nin kardeşi ve Osman Gazi’nin amcasıdır. Tarihte Dündar Bey’in ölümü farklı rivayetler şeklinde geçse de, kuvvetli olan ihtimal öldürüldüğüdür. İşte Dündar Bey’in ölümü

Dündar Bey ve ölümü

Süleyman Şah’ın ölümünden sonra Kayı Boyu ikiye ayrılmıştır. Gündoğdu ve Sungurtekin Beyler Doğu’ya ata toprakları olan Orta Asya’ya doğru yol almışlardır. Ertuğrul Bey ile Dündar Bey ise batıya doğru Anadolu’ya yol almışlardır. Uzun süren göçten sonra Söğüt ve Domaniç’te yurt tutmuşlardır.

Ertuğrul Bey’in vefatından sonra aşiret yine ikiye bölünmüştür. Aşiretin bir kısmı Dündar Bey’i tutmuş, bir kısmı da Osman Bey’i tutmuştur. Fakat Osman Bey’in abilerinin desteğiyle Kayı Boyu’nun başına geçmiştir. Dündar Bey’de yeğeni Osman Bey’e biat etmiştir.

Tabi bu biat etmeyi bir türlü içine sindirememiş, kendisinin aşiret reisi olma hayallerini hep kurmuştur. Bu tarihi bilgiye de Neşri den ulaşıyoruz. Neşri de bu olay şöyle geçer. (Biraz yabancı kelimeler vardır)

“Ertuğrul Bey doksan üç yaşında ahrete intikal edip Söğüt’te defnettiler, göçer evler bazı Osman’ı ve bazı Ertuğrul karındaşı Osman’ın ammisi (amcası) Dündar’ı “Bey” kılmak istediler. Amma kendü kabilesi Osman’a vecih görüp, el altından haber gönderip söyleştiler. Dündar dahi halk ortasına gelecek, halkın Osman’a meyli ve itikadın görecek, beylikten vazgeçip, ol dahi Osman Gazi’ye biat etti.”

“Dündar Bey, Osman Bey’in beyliğini bir türlü hazmedemeyerek uygun bir fırsat bekliyordu; hatta rivayete göre Bilecik ve Yarhisar Rum Beyleri’nin Osman Gazi’yi öldürmek için tertip ettikleri tuzaktan Dündar Bey’in de haberi varmış. Osman Bey bu hadiseyi bastırdıktan sonra 1298’de amcasını öldürmüştür…”

Bir diğer rivayet ise fetih politikalarıdır. Osman Bey beyliğin başına geçtikten sonra kapsamlı bir fetih politikası düzenlemiş, bu politika ile çevredeki tekfurlar ile cihad etmeyi planlamıştır. Bu politikaya Dündar Bey çok karşı çıkmış engel olmaya çalışmıştır.

Bunu kendine bir tehdit olarak gören Osman Bey, amcası Dündar Bey’i öldürtmüştür. Tekfurlarla savaşa karşı gelen Dündar Bey’in onlarla iş birliği içerisinde olduğu kuvvetli ihtimaldır. Nitekim sonucu da ölüm ile sonuçlanmıştır.

Dündar Bey’in varlığı Osmanlı çınarının büyümesine, yeni topraklar fethetmesine engeldi. Bu engel ortadan kaldırılmasaydı belki bugün Osmanlı İmparatorluğu’ndan bile söz etmiyor olacaktık.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.