Bilgi Deryam

Darbeci sanılan komutan 5 ay sonra şehit ilan edildi.

Darbeci sanılan komutan 5 ay sonra şehit ilan edildi.

Darbeci sanılan komutan Ziya ilhan Dağdaş, annesinin gayretli mücadelesi sonucu 5 ay sonra şehit ilan edildi. İlk başta cenazesini kıldıracak imam bile yoktu doğru dürüst. Daha sonra gerçekten de darbecileri durdurmak için Genel Kurmay’ın önüne gittiği anlaşıldı. Bunu neden mi yazıyorum. 15 Temmuz hain darbe kalkışmasını unutmamak ve unutturmamak için yazıyorum. İşte darbeci sanılan komutan Ziya İlhan Dağdaş ve şehadeti.

Darbeci sanılan komutan

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki hain darbe girişimi sırasında Ankara’da yaşamını yitiren, darbeci asker olabileceği şüphesiyle ilk başta şehit sayılmayan, ancak yapılan araştırmalar sonucu gerçek ortaya çıkınca ailesine ‘Şehadet Belgesi’ verildi.

Astsubay Dağdaş, darbe girişimi gecesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halkın sokağa çıkması çağrısı üzerine sivil kıyafetle Genelkurmay Başkanlığı’nın önüne gitti. Dağdaş, burada başına isabet eden tek kurşunla yaşamını yitirdi. Ancak Dağdaş, darbeci asker olabileceği şüphesiyle ilk başta şehit sayılmadı ve memleketi Muğla’da defnedildi.

Defni sırasında cenaze namazını kılmak için imam bile zor bulunmuş, cenazeye neredeyse kimse katılmamış. Mevlüt okutmak içinde baya uğraşılmış. Sonuçta darbeci sanılıyor. 248 şehit verilmiş, 2000’den fazla insan gazi olmuş. Ülkenin namusuna el uzatılmış bir durumda cenazeye elbette fazla kişi katılmamış. Daha acısı ne biliyor musunuz?

Daha acısı, paşasını, komutanını, ülkesini, bayrağını korumak için yetiştirdiği evladına bu muamelenin yapılmasına sessiz kalmayan bir annenin feryadı. (Yanlış anlaşılmasın, bu muamele bilerek, kasten yapılmıyor.)

İşte bu acılı anne olayı kabullenmiyor ve ulusal ve yerel basına bildiriler veriyor, Cumhuriyet Başsavcılığı’na oğlunun şehit sayılması için dilekçe veriyor. Savcılık, soruşturmanın ardından darbeci sanılan komutan Ziya Dağdaş’ın FETÖ’cü askerler tarafından şehit edildiğini  bildiriyor ve acılı anne bir nebzede olsa yüreğinin yangınını dindiriyor.

Oğlunun şehit olduğunu ortaya çıkarmak için yılmadan mücadele eden anne Bilsen Dağdaş’ın sözleri yürekleri dağladı. Devlete olan inancını hiçbir zaman yitirmediğini söyleyen Bilsen Dağdaş “Oğlum 15 Temmuz gecesi Genelkurmay önünde paşasını, vatanını, cumhurbaşkanını kurtarmak için mücadele etti. Bundan dolayı şehit oğlumla gurur duyuyorum. Ben oğluma mezarı başında hak ettiği mertebeyi alacağıma söz vermiştim.
Verdiğim sözü tuttum. O artık şehit arkadaşlarıyla beraber. Allah devlet büyüklerimizden de razı olsun” dedi.

Mevlam vatanımıza ve milletimize zeval vermek isteyenlerin planlarını suya düşürsün. Sende bizlere hakkını helal et komutanım. Mekanın Cennet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.