Bilgi Deryam

Dilenci kılığına giren padişah – Murad Han’ın adaleti

Dilenci kılığına giren padişah – Murad Han’ın adaleti

Murad Han’ın adaleti. Adaleti sağlamak için dilenci kılığına girerek suçluyu yakalayan 4. Murad’ın adaletini anlatan güzel bir hikaye. İşte Murad Han’ın adaleti.

Murad Han’ın adaleti

Bir gün 4. Murad Han’a gelip subaşılardan birinin halktan rüşvet aldığını bildirdiler. Padişah hemen bir müfettiş görevlendirdi ve şikayeti araştırmasını emretti. Müfettiş tam bir ay adamı takip ettiği halde suçüstü yakalayamadı, gelip durumu padişaha arz etti. ”Padişahım zannedersem halk yanılıyor şikayet edilen Subaşı’nın rüşvet aldığına dair bir işarete rastlamadım. ”

Padişah Kaşlarını çattı, ” benim halkım yanılmaz, ama sende feraset yoktur. Peygamber Efendimiz buyuruyor ki ,müminin ferasetinden sakının Çünkü o Allah’ın nuru ile bakar feraset üstün zeka bütün kabiliyet bir anlayıştır.” dedi. Daha sonra  müfettişe, rüşvet alan subaşını huzuruna çağırmasını emretti.

Rüşvetçi subaşı geldi. 4. Murad ona bir kese altın uzattı. Bunu al sabah namazında Ayasofya Cami’ne git Top kandilinin altında seni bekleyen fakire ver.

Adam keseyi aldı kuşağının arasına koydu ve izin isteyip padişahın huzurundan ayrıldı ve sabah namazında Ayasofya Camii’ne gitti. Padişahın söylediği yerde kendisini bekleyen dilenci kılıklı adama keseyi uzattı, dilenci keseyi aldı ve ”Allah padişahımıza ve devletimize zeval vermesin diye dua ederek koynuna attı.”

Rüşvetçi subaşı gittikten sonra keseyi koynundan çıkartıp saydı,  içinde  sadece 5 altın vardı. Ertesi gün öğle zamanı halk rüşvetçi subaşının padişah tarafından yakalanıp cezalandırıldığı haberini almıştı. Bayram ediyorlardı bir beladan kurtulmuşlardı. Müfettiş işi merak etti kendisi bir ay peşinde dolaştığı halde bu adamı yakalayamamıştı da padişah bir gün içinde bunu nasıl başarmıştı. Müfettiş 4. Murad’ın huzuruna çıkınca 4. Murad;

”Feraset dediğin işte budur dedi. Rüşvetçi subaşına verdiğim kesede elli altın vardı ama camide bekleyen fakire sadece beş altın verdi, demek kırk beş altını kendi cebine attı. Böylece haram yediği anlaşıldı.
Müfettiş; ”Padişahım kesede 5 altın olduğunu nereden anladınız.” 4. Murad hafif bir tebessüm etti ve ”camideki dilenci bendim. Bir suçluyu yakalamak için yapmayacağım bir şey yoktur. Çünkü ben Allah’tan korkarım” dedi.
Müfettiş padişahın ellerini minnet ile öptükten sonra: ” ferasetin ne demek olduğunu anladım diye mırıldandı.”
İşte bizim atalarımız böyle adaletliydi. Murad Han’ın adaleti gibi hikayeler okumak isteyenler, sitemizin hikayeler kategorisine göz atabilirler.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.