Bilgi Deryam

Dört Büyük Halife Kimlerdir? Nasıl Vefat Etmişlerdir ?

Dört Büyük Halife Kimlerdir? Nasıl Vefat Etmişlerdir ?

Dört Büyük Halife, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in vefatından sonra müslümanların  başına geçen, müslümanlara liderlik, imamlık yapan Dört Büyük Halife 632 – 661 yılları arasında müslümanlara Halifelik yapmışlardır. Dört Büyük Halife; Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali’dir. Bu dört halifenin halifelik yaptığı döneme ise Dört Halife Dönemi denir.

Dört Büyük Halife

Halifelik; Peygamber Efendimiz’in vefatından sonra İslam aleminin başına geçen, müslümanlara imamlık yapan kişilere  verilen ünvandır. İlk dört halife seçimle belirlenmiştir. Fakat emeviler zamanında halifelik saltanat halini almıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nda da ilk halife Yavuz Sultan Selim’dir. Dört Büyük Halife sırasıyla; Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali’dir.

 

Hz Ebubekir

Peygamber Efendimiz’in vefatından sonra 632 yılında halifelik müzakereleri sonucu halife seçilen ilk kişi Hz. Ebubekir’dir. Müslümanların ve İslam aleminin ilk halifesidir. Hz. Ebubekir Peygamber Efendimiz’in en yakın dostu ve kayın pederidir. Halifelik görevini vefatına kadar (634) sürdürmüştür. Halifeliği 2 yıl sürmüş, en kısa görev yapan halifedir.

Vefatı: Hz. Ebubekir hastalık sonucu vefat etmiştir.

Hz. Ömer

Hz. Ömer müslümanların ikinci halifesidir. Her ne kadar sert mizaçlı olsa da, çok adaletli bir halifedir. Aradan 14 asır geçse de halen Hz. Ömer’in adaletini arıyoruz ve özlüyoruz. Hz. Ebubekir vefat etmeden önce insanların, alimlerin görüşlerini  ve onayını alarak Hz. Ömer’in halife olmasını isteyerek göreve gelmiştir. 10 yıl halifelik görevini sürdürmüştür.

Vefatı: Hz. Ömer bir tüccar tarafından zehirlenerek şehit edilmiştir. Tarihteki bilgilere göre bu tüccar Hz. Ömer’den vergilerin düşürülmesini talep etmiştir, vergiler düşürülmeyince bir sabah namazında Hz. Ömer’e zehirli bir hançer saplamıştır. Hz. Ömer hançerlendikten yaklaşık 3 gün sonra vefat etmiştir. İlk şehit Halifedir.

Hz. Osman

Hz. Osman, Peygamber Efendimiz’in damadı, haya ve edepli, aklı selim, çok iyi niyetli bir insandı. 12 yıl halifelik yaparak dört büyük halife arasında en uzun süre görev yapan halifedir.

Vefatı: Hz. Ömer gibi şehit  edilmiştir. Evin damını delerek Hz. Osman’ın evine giren bir eşkiya suikastçı halifeyi 9 yerinden bıçaklayarak şehit etmiştir.

Hz. Ali

Hz. Ali, Peygamber Efendimiz’in damadı, amcasının oğlu ve dört büyük halifenin sonuncusudur. Yiğitlik ve mertlik örneği olan Hz. Ali halifelik görevini 4 yıl 9 ay sürdürmüştür.

Vefatı:  Hariciler tarafından Küfe’de bir mescitte namaz kıldığı esnada zehirli hançer veya kılıçla şehit edilmiştir. Zehirlendikten 2 gün sonra vefat etmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. NURSENA dedi ki:

    Çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz.😊😊😊

  2. Melis dedi ki:

    Yardınız için teşekkür ederim

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.