Bilgi Deryam

Cihan Padişahı Kanuni’nin sandık vasiyeti

Cihan Padişahı Kanuni’nin sandık vasiyeti

Kanuni’nin sandık vasiyeti nedir? Kanuni Sultan Süleyman vefat ettiğinde neden iç organları çıkartılıp gömülmüştür?Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organları nereye gömülmüştür? Muhteşem Süleyman’ın yıllardır sakladığı sandık sırrı ile bir kez daha muhteşem olduğunu kanıtladı. İşte Kanuni’nin sandık vasiyeti.

Kanuni Sultan Süleyman, Zigetvar’ı fethetmeden bir önce vefat etmişti. Sokullu Mehmet Paşa, askerin morali bozulmasın diye padişahın ölümünü gizlemişti. Sultan Süleyman’ın iç organları çıkartılmış ve Zigetvar’a gömülmüştü. Padişah’a elbiseleri giydirilmiş, ölümünü de kale fethedildikten sonra Zigetvar’da askerlere söylenmişti. Kanuni Sultan Süleyman’ın tabutunu 400 asker İstanbul’a kadar taşımıştı.

Kanuni’nin sandık vasiyeti

Ordu İstanbul’a varınca hemen defin işlemleri başlamış. Kanuni Sultan Süleyman’ın çok önemli, sır gibi sakladığı bir  vasiyeti vardı. Kanuni’nin bir sandığı varmış, öldükten sonra bu sandığı da kendisiyle birlikte gömülmesini istemiş. Vasiyet ettiği kişi sandığı yerinden çıkarmış ve o da cenaze törenine katılmış.

Cenaze töreninde devlet adamlarından alimlere, fakirlerden en zenginlere, en ünlü tabiplerden dilencilere kadar herkes varmış. Yedi cihan hükümdarı Muhteşem Süleyman’a yaraşır bir tören hazırlanmış. Ebussuud Efendi cenaze namazını kıldırmış ve defin işlemlerine geçilmiş.

Tam bu sırada bir adam çıkıvermiş ortaya. Bu sandığın da gömülmesi lazım. Padişahın vasiyetidir. Bu sandığı da benimle birlikte gömün diye vasiyet etmiştir. Fakat Ebussud Efendi, böyle bir şeyin İslam’da yeri yoktur, gömülmez deyince, adam çok ısrar etmiş vasiyettir bu demiş.

Ebussud Efendi de getir bir bakalım içinde neler varmış, padişahımız neden böyle bir sandığın kendisiyle birlikte gömülmesini vasiyet etmiş. Zira o İslam’ı ve müslümanlığı çok iyi bilir ve yaşardı. Adam sandığı titrek elleriyle götürürken sandık yere düşmüş ve içinden bir sürü kağıt parçaları çıkmış.

Kanuni Sultan Süleyman’ın hocası Ebussuud Efendi yerdeki kağıtları eline almış okumuş, okuduktan sonra şok olmuş ve hemen bir başka kağıdı okumuş o da aynı, diğerini okumuş o da aynı, bütün kağıtlar aynı idi. Ebussuud Efendi olduğu yerde gözyaşlarına boğulmuş.

Sandığın içindeki o kağıtlar da ne yazılıymış biliyor musunuz? Kanuni Sultan Süleyman’ın aldığı  kararların dine uygun olup olmadığı için Ebussud Efendi mühürlü fetvalar varmış. Gözyaşları içinde kalan Ebussud Efendi ”Hey büyük sultan, sen Allah katında kendini temize çıkardın, mesuliyeti bize yıktın, biz nasıl bunun altından kalkacağız bakalım” demiş.

Kanuni’nin iç organları nerede

Kanuni Sultan Süleyman’ın vefatından sonra yerine 2. Selim geçmiş. 2. Selim babasının iç organlarının bulunduğu Zigetvar’da mermerden güzel bir türbe yaptırmış. 150 yıl o türbe orada kalmış. Daha sonra Macaristan Osmanlı’nın elinden alınınca türbe yakılmış ve yerine rivayete göre katolik kilisesi yaptırılmış.

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi

Saltanat didükleri ancak cihân gavgasıdur
Olmaya baht ü saâdet dünyada vahdet gibi

Kanuni Sultan Süleyman.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Bilgi Deryam | 2018 Bilgideryam.com - Sitedeki yazıları kaynak göstererek paylaşabilirsiniz. Tüm hakkı saklıdır.