Bilgi Deryam

Deprem çantası nasıl hazırlanır? Çantada olması gerekenler

Deprem çantası nasıl hazırlanır? Çantada olması gerekenler

Deprem çantası nasıl hazırlanır ? Son zamanlarda artan depremlerden sonra özellikle olması beklenen büyük İstanbul Depremi ile vatandaşlar deprem çantası nasıl hazırlanır, deprem çantasında bulunması gereken malzemeler nelerdir? Gibi soruları araştırmaktalar. İşte deprem çantasında bulunması gereken malzemeler.

Deprem çantası nasıl hazırlanır

Doğal afetlerden hemen sonra ihtiyaç duyabileceğiniz malzemelerin bulunduğu bir Afet ve Acil Durum Çantanızın hazır ve ulaşılabilecek bir yerde olması önemlidir. Çanta, sorumlu olduğunuz kişi/kişiler (bebekler, yaşlılar, engelliler) ve varsa evcil hayvanlarınız için gerekli ihtiyaçları da içermelidir. Çantanızı kolay ulaşabileceğiniz bir yerde saklamanız çok önemlidir.

Yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı (çabuk bozulmayan) gıdalar (Konserve, kuru meyveler, tahin–pekmez, meyve suyu, vb.).

Her bir aile üyesi düşünülerek yeterli içme suyu alınmalı.

Önemli belge fotokopileri

El feneri. Büyük boy ve her bir kişiye bir adet küçük boy

Kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet vb.)

Tapu, sigorta, ruhsat belgeleri

Zorunlu Deprem Poliçesi

Diplomalar

Pasaport, banka cüzdanı vb.

Diğer (evcil hayvan sağlık karnesi, vb.

İç çamaşırı

Çorap

Yağmurluk

İklime uygun giysiler

Hijyen malzemeleri

Sabun ve Dezenfektanlar

Diş fırçası ve macunu

Islak mendil

Tuvalet kâğıdı

Hijyenik ped

İlk yardım çantası

Uyku tulumu veya battaniye

Çakı, düdük, küçük makas

Kâğıt, kalem

Her ihtimale karşı biraz para da bulundurmamız lazım. Listeye ekleme yapabilirsiniz. Biz en önemlilerini yazdık. Unutulmaması gereken şey Deprem çantanızı en kolay ulaşabileceğiniz uygun bir yerde saklamak. Çünkü deprem anında birde çantayı aramak sizi ve aile fertlerini çok zor duruma sokabilir.

Küçük yaralanmalarınız varsa bunları kendiniz de giderebilirsiniz. Bu tip durumlar için afet çantanızın içinde olması gerekenleri doğru belirleyip, çantanızı kolay ulaşacağınız bir yerde saklamanız çok önemlidir. Afet ve Acil Durum Çantası sadece evinizde, iş yerinizde değil okulunuzda, sınıfınızda da olmalıdır.

Bunun için öğretmeninizle birlikte ihtiyacınız olabilecek şeyleri belirleyip, çantanızı sınıfınızda öğretmeninizin kolay ulaşabileceği bir yerde saklamalısınız. Engelli bireylerin özel ihtiyaçlarıyla alakalı çantanızın içine eklemeniz gerekenleri de unutmamalısınız. İçinde bulunan yiyecek ve içecekleri düzenli olarak kontrol edip, bozulmadan nasıl saklamanız gerektiğini büyüklerinizden öğrenmelisiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.