Bilgi Deryam

Darbecileri tek başına öldüren Çerkez Hasan

Darbecileri tek başına öldüren Çerkez Hasan

Çerkez Hasan denildiğinde benim aklıma 15 Temmuz Kahramanı Ömer Halisdemir gelir. İkisinin de mekanları Cennet olsun. Bu millet sizi hiç unutmayacak.

Çerkez Hasan Kimdir ?

Çerkez Hasan Kafkasya’dan göç eden bir Çerkez beyi olan İsmail Bey’in oğludur. 1850 yılında İstanbul’da Dünya’ya geldi. 14 yaşında Bahriye İdadisine girdi, daha sonra Harbiye bölümünde eğitimler gördü. Ablası Neşerek Hatun, Sultan Abdülaziz ile evlenmesiyle padişahın kayınbiraderi konumuna geLdi, daha sonra Şehzade Yusuf İzzeddin Efendi’nin yaveri oldu. Padişaha ve ailesine çok bağlı idi. Gözü kara, cesur bir yiğitti.

Darbecileri Tek Başına Öldüren Yiğit

Tarih 30 Mayıs 1876, Sultan Abdülaziz Han askeri darbe ile tahttan indirilmiş,  iki bileğini de keserek şehit edilmişti. Halk sokağa inmiş, ”Babamız Öldü” feryatları ile ağlıyordu. Padişahın ailesi  yakınları, eşi herkes perişan. Neden mi ? Çünkü darbe yapan Hüseyin Avni Bey ve yol arkadaşları halka, padişah intihar etti imajı vermeye çalışıyorlardı. Çünkü bu halk padişahı babaları gibi çok seviyorlardı.

Padişahı direk öldürerek halkı karşılarına alamazlardı ve padişahın 2 bileğini de kesip şehit etmişlerdi. Ve yıllarca bizde tarih kitaplarında Abdülaziz Han’ı, intihar eden padişah olarak okuduk. Peki soruyorum size bir insan nasıl olur da aynı anda 2 bileğini kesebilir ?

O zamanlar padişahın ölümü halk ve padişahın yakınları tarafından şüpheli olarak görülüyordu. Darbeciler intihar süsünü iyi planlamış ve başarılı olmuşlardı. Bu duruma en çok üzülenlerden biri de Çerkez Hasan’dı.

Sultan Abdülaziz Han’ın eşi ve Çerkez Hasan’ın ablası olan Neşerek Hatun üzüntüye dayanamayarak vefat etti. Ablasının vefatından sonra daha üzülen ve öfkelenen Çerkez Hasan bu işin peşini bırakmayacaktı. Her geçen gün öfkesi ve kini artıyordu. Elbet bunun hesabını soracaktı.

Çerkez Hasan İstanbul’da bulunan Birinci Ordu’da idi. Birinci Ordu’da bulunması darbeciler için tehlikeli idi. Darbeciler Çerkez Hasan’ı Bağdat’ta bulunan 6. Ordu’ya  göndermek istediler, fakat bu teklifi reddeti. Bunun üzerine tutuklandı. Kısa bir süre sonra Bağdat’a gideceğine söz verdi ve serbest bırakıldı.

Çerkez Hasan

Çerkez Hasan

Darbecilerin Toplantısını Basan Cesur Yürek

Öfkeli bir şekilde halasının evine  gitti. Burada baştan aşağıya silah, mühimmat, bıçak ile donattı kendini. Direk Mithat paşanın konağına gitti. Burada Darbecilerin başı olan Hüseyin Avni Bey ve bazı devlet görevlileri vardı.

Toplantıyı bastı, silahını çekerek Hüseyin Avni Bey’i göğsünden ve karnından birkaç defa vurdu, üzerine çökerek kamasıyla birkaç kez de karnına sapladı. Gözü dönmüştü, kendisini durdurmaya çalışan Ahmed Paşa’nın ellerini ve kulaklarını doğradı. Daha sonra Hariciye Nazırı Raşid Paşa’yı da öldürdü. Çok geçmeden yaralı bir şekilde ele geçirildi.

Merdivenlerden iniyorlardı, yanında onlarca asker ve Kolağası Şükrü Bey vardı. Şükrü Bey’in hakaretleri üzerine çizmesine sakladığı ufak tabancasıyla onu da öldürmüştü. Olay geniş çapta yankı buldu. Hatta İngiliz Büyükelçisi  ”Mithat Paşa’ya birşey oldu mu?” diye  yetkililere sormuştu. Niçin sorduğunu anlatmama gerek yok sanırım.  Ben yine de söyleyeyim; çünkü padişaha darbe yapılacağını bilen dört kişiden biriydi.

Kısa süren bir duruşmanın ardından Çerkez Hasan Bayezid meydanında idam edildi. Mekanı Cennet Olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Süleyman karakas dedi ki:

    Elhamdülillah bizim ne mehmedimiz ne hasanimiz ne de omerlerimiz bitmez 🙂

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.