Bilgi Deryam

Çırağan Baskını – Yedi Sekiz Hasan Paşa ve Ali Suavi

Çırağan Baskını – Yedi Sekiz Hasan Paşa ve Ali Suavi

Çırağan Baskını ‘nı yapan Ali Suaviyi tek sopa darbesiyle öldüren Yedi Sekiz Hasan Paşa

Çırağan Baskını

20 Mayıs 1878 günü saat 11.00 civarlarında Çırağan Sarayında müthiş bir gürültü koptu. Rıhtıma yanaşan büyük  tekneden  birkaç yüz silahlı adam fırlamış, muhafızları saf dışı edip zemin kata doluşmuştu. Aynı anda kara tarafındaki yıkık istinat duvarını aşan bir o kadar adam daha girmişti içeriye.

Bunlar Rumeli göçmenleri idi. Başlarında da eli tabancalı, seyrek siyah sakallı, kırk yaşlarında bir gazeteci bulunuyordu. Bu gazetece Ali Suavi idi. Galatasaray Lisesi müdürlüğünden alındıktan sonra, Sultan II. Abdülhamid Han’a düşman kesilen Ali Suavi, Sultan Abdülhamid’i devirme sevdasına düşmüştü.

Şüphesiz Don Kişotvari bir düşünce ve hayal idi bu düşünceleri. Ama perde arkasında her zaman olduğu gibi başka güçler de vardı. Saltanat değişikliğini şahsi çıkarlarına basamak yapmak isteyen bir kısım devlet görevlisi ve ordu mensubu, hatta Kıbrıs’a göz koyan İngiltere. Bu güçler, Ali Suavi’yi bir maşa olarak kullanmaktaydı.

Ona, göçmenleri kandırıp örgütleme ve Çırağan Baskını  tertipleme görevini yüklemişlerdi. Asıl oyun bundan sonra sahneye konulacaktı. Ancak, görünüşteki bu sivil ihtilal teşebbüsünü, inanılmaz bir şekilde, bir tek kişi durdurdu:

Yedi Sekiz Hasan Paşa

Okuma yazması olmayan, imzasını (Arapça) 7 ve 8 rakamlarını birleştirerek atmasından dolayı “YediSekiz” lakabıyla anılan Beşiktaş Muhafızı Hasan Paşa.

Çırağan Baskını haberini aldığında yakınlardaki bir berber dükkanında traş olmaktaydı Hasan Paşa. Yanında silahı yoktu ve zaten o günlerde görev başında değildi. Ama traşı bırakıp hemen saraya gitti. İçeri girerken kapıcının elindeki sopayı kaptı ve ona “Çabuk kara kola git, zaptiye neferleri yetişsin” dedi.

Daha sonra merdivenlerin altına gizlendi. Biraz sonra Ali Suavi, tam onun hizasından geçiyordu ki, hemen yerinden fırladı ve Yaradan’a sığınıp, elinde tuttuğu kalın sopayı var gücü ile Ali Suavi’nin kafasına indirdi. Ali Suavi, kafasına yediği bu sert darbe ile, ağzından bir inilti bile çıkmadan çuval gibi yere yığılarak anında can verdi.

Elebaşılarının tepelendiğini görüp paniğe kapılan göçmenleri,yetişen zaptiye neferleri teker teker toplayıp götürdüler. Ve harekat başladığı yerde, Çırağan Sarayı içinde boğuldu gitti. Böylelikle İmparatorluk bir kaosa düşmekten kurtuldu.Yedi-Sekiz Hasan Paşa ise, “Mehdi” adını verdiği o sopayı ömrünün sonuna kadar sakladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.