Bilgi Deryam

Deve Dikeni Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Yan Etkileri

Deve Dikeni Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Yan Etkileri

Deve dikeni karaciğer dostu bir bitkidir. Halk arasında, deve elması, boğa dikeni, eşek dikeni, Meryem ana dikeni, sütlü kengel gibi isimlerle de bilinir. Başta karaciğer olmak üzere birçok hastalığın da şifa kaynağıdır. Bu makalemizde sizlere deve dikeninin faydalarını, yan etkilerini bir de deve dikeni çayını anlatacağız.

Deve Dikeni Nedir?

Genellikle karaciğer dostu olarak bilinen bu bitki, tohumlarının çok yayılmasıyla doğada kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Yol kenarlarında, çorak ve taşlık arazilerde muhakkak rastlamışsınızdır. Ülkemizin birçok yerinde bu bitkiye rastlamak mümkündür. Çiftçilikle uğraşan özellikle ekim yapanlar tarafından istenmeyen bitkilerin başında gelir. Ayrıca sindirim sistemini düzenler ve zayıflatma  gibi birçok faydası da bilinmektedir.

Güzel kokusuyla da bilinir. İçeriğinde, histamin, flavonit, albümin ve amine gibi maddeler bulunmaktadır. İnce ve çenekli bir yapısı vardır. Çoğunlukla Temmuz ve Ağustos aylarında açar. Bu bitkinin tedavilerde kullanım tarihi Eski Yunanlara dayanır. O dönemlerde de sıklıkla kullanılmıştır.

Deve Dikeni Çayı Nasıl Yapılır ?

Tarife geçmeden önce  tohumun taze olmasına mutlaka dikkat edin.

Bir tatlı kaşığı deve dikeni tohumunu havanda  iyice ezin. Daha sonra ezilen tohumları kaynamış suyun içerinde 15 dk bekleterek demlenmesini sağlayın. Elde ettiğiniz bu çaydan en güzel verimi almak için, sabah aç karnına, akşamdan yemekten önce tüketiniz. İsteğe bağlı çayın içerisine nane de katabilirsiniz. Hem lezzetli olur hemde faydaları çoğalır.

Deve Dikeninin Faydaları Nelerdir?

  • Karaciğerde toplanmış zehirli toksinleri dışarıya atar.
  • Mideyi güçlendirir. Yemeklerden sonra tükettiğiniz zaman sindirimi kolaylaştırır
  • Terletici özelliği sayesinde soğuk algınlığı rahatsızlıklarında iyileşmeyi hızlandırır.
  • Damar tıkanıklığına iyi gelir.
  • Antioksidan etkisiyle cildi güzelleştirmede kullanılır.
  • Balgam  söktürücü ve göğüs yumuşatıcısı özelliği vardır.
  • Bayanlarda adet gecikmesine sorununa karşı etkilidir.
  • Migren iyileştirici ve iştah açıcıdır.

Yan Etkileri Nelerdir?

İçerisinde barındırdığı maddeler oldukça güçlü olduğundan dolayı, bu şifalı bitkiyi kullanırken çok dikkat etmek gerekir. Aşırı miktarda tükettiğinizde, bilinçsiz bir şekilde kullandığınızda ishal olabilirsiniz. Hamile Bayanların kesinlikle ama kesinlikle kullanmaması gerekir. Uzmanlar tarafından kesinlikle hamile bayanlarda kullanılması yasaktır. Ayrıca bebek emziren anneler içinde uygun değildir. Her şifalı bitki gibi yazımızda söylediğimiz gibi, eğer ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktor kontrolünde tüketmeniz lazımdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.