Bilgi Deryam

Darbeci Mahmud Şevket Paşa ve ibretlik ölümü

Darbeci Mahmud Şevket Paşa ve ibretlik ölümü

Mahmud Şevket Paşa Abdülhamid Han’ı tahttan indiren darbeci, zalim bir paşadır. Sözde demokrasi isteyen bu paşa, darbe yaptıktan sonra bir sürü insanı idam ettirmiştir. Bu yaptıkları yanına kalmamış, çok ibretlik bir şekilde ölmüştür. İşte Mahmud Şevket Paşa’nın ibretlik ölümü.

Mahmud Şevket Paşa

Mahmut Şevket Paşa, 31 Mart İsyanı olarak bilinen ayaklanmanın bastırılmasında ve Sultan II.Abdülhamid Han’ın tahttan indirilmesinde rol oynamış, Sultan V. Mehmed (Mehmed Reşad) saltanatında 23 Ocak 1913 – 11 Haziran 1913 tarihleri arasında dört ay on dokuz gün sadrazamlık yapmış bir paşadır.

Mahmud Paşa Abdülhamid Han’ın tahttan indirilmesi gibi büyük bir yanlışta baş rol oynadı. İstanbul’u ele geçirip, kontrolü ele aldığı zaman, örfî idâre ilan ederek, suçlu-suçsuz ayırt etmeden İttihatçılara ve kendisine muhalif olan pek çok insanı idam ettirdi.

Hatta etrafında topladığı bir çok Balkan (Rum, Ermeni, Yunan, Taşnak vs.) çetecisiyle saraya girerek, bir çok kıymetli eşyayı yağmaladı. Hazineyi, asırlardan beri toplanmış olan kıymetli yadigarları ve dünyanın en zengin kütüphanelerinden olan saray kitaplığını yağma ettirdi. Dolayısıyla bir cümle ile “Darbeci ve Yağmacı Paşa” ‘dır.

Sultan Abdülhamid düşmanlığı gözlerini kör etmişti. Abdülhamid Han’a çok ağır hakaretlerde de bulunmuştur. Ses kaydı da sitemizde bulunmaktadır. Sultan Abdülhamid’e hakaret ettiği bir mısra:

“…Yüzbinlerce şühedanın kanı pahasına kazanılan meşrutiyetimizi mahvedip yerine yine istibdadı ikame etmek üzere istanbul’da o köhne bizans’ın yıldız burcunda ikamet eden baykuş, insan kanı emmekten, öksüz yetimlere gözyaşı döktürmekten mütelezziz olan haris, 600 senelik muhteşem muzaffer bir milletin tarihini, ecdadının namusunu lekeleyen o insan kıyafetindeki canavar…”

Gördüğünüz gibi Sultan Abdulhamid Han’a sarfettiği sözler, onun nasıl bir ahlaka ve psikolojiye sahip olduğunu bize açıkça göstermektedir. İşte Devlet i Âliye i Osmaniye böyle hain ve alçak paşalar tarafından tarih sahnesinden silindi ve gitti.

Mahmud Şevket Paşa’nın ölümü (suikasti)

Başlıkta da belirttiğim gibi ibretlik ölüm demiştim. Neden ibretlik ölüm yazdım biliyor musunuz? Çünkü bu hain paşa İttihat ve Terakki üyesi idi. Darbeyi de onlarla birlikte yaptı. İttihat ve Terakki adına birçok faaliyette bulundu. Gel gör ki darbeci paşamızın ölümü de yine İttihat ve Terakki tarafından olmuştur.

Darbeci Paşa, 11 Haziran 1913’te öğle saatlerinde Bayezid Meydanı‘nın Divanyolu’na çıkan noktasında bir cenaze alayının kapattığı yolun açılmasını bekleyen otomobile dört bir taraftan ateş açıldı. Çapraz ateşe alınarak profesyonel bir suikast sonucu öldürüldü.

Otomobilde zamanın hem sadrazamı hem de “Harbiye Nazırı” yani “Savaş Bakanı” olan darbeci Mahmud Şevket Paşa ile yaverleri vardı ve yaverlerden İbrahim Bey hemen orada, Paşa da bir saat sonra can verdiler.

Silahı ateşleyen Topal Tevfik ve diğer iş birlikçileri kısa zamanda yakalanarak idam edildi. Suikast olayında paşadan kurtulmak isteyen İttihat ve Terakkî Cemiyeti’nin rolü olduğunda şüphe yoktur. Fakat bundan istifade eden İttihatçılar, muhaliflerini asma fırsatını bulup yine kahraman rolünü oynadılar.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. admin dedi ki:

    amin

  2. Kemal filiz dedi ki:

    Darisi diger butun darbecilerin ba$ina

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.