Bilgi Deryam

Çuha çiçeği nedir? Çuha çiçeği yağının faydaları nelerdir?

Çuha çiçeği yaklaşık 25 cm uzayan boyları ve her renkten çiçekleri ile çok yıllık bir bitki olan çuha çiçeği, sağlığa olan olumlu etkileri ile de adından söz ettirmektedir. Bahar çiçeği ve ayı kulağı gibi isimleri de çuha çiçeğinin bilinen diğer isimleri arasındadır

Saponin içermesinden dolayı oldukça değerli bir bitki niteliğindedir. Kökleri ve çiçekleri ile birlikte kullanılmaya uygun olan çuha çiçeği, bitki çayı olarak sıkça tüketilmesi tavsiye edilen bitkiler arasındadır.

Bu makalemizde çuha çiçeğinin faydalarını, çuha çiçeği çayı ve yağının faydalarını sizlere aktaracağız.

Çuha Çiçeği nedir

Altın sarısı rengindeki çiçeklerinin bir sap üzerinde dizilmiş olduğu çuha çiçeği, bahar çiçeği adı ile bilinen faydalı bitkilerden biridir. Tam olarak faydalanmak için Nisan ve Mayıs aylarında toplanarak gölgede kurutulması uygundur.

Pek çok yerde yetişmesi mümkün olan çuha çiçeği, genellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nde görülmektedir. Magnezyum ve çinko içermesi, çuha çiçeğinin oldukça kıymetli bir bitki olmasına neden olurken, isteğe göre haşlanıp salatalara ya da yemeklere katılarak yenebilir.

Kalp sağlığı ve dolaşım sisteminin düzenli olması için uzmanların mutlaka önerdiği çuha çiçeği, daha pek çok yararı ile şifa dağıtmaktadır. Gölge yerleri seven çuha çiçeğinin sıcaklık tercihi ortalama 10-15 derecedir. Ekimi ise Eylül ve Ekim aylarına denk gelmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisinden dolayı, hastalıklardan korunmak için kullanılmalıdır. Olumsuz yan etkisi bilinçli kullanıldığı takdirde yok denecek kadar az olan çuha çiçeği, yararları ile sağlık getiren bir bitkidir.

Çuha çiçeğinin kullanımı

Dağlık bölgelerde doğal olarak yetişmekte olan çuha bitkisi, Nisan ve Mayıs aylarında toplanmaya uygundur. Toplanan çiçeklerin gölgede kurutulup saklanması, uzun zaman çuha çiçeğinden fayda görmeyi sağlar.

Bir tutam alınıp kaynar su ile demlendiğinde, sağlık açısından oldukça faydaları olan bir bitkidir. Çuha çiçeğini taze olarak tüketmek isteyenlerin, direkt olarak haşlayıp yemeklerin yanında tüketmelerinde hiçbir sakınca yoktur.

Her bayanın ortak sorunlarından biri olan adet ağrısı ve sancılarına karşı çuha çiçeğini evde bulundurmak, şiddetli ağrıların dinmesine yardımcı olur. Çuha çiçeğinden elde edilen yağı da, omurilik rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

İsteğe göre sadece kökleri haşlanarak tüketilebilir. Bu şekilde idrar yollarındaki hastalıkların iyileşmesi sağlanır.

Çuha çiçeğinin faydaları

Çuha çiçeğinden en çok fayda görülecek sağlık sorunlarından biri, uyku düzensizlikleridir. Sağlıklı olmanın ilk kurallarından biri olan kaliteli uykuyu mümkün hale getiren çuha çiçeği, sinir ve stresi yok eden etkisi ile uykuya kolay dalabilmeyi sağlamaktadır.

Çuha yağı ise basur hastalığına karşı birebirdir. Kalp sağlığını koruyucu etkisi, kalp krizi geçirme riskini en aza indirgemektedir. Şeker hastaları çuha çiçeği bitkisini kullandığı takdirde, hastalığın ilerlemesini önleyebilirler.

Cilt sağlığına da olumlu etkisi olan çuha çiçeği, sivilce ve aknelerin ciltten arınmasını sağlar. Migren ve baş ağrısının daha az görülmesini sağlamanın yanında bağışıklık sistemini büyük ölçü de kuvvetlendirmektedir.

Çuha çiçeğinin bilinen diğer faydaları şunlardır;

 • Yukarıda da belirttiğimiz gibi en önemli faydası uykusuzluk sorununu gidermesidir. Uykusu düzensiz olan ve günlük yaşamını olumsuz etkileyecek şekilde bozuk olanlar, yatmadan önce bir fincan çuha çiçeği çayı içerlerse, çok daha rahat uyuduklarını görebilirler.
 • El ve ayak titremelerinde faydalı olan bu çiçeğin, parkinson hastalığını tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir.
 • Balgam söktürücü etkisi bulunmaktadır.
 • Boğmaca ve kronik öksürüğün geçmesinde işe yaramaktadır.
 • Epilepsi tedavisine destekleyicidir.
 • Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde destekleyicidir.
 • Endişe giderici özelliği olan çuha çiçeği stresi azaltmaktadır.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarında ve böbrek rahatsızlıklarında da çok eski çağlardan bu yana tedavi amacıyla kullanılan bir çiçek olmuştur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek, birçok hastalığa karşı koruma sağlar.
 • Migren benzeri ağır baş ağrılarının azaltılmasında faydalıdır.
 • Kan şekerini dengeleyen bitki, şeker hastaları tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir.
 • Sinir sistemine faydalıdır. Yoğun stres ve sıkıntı altında olan kişilere önerilmektedir.
 • Damar sağlığına iyi gelir. Bu sayede kalp krizi riskini azaltır.
 • İnme ve felç geçirme riskini azaltır.
 • Ciltte oluşan akne benzeri sivilceleri geçirir. Cildin daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar.
 • Alerjik astım tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Çuha bitkisinden yarar görmek için önerilen şekillerde tüketmeye çalışmak ve bir gün içinde fazla tüketmekten kaçınmak gerekir. Aksi halde doğal olan bitkinin içeriğinde bilinmeyen maddelerin bulunması, aşırı tüketmeye bağlı olarak zehirlenmeye neden olabilir.

Kaynak: Bilgihanem web sitesi.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.